Jak odplenkovat před létem?

 indiánská metoda odplenkování

Tip na léto: Indiánská metoda odplenkování

Jak odnaučit dítě, aby čůralo do plenek? Co takhle sundat plenky a prostě to vyzkoušet. Léto je na to ideálním obdobím, protože následky případné nehody jsou nejméně nepříjemné. Přečtěte si, v čem je odplenkování ‚‚na indiána‘‘ přirozené a nenásilné. A jak na to.

Proč indiánská metoda?

Protože je cool čůrat jako Vinnetou. Ba ne, dnešním dětem už asi náčelník Apačů nic neřekne. Tak jinak: Indiánská metoda se téhle metodě odplenkování říká proto, že údajně vychází z citlivého přístupu Indiánů k dětem ve skupině. Tradiční indiánský přístup byl založen v prvé řadě na komunikaci. Vypadá to, že Indiáni byli celkem průkopníci – na respektující komunikaci s dítětem staví i nejmodernější výchovné metody a vzdělávací koncepty.

Základem indiánské metody je vytvoření pevného a důvěrného vztahu s dítětem a naslouchání jeho potřebám. Slova jako z příručky moderního rodiče. Indiánská metoda navíc ještě posiluje vlastní sebeuvědomění u dítěte a pomáhá mu porozumět tělesným procesům.

Konec teorie, pojďme na to prakticky.

Indiánská metoda: krok č. 1

Komunikujte. Vysvětlujte.

Považujeme za vhodné (v souladu s respektujícím přístupem k rodičovství) u jakkoliv starého dítěte mu nejdřív vysvětlit, co po něm budete chtít. Než to po něm budete chtít. A to i když si myslíte, že vám dítě nemůže rozumět, protože samo ještě nemluví. Váš rozhovor by měl obsahovat tyto body:

  • Vysvětlete dítěti, že už je docela velké. Děti to povětšinou berou jako kompliment.
  • Řekněte mu, že velké děti čůrají a kakají do nočníku nebo na záchod.
  • Řekněte mu, že vy sami chodíte na záchod. Pokud vás dítě nikdy nevidělo sedět na záchodě, může si klidně myslet, že vy taky nosíte plenku. Dovolte dítěti, aby vás na toaletě pozorovalo – klidně zpovzdálí. Děti se nejlépe učí nápodobou, tak jim to umožněte.
  • Připravte dítě na to, že mu sundáte plenku a budete zkoušet, zda zvládne vykonat potřebu do nočníku/ záchodu.

Mimochodem, pokud vám dítě v této fázi řekne, že to dělat nechce, doporučovali bychom jeho názor respektovat a k ničemu ho nenutit. Znovu se ho zeptejte třeba za 14 dní. Jednou vám určitě řekne ano.

Indiánská metoda: krok č. 2

Prostě dítěti sundejte plenku.

A nechte dítě, ať se vyčůrá. Buďte si jistí, že si všimne, že se něco děje, děti v tomhle věku fascinuje úplně všechno.

Nějakou dobu (různou, podle zralosti dětí) svého potomka pozorujte. Jakmile si všimnete, že se před vykonáním potřeby zastaví, rozkročí a podívá se dolů, znamená to, že dítě cítí, že se blíží potřeba, a dokáže ji na chvíli ovládnout a zadržet, než se na výkon připraví.

Teď přišel váš čas! Chopte se nočníku a přistavte ho pod dítě. Se slovy ‚‚podívej se, sem je dobré čůrat‘‘.

Indiánská metoda: krok č. 3

Opakujte krok č. 2. S tím, že nočníku vyhradíte jedno stálé místo ve vaší domácnosti, na které je potřeba se dopravit, pokud se dítěti chce čůrat nebo kakat.

Chvalte úspěchy, nepeskujte za neúspěchy. Nespěchejte. Každé dítě je jiné a má svůj čas. Je dobré být důslední – jakmile jednou plenku dítěti sundáte, nevracejte mu ji. Dítě tím leda zmatete.

Doporučujeme si na indiánskou metodu vyhradit čas, kdy budete převážně doma nebo třeba na chalupě – zkrátka ve svém. Nehody se budou stávat a budete je chtít uklízet raději spíš ve vlastní domácnosti než v cizí nebo nedejbože někde na veřejnosti.

Pokud potřebujete dítěti dát nějakou pojistku (např. přejíždíte autem a nechcete, aby to schytala autosedačka), zkuste tréninkové kalhotky nebo se vybavte nepromokavou přebalovací podložkou.

 Tréninkové kalhotky | Bamboolik

 

Výhody indiánské metody odplenkování

Je to přirozený a nenásilný způsob. Dáte dítěti šanci si plně uvědomit svoje pocity před tím, než musí vykonat potřebu, což je základ pro to, aby je zvládlo ovládat.

Kdy začít zkoušet indiánskou metodu

Léto nebo obecně teplé měsíce jsou na to ideální, protože dítě můžete nechat nahaté a nemusíte mít strach, že prochladne.

Nezkoušejte ale indiánskou metodu ve chvíli, kdy dítě ještě není na učení na nočník připravené. Připravenost poznáte, pokud dítě:

  • několikrát denně pustí do plenky pořádnou dávku, už neučůrává v malých dávkách po celý den (což je typické pro kojence a mladší batolata),
  • na velkou si často dítě někam zaleze, nechce být rušeno,
  • je starší než 18 měsíců (mladší děti, které by si uvědomovaly své vylučování, jsou světlé výjimky).

Důležité jsou hlavně první dva body, věková hranice je spíše orientační. Některé děti splňují první dva body klidně až ve dvou a půl letech. A je to v naprostém pořádku, každé dítě dozrává jinak.

Samostatnou kapitolou je odplenkování na noc, tam je naprosto normální, že dítě potřebuje plenku déle. Statistiky říkají, že až polovina dětí do 5 let nevydrží být každou noc suchá. Občasné noční pomočování je fyziologicky v pořádku dokonce až do 6 let. Proto máme v nabídce tréninkové kalhotky i ve velikosti XL – pro děti, které už jsou přes den v pohodě bez plenky, ale v noci se jim to ještě nedaří.

Hledáte další tipy, jak odplenkovat dítě? Přečtěte si, jak naučit dítě na nočník v pohodě a bez stresu. Nebo přehled tipů, co během učení na nočník dělat a čeho se vyvarovat.

Komunikace je základ úspěchu. Ve všem

Perfektní základ pro to, jak naučit dítě na nočník, je tzv. bezplenková komunikační metoda. Díky ní se naučíte porozumět svému dítěti už v kojeneckém věku. Přečtěte si o bezplenkové metodě více >>