Tréninkové kalhotky

8. 6. 2017

Učení na nočník je jedno z těch témat, ohledně kterého maminky často dostávají spoustu rad, mnohdy zcela nevyžádaných a často i protichůdných. Někdo radí počkat, až si dítě řekne, že chce být bez plenky, někdo naopak doporučuje vysazovat na nočník sotva si dítě samo sedne. Co si z toho vybrat?

V Bambooliku se nám osvědčila částečná bezplenková metoda, které jsme věnovali první díl našeho seriálu. Ať jste tuto metodu zkoušeli nebo ne, můžete ve chvíli, kdy vaše děťátko aspoň trošku spolupracuje v učení na nočníček, začít místo klasické plenky používat tréninkové kalhotky.

Tréninkové kalhotky vám usnadní přechod mezi obdobím s plenami a obdobím zcela bez plen. Osvědčily se také v případech, kdy už dítě běžně chodí bez plen, ale v určitých situacích potřebujete nějakou pojistku pro případ nehody (dlouhé cesty autem, případně hromadnou dopravou) a nechcete dítě vracet do předchozí fáze tím, že mu dáte plenku, případně dítě plenku odmítá, protože už je přece velké :-)


V článku Jak na odplenkování? Příběhy našich zákazníků si můžete přečíst zkušenosti našich zákazníků s tréninkovými kalhotkami a s odplenkováním vůbec. (Nepřehlédněte přitom soutěž, která je v tomto článku popsána!)


Pokud už Bamboolikovy plenky používáte, máte výhodu, protože doma máte do tréninkových kalhotek použitelné vkládací plenky. Stačí vám tak dokoupit jen jedny nebo dvoje tréninkové kalhotky. Používali jste dosud jednorázové plenky? Nevadí! Řada zákazníků přešla na používání tréninkových kalhotek z jednorázových plen, a s úspěchem využila výrazného rozdílu, který jejich děti po počurání náhle pocítily. Tréninkové kalhotky tedy můžete používat, i když s látkovými plenkami nemáte žádnou zkušenost.

Jak se tréninkové kalhotky používají? Velmi jednoduše: do kalhotek z membránového materiálu, který nepropustí vlhkost na oblečení, ale umožňuje kůži dýchat, vepnete krátkou nebo batolecí vkládací plenu (viz tabulka níže) a kalhotky dítěti natáhnete jako běžné spodní prádlo. Patentky na přední straně kalhotek vám pomáhají ve dvou oblastech:

1. k přizpůsobení šířky kalhotek aktuálním proporcím vašeho dítěte

2. k rychlému sundání kalhotek v případě větší nehody nebo tehdy, kdy nechcete dítě celé svlékat

Kterou vkládací plenku použít kdy? S výběrem vám pomůže tato tabulka:

Nočníčková úroveň

Popis

Potřebné vybavení

Tip

0

Dítě vám nic nehlásí, učení na nočník je spíše nápad rodičů 

Plenky! 

S výjimkou doby spánku a delšího cestování používejte bambus jako dotykovou vrstvu na plenkách. Tak umožníte svému děťátku plně si uvědomovat “proces” vylučování. Často přebalujte, aby se dítě neučilo, že je normální být dlouho v mokru.

Výrazně a opakovaně chvalte každý dílčí úspěch, kdy vám vaše dítě nějakým způsobem ohlásí svou potřebu (byť to ze začátku nejspíš bude až po jejím vykonání).

1

Dítě vám hlásí bezprostředně po vykonání potřeby nebo během ní 

2x Tréninkové kalhotky PUL+ 6-10x Batolecí vkládací plenka

Co nejvíc chvalte :-)

Snažte se vypozorovat intervaly mezi potřebami a dát dítěti pokaždé šanci použít nočník/toaletu či zalít travičku v parku. Vše v uvolněné a přátelské atmosféře, žádný stres!

2

Dítě hlásí před akcí

2x Tréninkové kalhotky(PUL či Flís) + 6 -10x Krátká vkládací plenka

Jupí! Už jste skoro tam! Chvalte každý “suchý” úspěch a nedělejte z toho vědu, pokud se jednou za čas stane, že vám dítě zahlásí o něco později.

3

Dítě potřebu spolehlivě hlásí, případně se odebere ji samostatně vykonat 

Jděte spolu nakoupit parádní sadu spodního prádla pro velkého kluka či holku. Zaslouží si to! 

Gratulujeme, společně jste to zvládli!

 

Zpět na novinky