Bezplenková komunikační metoda podle Bambooliku

1. 6. 2017

Tento článek je prvním dílem seriálu Zbavte se v létě plen s Bamboolikem. (Po kliknutí na název seriálu se dozvíte více. A nepřehlédněte soutěž na toto téma!)

Bezplenková komunikační metoda

V našem seriálu o odplenkování začneme trochu zeširoka, a sice bezplenkovou komunikační metodou (BKM). Tuto metodu můžete praktikovat již od novorozeneckého věku a s velkou pravděpodobností vám pomůže k rychlému a bezproblémovému odplenkování. Tento článek tedy může být inspirací i pro ty, pro něž je odplenkování zatím v nedohlednu.

Co je vlastně bezplenková komunikační metoda? Zjednodušeně řečeno se pokusíte porozumět řeči miminka, když vám naznačuje, že vylučuje nebo se k tomu chystá. Na většině miminek to jde celkem poznat, jak toho tedy využít? Sundejte dítěti plenku, dejte ho nad nočníček, záchod (pozor, rozhodně neposazujte miminka, která ještě samy nesedí, ty držte v tzv. klubíčku), umyvadlo, travičku (nebo pokud nestihnete doběhnout, klidně to napoprvé zkuste nad rozepnutou plenkou) a čekejte.

Pokud se vám to párkrát povede, je velmi pravděpodobné, že se vašemu miminku vylučování mimo plenku zalíbí a příště se vám třeba pokusí signalizovat dříve. Jak to? Miminkům je ležení v mokré a špinavé pleně stejně nepříjemné jako nám, dospělým. Jen s tím nemohou nic dělat. Bezplenkovou komunikační metodou – i jen částečnou – je naučíte, že normální je být v suchu a čistotě a jak si říci o pomoc, když tomu tak není. Tato metoda se jistě zalíbí i vám, neboť s ní zcela odpadá omývání miminka a likvidování tuhého odpadu plenky - stačí vylít a opláchnout nočníček, případně spláchnout záchod.

Bezplenkovou komunikační metodu můžete aplikovat i na čurání, v tomto případě je jen třeba být více naladěni na miminko a jeho signály. Přece jen, signalizování blížící se velké potřeby bývá výrazně… výraznější :-)

A pozor, překvapení: Většina rodičů, kteří se svým miminkem praktikují BEZplenkovou komunikační metodu, používá, světě div se, plenky. Někdy jako pojistku, pro případ nehody, jindy jako řešení v případě, že děťátko nebudete moci dát vyčurat mimo plenku, ani kdyby hlásilo sebevíc (třeba v autě na dálnici). Pro takové případy doporučujeme používat plenky s dotykovou vrstvou Stay Dry (flísovou), které děťátku zachovávají pocit sucha a čistoty. Vaše děťátko se pak ani v případě nehody neučí, že je normální být v mokru.

A jak souvisí bezplenková komunikační metoda s odplenkováním? Přináší vám tyto výhody:

- Učíte své dítě, že vylučování je normální.

- Dítě na druhou stranu učí vás vnímat jeho signály.

- Učíte své dítě, že je ideální vylučovat mimo plenku, miminko je tak odmalička obeznámeno s nočníkem či záchodem a nebude je později vnímat jako něco zcela cizího.

- Vylučování v „klubíčku“ u malých miminek pomáhá při prevenci kolik, nadýmání a bolavých bříšek. (Zkuste si někdy jít na velkou vleže na zádech. Asi to nebude žádná hitparáda. Klubíčkováním pomůžete miminku vytvořit páku, kterou ještě z důvodu nedostatečně posílených břišních svalů nemůže vytvořit samo. Vylučování při této poloze pomůže také gravitace, takže se střeva zcela vyprázdní, a to včetně případných plynů.)

BKM u starších dětí

Bezplenkovou komunikační metodu můžete vyzkoušet i u batolat, nemusíte se bát, že pokud jste situaci nepodchytili v začátku, už se cesta uzavřela. Zkuste využít vývojové fáze, ve které se dítě zrovna nachází. U dětí, které právě začaly sedět, zkuste představit nočník jako nové vybavení koupelny. Spousta dětí pochopí dost rychle, co se po nich na nočníku chce. Pokud nočník ze začátku odmítnou, zkuste to znovu třeba za pár týdnů.

Celému procesu odplenkování dost pomůže, pokud budete doma aplikovat politiku otevřených dveří. Neodpírejte tedy dětem vstup do koupelny/na záchod s vámi, jinak si mohou myslet, že všichni nosíme plenku a dospělí se chodí do koupelny přebalovat. Navíc v životě každého batolete je celkem dlouhá fáze, kdy vás neustále pronásleduje po celé domácnosti, tak toho využijte (a nebojte, ono je ho to časem přejde, ve čtrnácti už s vámi na záchod chodit nebude :-)).

Více o bezplenkové komunikační metodě se dozvíte v tomto videu:

Podrobnější článek najdete zde: https://www.branakdetem.cz/clanek/bezplenkova-komunikacni-metoda-31

 

Zpět na novinky