Údržba a péče o látkové plenky

Máte stále zakořeněnou představu o tom, že látkové pleny se musí máchat, vyvařovat a žehlit a že to zabere spoustu času, který byste raději věnovali svému dítěti? Co vás nemá! U moderních látkových plen již dávno neplatí Mýty o látkových plenách, tak, jak si je můžete pamatovat z vyprávění svých maminek či babiček. Údržba látkových plen ve výsledku nezabere o moc víc času než každodenní vynášení jednorázových plen do kontejneru.

Plenky všech Bamboolikových systémů (All In One (AIO), vkládací plenky i svrchní kalhotkyAI2 systému, vícevrstvé plenky, kalhotkové plenky, novorozenecké MiniMimi plenky, tréninkové kalhotky) perte na 60° C, ideálně na delší program s předpírkou, nebo před samotným praním zapněte máchání. Na praní plen nedoporučujeme eko programy (viz článek Jak prát látkové pleny). Pokud jsou pleny hodně ušpiněné, sklepejte nečistoty do toalety (zde oceníte praktičnost flísových separačních plenek či jednorázových separačních plenek, díky kterým bude celý proces výrazně čistší), eventuálně propláchněte pod sprchou. Více důležitých informací a praktických tipů na praní se dozvíte v našem článku Jak prát látkové pleny.

Pleny skladujte nasucho v kýblu či nepromokavém pytli na pleny (doporučujeme k plenám kápnout pár kapek esenciálního oleje, AntiSept či TeaTree k minimalizaci zápachu). Po vyprání pleny nechte uschnout buď na sušáku či šňůře, nebo je prožeňte sušičkou. Do sušičky však nedávejte žádné kousky obsahující nepromokavý PUL (AIO kapsy, svrchní kalhotky, tréninkové kalhotky, pytle na skladování), které nesmí přijít na přímý zdroj tepla (např. topení, ale ani přímé sluníčko), neboť by se mohla poškodit membrána (je to stejně jako s membránovými funkčními bundami, ty také vyžadují při praní speciální péči).

 

Výhodou Bamboolikova All in Two (AI2) systému je, že po každém použití perete jenom savá jádra. Svrchní kalhotky (platí i pro MiniMimi svrchní kalhotky) stačí po použití vyvětrat (doporučujeme alespoň po jeden přebalovací interval) a můžete je použít znovu. To samozřejmě platí v případě, že nejsou zašpiněné. Pokud se to stane, vyperte je hned. 

 

Bamboolikovy flísové separační plenky perete úplně stejně jako ostatní plenky a můžete je bez obav sušit v sušičce. (Ono to ale skoro není nutné. Schnou bleskurychle!)

 

Nikdy nepoužívejte při praní látkových plen a jejich příslušenství aviváž.

 

Před prvním použitím doporučujeme 2-3x vyprat vkládací plenky (ať už z AI2 systému nebo z AIO plenek), abyste dosáhli maximální savosti už při prvním použití. Povrch vkládacích plenek se po vyprání trochu změní, ale svou hebkost na dotek si zachová.

 

Bamboolik doporučuje praní plen jednou za 2 až 3 dny. Žehlit se rozhodně nemusí.

 

Více informací o péči o pleny najdete v příbalovém letáku a v našem článku Jak prát látkové pleny.

 

NÁŠ TIP:

Při praní produktů se suchými zipy (plenkové kalhotky, AIO plenky, svrchní kalhotky) nezapomeňte volné konce suchých zipů zapnout do tzv. protikusů na zadní vnitřní straně kalhotek/plenek. Zabráníte tak tomu, že v pračce vyrobíte gigantický uzel prádla (jehož rozmotání trvá celou věčnost) a zároveň si zajistíte, že suché zipy vydrží denní používání i po dobu několika let (a dětí). U MiniMimi plenek a kalhotek, které protikusy nemají, aby nepoškrábaly jemnou kůži děťátka v prvních týdnech života, zapněte suché zipy tak, jako byste plenku oblékali na miminko, a plenku obraťte naruby.

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací