Tipy a triky k odplenkování

4. 7. 2017

Poslední díl našeho seriálu Zbavte se v létě plen s Bamboolikem.

Začněme příběhem z praxe: Zhruba roční Adámek vzal za svou částečnou bezplenkovou metodu, kakal z 90 % do nočníku, čural tak půl na půl do nočníku i plenky. Nadšená maminka nakoupila tréninkové kalhotky a vrhla se do tréninku – ostatně, bylo léto, a tedy ideální čas. Když jí Adámek potřetí počural klín v trolejbuse (protože tréninkové kalhotky plnou dávku dlouhodobě opravdu neudrží), pochopila a s tréninkem zvolnila. S Adámkem se „shodli“ na kakání do nočníku a plenek na denní použití se zbavili za dalšího tři čtvrtě roku. Protože Adámek měl hodně tvrdé spaní, nechal si na noc plenku ještě další rok. Plenek se tedy zbavoval postupně, na etapy. Jenže také v klidu a spokojeně. A to bylo koneckonců pro jeho maminku to nejdůležitější.

Co z toho plyne? Že je dobré to do jisté míry nechat na dítěti. Nenutit dítě odložit plenku, pokud na to evidentně není připraveno. Nehubovat, nemít přehnané ambice, NESROVNÁVAT. (Nechť zvedne ruku ten, kdo ve svém okolí nemá nikoho, kdo mu neustále omílá, že jeho děti byly bez plen v roce, považte, i na noc, to dneska jsou ti rodiče strašně benevolentní, za nás to bylo jiné :-)). Kdo má více dětí, jistě potvrdí, že velké rozdíly mohou být i mezi sourozenci, ačkoliv přístup k nim je v podstatě stejný.

A jak na to? Doporučujeme představit nočník, jeho fungování, klidně i zavést nějaké pravidelné intervaly pro konání potřeby (po probuzení, před odchodem ven, před spaním apod.). To vše bez napětí, způsobem pro dítě příjemným: formou hry, rituálů. A doplnit důrazným učením tomu, že normální je být v suchu a čistotě: podporou dítěte v hlášení, že potřebuje vyměnit plenku nebo pomoci na nočníček, častým přebalováním.

Pokud se vám přesto stane, že dítě, které už je prakticky bez plenky, se najednou opět začne počurávat, případně odmítat nočník, nejlepší rada je: přijmout to. Ono to přejde, dříve či později. Velmi často takto dítě (podvědomě) reaguje na změnu, která v jeho životě nastala, může to být narození sourozence, nástup do školky či jesliček, přestěhování, vlastní postel či pokojík, jiný režim, nemoc. Pokud je to možné, mluvte s dítětem o tom, co může způsobovat jeho nejistotu (tím trošku odbočujeme k respektující výchově).

V příbězích našich zákazníků o odplenkování se často dočtete, že první pokus nebyl úspěšný. Máme pro vás dobrou zprávu, všechny odplenkovací příběhy mají happy end, ve všech se to nakonec podaří. Takže pokud to nebude toto léto, bude to příští léto nebo klidně následující zimu. Ať se daří!

Tréninkové kalhotky Bamboolik

Zpět na novinky