Jak jsme se stali TOP Odpovědnou firmou

3. 11. 2016

Když jsme v lednu 2012 se Zuzkou zakládaly firmu, prostě to tak nějak vyplynulo: obě jsme používaly moderní látkové plenky proto, že jsou zdravější pro naše děti i životní prostředí (a naše rodinné rozpočty z nich měly taky radost) a chtěly jsme tuto možnost zprostředkovat co největšímu počtu rodin podobných těm našim. Už když jsme nastavovaly základní věci, jako kde budeme šít, rychle jsme se shodly na tom, že chceme pomáhat mnohem víc, než jen výrobou „odpovědného“ produktu. Že chceme i tu výrobu dělat odpovědně. A další věci taky.

Takže jsme si vybraly svou cestu. Zcela na rovinu: ne tu nejsnazší, ani ne tu nejvýnosnější, ale cestu, která nám dává hluboký smysl a dělá radost. Hned náš první podnikatelský plán šel za vizí moderních látkových plen jako rovnocenné varianty k přebalování do jednorázovek a obsahoval poslání ve formě tří klíčových slov: zákazník, kvalita a odpovědnost. Už to je pár let a celou tu dobu nás mile překvapuje, kolik lidí vidí svět podobně jako my. Naši zákazníci, kolegové, obchodní partneři.

Jednoho dne se k nám dostala informace o tom, že pro firmy, které to vidí podobně, existuje hodnocení TOP Odpovědná firma. Seznam nositelů certifikace TOP Odpovědná firma byl ohromující, proti většině z nich jsme byli (a dodnes jsme) trpaslíci. Váhaly jsme. Jenže pak jsme si přečetly, že součástí hodnocení – bez ohledu na to, jestli se umístíte nebo získáte nějaký certifikát – je i zpětná vazba hodnotící komise. Komise z lidí, kteří v odpovědném podnikání pracují už roky, jsou v něm vpravdě profesionálové … a taky čtou všechny zúčastněné projekty. A to rozhodlo. Příležitost získat zpětnou vazbu od někoho, kdo v našem podnikání není zabořený až po uši, kdo má pohled zvenčí a navíc spousty zkušeností, tu jsme si nemohly nechat uniknout.

Když jsem viděla, jak dlouhá je přihláška, trochu mě to vyděsilo. Vydalo to na 18 stran ve Wordu. A stálo to za to. Už ze psaní přihlášky jsem se o naší firmě dozvěděla nové věci, viděla jsem náhle mezery a rezervy, možnosti, co by se dalo ještě dělat. Přišel večer s velkým V a my jely se Zuzkou do Prahy na vyhlašování. Protože jsme se účastnily poprvé, čekaly jsme od toho večera jen inspiraci. Takže když jsme na světelné tabuli při vyhlašování kategorie TOP Odpovědná malá firma uviděly v seznamu držitelů bronzového certifikátu nápis Bamboolik, málem jsme vyskočily ze židlí a začaly zcela nespolečensky nadšeně vřískat. Naštěstí jsme se ovládly a zachovaly dekorum, pouze přepnuly mobily z leteckého modu a začaly rozesílat nadšené smsky :-)

Pár týdnů po vyhlášení nám přišla zpětná vazba a my se dozvěděly velmi zajímavé věci. Některé zpětné vazby odpovídaly tomu, na co jsme přišly už při vyplňování přihlášky, některé byly zcela nové. Každopádně znamenaly velké pokopnutí k dalšímu vývoji firmy.

Rok se s rokem sešel a opět byl čas vyplnit přihlášku. Ukázat, že jsme za těch 12 měsíců v Bambooliku nezaháleli a posunuli se o kus dál. Napodruhé už ani ta přihláška nebyla tak šílená :-) Takže jsem odeslala a čekali jsme. Tentokrát jsme byly se Zuzkou pozvány před hodnoticí komisi. Dostali jsme se do finále v kategorii TOP Odpovědná malá firma! Během půlhodinky jsme měly ukázat komisi, co všechno děláme a kam jsme se posunuli, a zodpovědět dotazy. Byla to další skvělá zkušenost, za kterou jsem nesmírně vděčná. Byly jsme nervózní, ale hlavně nadšené, protože jsme věděly, že ať už ve finále dopadneme jakkoli, udělali jsme od minula další velký pokrok.

A pak přišel znovu večer vyhlašování výsledků. Program probíhal hladce, moderátor byl úžasný, příklady zúčastněných také. Dvorní pánové nám pomáhali do vysokých schodů, když jsme si šly na pódium pro vysněný stříbrný certifikát. (Drobnost, která vám dokáže neuvěřitelně zpříjemnit den, a někdy i zachránit zdraví, když chcete být za dámu ve vysokých podpatcích a nedojde vám, že schody na pódium jsou také vysoké ;-)) Zuzka si na pódium vyskotačila ještě jednou, když nic netuše chytila balon, který moderátor hodil do publika, a „za odměnu“ si směla na pódiu zaskákat na trampolíně :-) A pak přišel šok. Vyhlášení ceny veřejnosti vydavatelství Economia. V této kategorii nominovala firmy veřejnost, aby pak nominace posoudila odborná porota a vybrala vítěze. Cože to moderátor říkal? Bamboolik?! A na plátně za ním to svítí taky! S klepajícíma se rukama jsme vstaly a šly na pódium znovu. Převzít si naprosto nečekaný certifikát. Poděkovat všem a vysvětlit, co pro nás znamená.

Bylo to naprosto úžasné. Děkujeme vám všem. Zákazníkům, kolegům, obchodním partnerům. Jen díky vám můžeme dělat to, co děláme. Věříme, že ocenění i následné hodnocení nám otevřou další dveře, umožní nám být ještě odpovědnější, ještě víc pomáhat. Přesně podle našeho hesla:

Měníme svět k lepšímu. Každý den.

Díky!

Radka a Bamboolici

 

Shrnutí předchozího textu v obrázcích:

Maturita, státnice, finále TOP Odpovědná malá firma – před komisí člověk moc často neprezentuje :-)

Komise finále TOP Odpovědná malá firma

Svou odpovědnost jsme prezentovaly, přiznejme si, ne moc fotogenicky…

Bamboolik prezentuje poprvé

… ale s o to větším nadšením…

Bamboolik prezentuje podruhé

… a vášní.

Bamboolik prezentuje potřetí

Na vyhlášení TOP Odpovědné firmy 2016 jsme šly naprosto v klidu, převzít si vytoužený stříbrný certifikát a nasbírat další inspiraci.

Galavečer TOP Odpovědná firma

Finalisté kategorie Malá odpovědná firma si nadšeně gratulovali hned na pódiu.

Gratulace 

Zuzka se nečekaně (a ne úplně dobrovolně :-)) stala součástí zábavného programu vyhlašovacího večera: co se od ní čeká (sundat podpatky a vyskočit si pro odměnu) jí moderátor ochotně předvedl.

Á hop!

V Bambooliku lítáme vysoko, což Zuzka ladně předvedla.

I wanna fly away

Na otázku „Maminko, přivezla jsi nám něco?“ se tentokrát Zuzce odpovídalo velmi snadno.

Mami, cos nám přivezla ze služební cesty?

Bušící srdce, tlak ve výši mrakodrapu, úžasné překvapení a vděčnost: Cena veřejnosti vydavatelství Economia putuje do Brna!

Cena veřejnosti pro Bamboolik

A ani Radčiny děti nezůstaly bez dárečku z Prahy: DVDčko má kdekdo, ale DVDčko s padáčkem?! :-)

O tom, jak pejsek s kočičkou skákali padákem

Děkujeme za krásný večer!!

Galavečer TOP Odpovědná firma společné foto

Zpět na novinky