Bambus vs flís

Jaký je rozdíl mezi vnitřním povrchem plenky z bambusové viskózy a polyesterového flísu? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? A jak je možné využít jejich kombinaci?

O jakých materiálech tu vlastně mluvíme? 

Bambus (bambusová viskóza) je přírodní materiál, na omak měkoučký, příjemný, jemný. Je také velmi savý, pojme až 4x více tekutiny než např. bavlna. Po nasáknutí nezůstává na povrchu mokrý, vlhkost je nicméně na jeho povrchu cítit.

Polyesterový flís je materiál z umělého vlákna, rovněž velmi jemný a příjemný na omak. Má jednu nespornou výhodu, kterou je uchovávání pocitu sucha. Tekutinu totiž, na rozdíl od přírodních materiálů, nenasakuje, ale jen propouští. Na povrchu proto zůstává stále suchý. 

Jak tyto vlastnosti využít? Nejlépe v kombinaci!

Bamboolik silných stránek obou povrchů využívá k jejich kombinaci. Bambusovou vrstvu používáme jako savou vrstvu našich plenek. Její velká savost poskytuje rodičům komfort přebalování jednou za 2-3 hodiny (v noci až po 12 hodinách), aniž by pokožka děťátka byla v mokru.

Flís oproti tomu používáme všude tam, kde chceme, aby bylo úplné sucho, bez pocitu vlhkosti. Tedy k lemování svrchních kalhotek, jako vnější vrstvu tréninkových kalhotek, ale také jako dotykovou vrstvu našich plenek, ať už v podobě vnitřní vrstvy nočních kalhotkových plen, Stay-Dry stranu všech vkládacích plen, nebo v podobě flísových separačních plenek.

Polyester na citlivou pokožku děťátka? Proč?

Právě proto, že je citlivá! Zvláště pokožka novorozenců a maličkých miminek je velmi citlivá na vlhkost, někdy ji mohou podráždit i látky obsažené v moči samotné. Polyesterový flís jako kontaktní vrstva plenek přitom jejich kůži dokáže udržet v suchu i mezi přebaleními. (Samozřejmě za předpokladu, že přebalujeme pravidelně a v savé vrstvě pod ním není „bazén“).

Na nočník? V pohodě!

Další báječnou možností, kterou nám kombinace flísu a bambusu dává, je pozvolné a nenásilné učení na nočník; u malých miminek doporučujeme používat flísovou dotykovou vrstvu a dopřát jim tak komfortní pocit sucha v každé situaci. Díky stálému pocitu sucha si vaše miminko zafixuje tento pocit jako normální, příjemný. Jakmile miminko povyroste, začnete mu ve chvíli bdělosti flísovou vrstvu nahrazovat vrstvou bambusovou, v niž velmi dobře ucítí, že se počuralo, a většinou vám to dá najevo. Díky tomu je můžete okamžitě přebalit a učit je tak velmi nenásilně jednoduchému myšlenkovému vzorci: Normální je být v suchu – když se počurám, není to úplně ono – když dám vědět rodičům, přebalí mě a zase bude dobře.

Děti jsou neskutečně učenlivé. S vaší pomocí mohou takový trénink na nočníček zvládnout velmi rychle.

NÁŠ TIP:

Opatrně s krémy na zadeček. V látkových plenách nejsou ani příliš potřeba, riziko vzniku opruzenin je u látky mnohem nižší než u neprodyšných jednorázových plenek (jak se můžete dozvědět např. ve článku Plenkami pro zdraví). Pokud je přesto krém potřeba, používejte jen tenkou vrstvu. Příliš silná vrstva jednak brání kůži v dýchání, jednak "naimpregnuje" a snižuje tak jejich savost.