Bonding - být ještě chvíli spolu

Prvního syna mi odnesli na rutinní vážení a měření prakticky ihned po porodu, zpátky se mi vrátila klasická „vánočka“, ze které byl vidět jen obličej. Věděla jsem, že to příště chci jinak, a proto jsem pátrala po dalších možnostech. Dula, kterou jsem si vybrala jako doprovod k druhému porodu, mi řekla o bondingu a vysvětlila přínos pro mě i dcerku. Měla jsem okamžitě jasno: přesně takhle bych to chtěla! Bonding jsme si užili naplno: byl jako krásná třešinka na dortu, taková odměna za celý porod. O čem to mluvím?

Anglický výraz bonding (připoutání či propojení) znamená vytvoření pevného pouta mezi maminkou a dítětem. K bondingu velmi napomáhá  kontakt kůže na kůži novorozeného miminka s maminkou co nejdříve po porodu. Jde při něm o vytváření první vazby mezi miminkem a maminkou. Bonding je dnes ve většině českých porodnic podporován, a to i po porodu císařským řezem. Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůže mít miminko u sebe maminka, je možné, aby ji zastoupil tatínek a miminko mělo přímý fyzický kontakt s ním. Téměř všechna vyšetření se dají provést i přímo na těle rodiče, miminko kvůli nim není nezbytně nutné odnášet.

Jak to funguje?

Ve chvíli těsně po porodu je miminko velmi vnímavé, intenzivně cítí vůni maminky, mívá doširoka otevřené oči a sleduje maminku či tatínka do vzdálenosti několika desítek centimetrů. Seznamují se spolu, zamilovávají se do sebe. Miminko se poprvé přisaje, jeho tělíčko je osídleno bakteriemi matky, což pomáhá vývoji jeho imunitního systému. Rodiče miminko hladí, což je mu velmi příjemné a současně prospěšné: hlazení mu pomáhá v pravidelném dýchání.
Výhodou pro miminko je lepší poporodní adaptace do nového světa mimo maminčino bříško, miminka bývají klidnější, spokojenější a méně pláčou.

Výhodou pro maminku je rychlejší zavinování dělohy, což napomáhá lepší a rychlejší poporodní rekonvalescenci, a také dřívější nástup laktace s hladším průběhem kojení. Kontaktem s miminkem se také snižuje riziko poporodních depresí.

Bonding s miminkem - Bamboolik

Konejšivé teplo

Těsně po porodu je třeba zabránit prochladnutí miminka. Tělo maminky poskytuje miminku ideální teplotu, přesto je důležité oba vhodně přikrýt. Často používaná bavlněná prostěradla tolik nezahřejí, naopak mohou studit, pokud jsou vlhká. Lepší variantu proto představuje deka, ideálně kombinující dvě vrstvy různého materiálu: lehkou a jemnou na kůži miminka a teplou hřejivou pro zajištění potřebného tepla. Bondingová deka by v ideálním případě měla mít červenou barvu, která miminku evokuje maminčino bříško, na které bylo 9 měsíců zvyklé a kde se cítilo bezpečně.

Bonding deka Bamboolik

Autorkou článku je Tereza Vanečková