Alternativní menstruační pomůcky pro ekologickou menstruaci

Alternativní menstruační pomůcky pro ekologickou menstruaci - Bamboolik

Kalíšek nebo vložky? Nebo snad menstruační kalhotky? Jestli hledáte ekologickou alternativu jednorázových menstruačních pomůcek, poradíme vám, jak se zorientovat v široké nabídce. Čtěte dále!

Vnitřní nebo vnější pomocníci

Všechny menstruační pomůcky (ať už jednorázové nebo ekologické) můžeme rozdělit do dvou kategorií:

  • k použití z vnějšku (vložky, menstruační kalhotky),
  • k použití vevnitř (tampony, menstruační kalíšek, menstruační houba).

Jsou ženy, které preferují vnitřní menstruační pomůcky a vnějším se vyhýbají, pak je skupina těch, které nedají dopustit na vnější pomocníky, a existuje taky skupina žen, kterým nevadí vnitřní a vnější menstruační pomůcky kombinovat.

Než se začnete poohlížet po ekologické variantě menstruačních pomůcek, buďte k sobě upřímná — do jaké skupiny patříte vy? Nemá smysl se nutit do něčeho, co je pro vás nepřirozené.

Látkové vložky

Začněme s těmi nejklasičtějšími vnějšími pomůckami — menstruačními vložkami. Moderní látkové vložky mají jednu obrovskou výhodu: moderní materiály. Jsou savé a nepromokavé, ale přitom prodyšné. Jsou tak opravdu pohodlné (je to jenom jedna tenká vrstva navíc ve vašem běžném spodním prádle) a zároveň 100% spolehlivé.

Látkové vložky vás mohou zbavit opakovaných gynekologických zánětů, pokud na ně trpíte — právě díky své prodyšnosti a také díky tomu, že nevysušují sliznice.

Látkové menstruační vložky jsou vhodné pro všechny ženy, včetně těch se silnou menstruací. Interval výměny vložek si totiž řídíte sama a můžete si také zvolit různé velikosti vložek (tím pádem i různé savosti). Včetně noční/ poporodní varianty.

Případně si můžete zvolit menší slipové vložky v látkové variantě — ty bychom vám velmi doporučovali zejména v případě, že jste zvyklá používat slipové vložky na denní bázi. Oceníte zejména jejich prodyšnost.

A co si o našich látkových vložkách myslí jejich uživatelky? Přečtěte si recenzi od jedné z nich, blogerky Karol.

Menstruační vložky Bamboolik

Menstruační kalhotky

V podstatě “funkční” spodní prádlo s všitou vložkou (savá i nepromokavá vrstva je součástí kalhotek).

Menstruační kalhotky jsou velmi estetické (na první pohled často vůbec nepoznáte, že jsou menstruační) a pohodlné (prostě si oblečete speciální spodní kalhotky). Nejvhodnější jsou pro ženy se slabší menstruací.

Pro silnější menstruaci podle našeho názoru menstruační kalhotky příliš praktické nejsou, a to obzvlášť v zimě — kalhotky je totiž potřeba si během dne vyměnit. V létě, když máte na sobě šaty a sandály, si kalhotky vyměníte snadno, nicméně v zimě se vám do výměny spodních kalhotek pod všemi těmi teplými vrstvami nejspíš moc chtít nebude.

Menstruační kalíšek

Tady už se dostáváme k vnitřním menstruačním pomůckám. Menstruační kalíšky se vyrábí z lékařského silikonu, takže jsou pro tělo zdravější než jednorázové tampony. Obzvlášť ty z konvenční bavlny, ve kterých lze často najít stopové množství hnojiv nebo i pesticidů, případně i bělidel — zejména chloru. (Je poměrně zvláštní, že zatímco bělení chlorem je v textilním průmyslu už dlouho zakázáno, hygienické potřeby, určené navíc k vnitřnímu použití (!) se chlorem bělit smí.)

Menstruační kalíšek výrazně eliminuje riziko vzniku syndromu toxického šoku, který mohou spustit právě jednorázové tampony.

Hlavní výhodou menstruačního kalíšku je, že pro ženy se slabší menstruací používání kalíšku často znamená jeho vyprázdnění ráno a večer v pohodlí domova a přes den pak o něm prakticky nevíte. Je také skvělý třeba do bazénu nebo na hodinu jógy (kde jste polovinu času vzhůru nohama, takže vnější menstruační pomůcky mohou být přemoženy gravitací).

Nevýhodou kalíšku je, že jeho zavádění a vyndavání chce trochu cviku — nedoporučili bychom ho proto pro mladé dívky, které nedávno začaly menstruovat.

Menstruační kalíšek - Bamboolik

Menstruační houba

Jde o mořskou houbu, která je natolik porézní, že je schopna do sebe nasát tekutinu. Menstruační houba se používá stejně jako kalíšek nebo jako tampony. Po použití je potřeba ji propláchnout studenou vodou a alespoň na pět hodin naložit do roztoku vody s mořskou solí a pár kapkami Tea Tree oleje. Poté houbu necháte uschnout a můžete ji použít znovu. (Což znamená, že zatímco menstruační kalíšek vám stačí jeden, hub budete na jeden menstruační cyklus potřebovat více).

Menstruační houba má mnohem kratší životnost (cca 6 měsíců), než kalíšek (ten vydrží roky). Na druhou stranu víc přírodní materiál v oblasti menstruační hygieny nenajdete. A ještě jednu výhodu menstruační houba má — zvládnete s ní sex během menstruace. Čistý. (Snad nikoho nepohoršíme. Ale je to přirozená součást života a zrovna tohle nám přijde jako dost zásadní argument pro, který vám nechceme tajit :)).

Má to smysl!

Za nás jsou ekologické menstruační pomůcky rozhodně krokem správným směrem. Ušetří vám peníze, ušetří přírodu a jsou šetrnější k vašemu zdraví.

Eko menstruace - Bamboolik