Jak prát látkové menstruační vložky?

Ekologická menstruace?

Ideálně s látkovými menstruačními vložkami! Tedy v případě, že patříte k těm ženám, které preferují vnější menstruační pomůcky. (Pokud preferujete spíše vnitřní menstruační pomůcky, doporučujeme omrknout menstruační kalíšek.)

Látkové menstruační vložky mají celou řadu výhod – jsou prodyšnější, než jejich jednorázová varianta (sbohem, gynekologické záněty!), šetříte s nimi přírodu i svou peněženku (sbohem, peníze vyhozené každý měsíc doslova do odpadu!). Jsou naprosto spolehlivé (denní vložky v sobě mají všitou nepromokavou vrstvu, stejně jako noční/poporodní vložky).

Použití látkových menstruačních vložek asi není třeba složitě vysvětlovat. Prostě si je dáte do kalhotek (tou potištěnou stranou nahoru prosíme; v případě čistě bílých vložek dáte nahoru tu stranu, která nešustí či na sobě nemá flís) a po použití je vyperete.

Ekologická menstruace

Jenže co potom? Prát každý den nebo počkat na konec cyklu? A co noční nebo poporodní vložky?

A otázky pokračují: Není to trochu nechutné, skladovat doma několik dní zakrvácené vložky? Když na nich krev zaschne, vypere se pak dočista do čista?

Chápeme, že se vám hlavou honí tyto otázky! Nám se honily taky. A tak jsme pro vás poctivě otestovaly, jak na údržbu a praní menstruačních vložek tak, aby to bylo co nejvíce komfortní a zároveň efektivní. (To tvrdé y na konci slova otestovaly je schválně. Tuto činnost, tedy testování menstruačních vložek, provozovala výhradně dámská část Bambooliku. Naši kolegové se testování zdrželi :D ).

Ekologická menstruace Bamboolik

Přehledně v bodech, ať se vám v tom dobře orientuje.

  • Látkové vložky pereme nejpozději 4.-5. den. Těm šťastnějším z nás to takto vyjde právě na konec cyklu, některé z nás perou vložky za jeden menstruační cyklus dvakrát. Prát vložky každý den není potřeba. 
  • To se týká i nočních a poporodních vložek. U vložek v raném šestinedělí je situace trochu specifická, krvácení je první týden až dva po porodu hodně silné. Takže je možné, že v první fázi šestinedělí bude nutné prát vložky častěji (a za nás je v pohodě si říct, že to první týden šestinedělí dělat prostě nebudete a používat jednorázové vložky, ekologickou katastrofu tím nezpůsobíte). V cca druhé polovině šestinedělí už krvácení velmi připomíná běžnou menstruaci (a dost možná vám místo porodnické vložky bude stačit standardní denní vložka), takže stačí prát po cca 4 dnech.
  • Během cyklu vložky skladujeme na sucho buď v nepromokavém pytlíku (ideálně z tzv. PULu) nebo prostě v nějaké nádobě/koši/kyblíku, podle možností vaší domácnosti. Jenom nenechávejte vložky dlouho bez přístupu vzduchu (tím myslíme stočené do ruličky a zapnuté v nepromokavém pytlíku nebo v kýblíku s víkem). Jinými slovy je dobré vložky před vložením do skladovací nádoby/pytlíku rozepnout tak, aby se k nim dostal vzduch.
  • Pokud chcete mít absolutní jistotu, že se vám z vložek vyperou všechny skrvny od krve, je NUTNÉ vložky před praním nechat odmočit ve studené (fakt co nejstudenější) vodě, do které můžete přidat trochu soli (pomůže s odmočením skvrn). Takto doporučujeme nechat vložky odmočit Ideálně přes noc nebo aspoň pár hodin přes den. A proč vlastně? Krevní barvivo (hemoglobin) se jinak v teplé vodě zapere a udělá vám na vložkách fleky, kterých už se nikdy nezbavíte a budou „zdobit“ vaše vložky natrvalo. 
  • Po odmočení ve studené vodě není potřeba vložky nijak drhnout v ruce. Stačí vylít vodu, ve které se vložky máčely a šup s nimi do pračky. Pokud chcete (resp. vám velmi záleží na tom, aby na vložkách nezůstal ani flíček), přetřete v tuto chvíli zbylé skvrny na vložkách žlučovým mýdlem. Žádné praní v ruce! Stačí natřít rozmydleným mýdlem a nechat chvíli působit, úplně stačí třeba 5 minut.
  • V pračce perte na 60 stupňů na delší program. Nemusíte se bát přihodit k vložkám třeba ručníky, utěrky, dětské plenky či jiné věci, které běžně perete na 60. Vložky už jsou v této chvíli zbaveny krevního barviva a žádnou neplechu vám na ostatním prádle nezpůsobí.
  • Látkové vložky můžete s klidem sušit v sušičce. (Pro ty, kdo mají zkušenost s látkovými plenami a mají díky tomu zafixováno, že nepromokavý PUL do sušičky nesmí: U vložek je to v klidu, jelikož je perete cca 12x za rok. U plen je to spíš 12x za měsíc, takto časté sušení by PUL poškodilo. Jenom bychom doporučovali vložky po vyndání ze sušičky narovnat, uhladit rukama a pak uložit do šuplíku, aby vyčkaly dalšího cyklu.)

Toť vše! Celkem jednoduché, nemyslíte? 

Saténové látkové vložky Bamboolik

Na závěr tohoto článku bychom ještě rádi doplnili naše odpovědi na některé další otázky, které ohledně látkových vložek dostáváme.

  • Není to nechutné? To přece musí smrdět, když skladujete doma v koupelně zakrvácené vložky několik dní!
  • Naše odpověď: Pokud vaše menstruační krev zapáchá, navštivte co nejdříve svého gynekologa! Menstruační krev zdravé ženy nemá žádný zápach, maximálně je cítit mírně železitě, jako každá jiná krev. Po zaschnutí pak už žádný odér nemá. Když vám teče krev z nosu a zakrvácíte si třeba tričko (nebo roušku, aktuální téma!), taky se z něj nestane páchnoucí či nedejbože infekční kus hadru. Uloženým vložkám, čekajícím na vyprání, zajistěte přístup vzduchu a nemusíte mít obavy z žádného odéru.

 

  • Můžu vložky skladovat na mokro už rovnou v té studené vodě?
  • Naše odpověď: Pokud chcete, jde to takto dělat (na rozdíl od plenek, u kterých skladování na mokro důrazně nedoporučujeme, nikdy, za žádných okolností!). Nicméně v takovém případě je nutné vodu jednou za den vyměnit a napustit do nádoby znovu skutečně studenou vodu, jinak to odmočení nebude fungovat. Nicméně pořád je to celkem „risky business“ – hlavně v teplém počasí riskujete, že zbytky krve a vody ve vložkách vytvoří nový život, který asi ve své domácnosti podporovat nechcete. Takže. My bychom se rozhodně přimlouvali za skladování nasucho! 

 

  • Moc se mi nechce nechávat vložky nejprve odmáčet ve studené vodě. Nejde to nějak obejít?
  • Tak tohle si budete muset vyzkoušet samy. Naprosto chápeme, že fáze odmáčení je něco, co se mnohým z nás dělat prostě nechce, nicméně pokud chcete mít vložky opravdu bez skvrn (které jsou pouze nevyprané krevní barvivo, nejde o nic nehygienického, aby bylo jasno!), netroufáme si plošně doporučit jiný postup. Avšak! Máme mezi členkami týmu takové, které na vložky po použití pouze nastříkají odstraňovač skvrn a pak je perou. A svatosvatě přísahají, že mají vložky bez fleků.

 

  • Můžu to odmočení nahradit předpírkou v pračce?
  • I pokud vaše pračka umožňuje předpírku ve studené vodě, nedoporučujeme to. Voda nejspíš nebude studená dost (20 stupňů je příliš, to je pokojová teplota, ne studená voda!) a také čas, který vložky stráví skutečně ve vodě, nejspíš nebude dost dlouhý. Vložky potřebují na důkladné odmočení několik hodin. 

 

  • V jakém pracím prostředku mám vložky prát?
  • Prakticky v jakémkoliv, o kterém víte, že skutečně dobře pere a poradí si i odolnějšími skvrnami. Na rozdíl od plen zde není tolik omezení. Na látkové vložky nepoužívejte aviváž – umělé parfemace by vás mohly celkem podráždit. 

 

  • Na vložkách mi bohužel i přes veškerou péči zůstaly fleky. Jak se jich zbavit?
  • Těžko, bohužel. Krev, resp. hemoglobin, je potvora. Nicméně mohlo by pomoct přidání perkarbonátu sodného do pračky, případně do něj vložky na pár hodin naložit. (Vložky dejte do kyblíku, posypte zlehka perkarbonátem, zalijte hodně horkou vodou – klidně 90 stupňů. Začne to dost bublat, takže doporučujeme zachovat odstup a nádobu umístit nejlépe do vany nebo sprchového koutu. Nechte působit, než voda vychladne, poté vyperte jako obvykle.) Na fleky také dobře funguje sušení na přímém slunci. A pokud o sobě víte, že jste ten typ, kterému by případně flíčky mohly vadit, doporučujeme si koupit vložky tmavé, na těch nebude nic vidět. (A raději ještě jednou. Ty „flíčky“ na vložkách jsou prostě jenom zabarvené skvrny, od krevního barviva. Nejsou ty zbytky rozkládající se krve ani nic nehygienického. Flekaté vložky se nerovnají špinavé vložky či málo vyprané vložky. Chápeme se ;-)

 

Saténové látkové vložky Bamboolik

Ještě stále neznáte odpovědi na všechny vaše otázky ohledně praní vložek či případně toužíte po komplexnějších informacích o látkových vložkách a jejich používání? Natočili jsme o tom video:

 

A pokud by to stále nestačilo, napište nám. Buď na naši hotline nebo třeba na Facebook