Praní a údržba plen

Máte stále zakořeněnou představu o tom, že látkové pleny se musí máchat, vyvařovat a žehlit a že to zabere spoustu času, který byste raději věnovali svému dítěti? Co vás nemá! U moderních látkových plen již dávno neplatí Mýty o látkových plenách, tak, jak si je můžete pamatovat z vyprávění svých maminek či babiček. Údržba látkových plen ve výsledku nezabere o moc víc času než každodenní vynášení jednorázových plen do kontejneru.

Plenky All In One (AIO), včetně MiniMimi AIO plenekMiniMimi kalhotkové pleny Noční kalhotkové pleny, stejně jako všechny vkládací plenky z AI2 systému a Bamboolikovy vícevrstvé plenky perte na 60° C, ideálně na delší program s předpírkou nebo před samotným praním zapněte máchání. Na praní plen nedoporučujeme eko programy, jelikož dávkují do pračky přílliš málo vody a buben se při něm málo otáčí, pleny se tak nevymáchají dostatečně. Pokud jsou pleny hodně ušpiněné, sklepejte nečistoty do toalety (zde oceníte praktičnost flísových separačních plenek či jednorázových separačních plenek, díky kterým bude celý proces výrazně čistší), eventuálně propláchněte pod sprchou. Pleny skladujte na sucho v kýblu či nepromokavém pytli na pleny (doporučujeme k plenám kápnout pár kapek esenciálního oleje, AntiSept či TeaTree k minimalizaci zápachu). Po vyprání pleny nechte uschnout buď na sušáku či šňůře nebo je prožeňte sušičkou. Do sušičky však nedávejte AIO kalhotky, které nesmí přijít na přímý zdroj tepla (např. topení, nedávejte je ale ani na přímé sluníčko), neboť by se mohla poškodit membrána (je to stejně jako s membránovými funkčními bundami, ty také vyžadují při praní speciální péči).

 

Výhodou Bamboolikova All in Two (AI2) systému je, že po každém použití perete jenom savá jádrasvrchní kalhotky (platí i pro MiniMimi svrchní kalhotky) stačí po použití vyvětrat (doporučujeme alespoň po jeden přebalovací interval) a můžete je použít znovu. To samozřejmě platí v případě, že nejsou zašpiněné, pokud se to stane, vyperte je hned. Svrchní kalhotky můžete prát na 60° C s ostatními plenami, nedávejte je však do sušičky ani na přímé sluníčko či přímý zdroj tepla. Tatáž pravidla jako pro svrchní kalhotky platí i pro Tréninkové kalhotky.

 

Bamboolikovy flísové separační plenky perete úplně stejně jako ostatní plenky a můžete je bez obav sušit v sušičce. (Ono to ale skoro není nutné. Schnou bleskurychle!)

 

Nikdy nepoužívejte při praní látkových plen a jejich příslušenství aviváž.

 

A jaký prací prášek zvolit?

To už necháme na vás. Bamboolik doporučuje používat ekologické prací prostředky, nicméně kvůli plenám nemusíte svůj oblíbený prášek měnit. Diskuse na našem Facebooku dokazuje, že každý má svůj oblíbený prací prostředek, je to velmi různorodé a prát se dá v podstatě v čemkoliv.

Jenom prosím nepoužívejte mýdlo na flísové (Stay Dry) povrchy (AIO plenky MiniMimi AIO plenkyflísové separační plenky), to by mohlo zacpat póry v látce a učinit z ní de facto voděodolný materiál (a to v případě savé plenky rozhodně nechcete).

Používáte-li k praní mýdlové ořechy nebo prášek z nich, můžete být v klidu. Ořechy nejsou vyrobeny z mýdla, pouze svými pěnivými vlastnostmi mýdlo připomínají, ale na flís je můžete bez obav používat.

A kdyby se vám náhodou flísové povrchy přeci jen do styku s mýdlem dostaly a zanesly se, nebojte se, že je plenka nenávratně zničená. Vše vyřeší extra máchání, případně lázeň s kyselinou citronovou (Do kyblíku s horkou vodou přidáte cca 100g - jeden balíček - kyseliny citronové a plenky v lázni necháte pořádně vyšumět. Kyblík postavte do vany, aby vám při reakci nevybublal po celé koupelně, reakce je celkem bouřlivá, jak můžete vidět na tomto obrázku :)

Lázeň na skvrny

 

Bamboolik doporučuje praní plen jednou za 2 až 3 dny. Žehlit se rozhodně nemusí.

 

Více informací o péči o pleny najdete v příbalovém letáku.

 

NÁŠ TIP:

Při praní produktů se suchými zipy (plenkové kalhotky, AIO plenky, svrchní kalhotky) nezapomeňte volné konce suchých zipů zapnout do tzv. protikusů na zadní vnitřní straně kalhotek/plenek. Zabráníte tak tomu, že v pračce vyrobíte gigantický uzel prádla (jehož rozmotání trvá celou věčnost) a zároveň si zajistíte, že suché zipy vydrží denní používání i po dobu několika let (a dětí).