Jak prát látkové pleny

Často dostáváme otázku, zda je třeba při praní látkových plen dodržovat nějaký speciální postup, zda doporučujeme konkrétní prací prostředek, čeho se vyvarovat při údržbě plen a podobně. Jaká jsou tedy naše zjištění a doporučení?

  Jak prát látkové pleny, jak je sušit a pečovat o ně | Bamboolik

 

3 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ZÁSADY ANEB SVATÁ PLENKOVÁ TROJICE

1. Plenky se řádně vyperou jedině v dostatečném množství vody.

Tento bod je alfou a omegou celého pracího procesu. Plenky do sebe během svého užití nasají tekutinu (a pojďme si to říct na rovinu, touto tekutinou není nic jiného než moč), kterou je nutné pořádně vymáchat. Jinak než dostatečným množstvím vody toho nedosáhnete. Proto pozor na různé eko programy na pračkách, které většinou znamenají menší množství vody.

  • Pokud to jde, použijte předpírku a na závěr dejte máchání navíc (jen tak zajistíte, že se z plen vymáchá všechen prací prostředek). Perte na nejdelší program (doporučujeme alespoň dvouhodinový), plenky potřebují poctivý a dlouhý prací cyklus.
  • Nemá-li vaše pračka možnost předpírky či máchání navíc, zvolte místo toho krátký prací program (bez pracího prostředku), výsledek bude stejný.
  • Jestliže je vaše pračka natolik „eko“, že programově používá málo vody a zároveň nemá tlačítko „přidat vodu“, dolijte prostě vodu do bubnu (někteří na to používají vysráženou vodu ze sušičky, kterou tak dále zužitkují; tato voda má navíc výhodu, že je destilovaná a dobře se v ní rozpouští prací prášek).

Jak poznáte, že je vody během praní dost? Jednoduše: měli byste vodu vidět (tedy točí-li se v bubnu pouze pleny a trocha pěny, je vody málo). Pokud do pračky nevidíte, poznáte nedostatek vody zejména tak, že plenky budou po vyprání cítit lehce zatuchle, budou postrádat typickou vůni čerstvě vypraného prádla.

Při praní látkových plen sledujte množství vody | Bamboolik

2. Nepřeplňujte pračku.

Tento bod úzce souvisí s bodem 1. Příliš velké množství plen znamená, že vody potřebné k praní bude málo.

  • Dodržujte váhové údaje dle návodu k vaší pračce a zkontrolujte si, zda je váhový údaj v návodu uváděn pro mokré nebo naopak pro suché prádlo (což je u savých plen podstatný rozdíl).
  • Máme vypozorováno, že u praček s objemem 5 kg je třeba za běžného provozu prát po maximálně 2 dnech (pokud používáte výhradně látkové plenky), jinak už je pračka příliš plná.

Praní látkových plen usnadní nepřeplněná pračka | Bamboolik

 3. Plenky perte na 60o.

Zapomeňte prosím na plenky, u nichž je doporučováno praní na 30o či 40o. K tomu, aby pleny byly opravdu hygienicky čisté, je zapotřebí teplota 60o.

U nižších teplot není garance, že zlikvidujete všechny bakterie, které se v plenách mohou nacházet. Bakterie pak mohou působit celou řadu potíží – zdravotními problémy miminka počínaje (plenková dermatitida, záněty) a zničením plen konče (zejména bambusové plenky bakteriím moc chutnají, máme to ozkoušeno :-)).

Jak prát látkové pleny  a jakou teplotu vody zvolit | Bamboolik

A NA CO SE NÁS DÁLE NEJČASTĚJI PTÁTE?

Musím plenky předepírat v ruce?

Rozhodně nemusíte! Z plenky je jen dobré odstranit velké nečistoty (odborně: vyklepat bobek :-)) a poté můžete plenku přemístit do koše na prádlo či rovnou do pračky. Předpírání v ruce není vůbec nutné, naopak ho nedoporučujeme, zejména u svrchních kalhotek byste mnutím v ruce mohli poškodit jejich laminaci.

A mimochodem, s tím vyklepáním bobku vám mohou dost pomoct jednorázové separační plenky. Prostě je vyhodíte i s obsahem.

Separační plenky nahradí předpírku při praní plen | Bamboolik 

Jak správně pečovat o svrchní kalhotky zašpiněné od stolice?

Velkou výhodou svrchních kalhotek systému AI2 Duo je, že se není nutné prát po každém použití. Ovšem toto pravidlo platí pouze v případě, že kalhotky nejsou zašpiněné od stolice - takže u novorozenců a malých miminek je stejně do pračky hodíte pokaždé ;-). 

Při údržbě kalhotek s PUL vrstvou mějte vždy na paměti:

  • Svrchní kalhotky se nesmějí manuálně drhnout v ruce - ruční praní je pro ně mnohem drsnější než praní v pračce na 60 stupňů! Často se nám do reklamací dostávají takto zničené kalhotky; bohužel v případě nevhodné údržby nemůžeme reklamace uznávat.
  • Zbytky stolice z kalhotek odstraňujte proudem vody. V případě potřeby pak skvrnu bez drhnutí pokapejte tekutým žlučovým mýdlem a nechte chvíli působit. Poté přihoďte ke špinavým plenám a perte jak jste zvyklí - na dlouhý program na 60 stupňů, dohromady se savými vkládacími plenkami
  • Kalhotky je dobré prát nejpozději jednou za 7-10 dní, anebo vždy při zašpinění. Mějte na paměti: Měsíc bez vyprání svrchňáčkům dokáže ublížit mnohem více, než praní jednou za týden. 
  • Často se nás ptáte: "Jak mám u malého miminka nasadit plenku tak, aby stolice nezasáhla svrchňáčky, abychom je nemuseli prát?" - Tomu se bohužel úplně vyhnout nedá a v prvních měsících se vám to pravděpodobně stane velmi často. Většinu nálože vám pomůže vychytat separační plenka, ale pokud se trocha stolice dostane i na okraje svrchňáků, musíte je prostě vyprat. Proto v našich sadách doporučujeme takové množství svrchních kalhotek, abyste s nimi v pohodě vystačili, i když budou zrovna jedny či dvoje v pračce. Je třeba počítat s tím, že u malého miminka budete zašpiněné svrchňáčky prát častěji než u starších dětí, které kakají jednou denně. Nebojte se, kalhotky jsou dostatečně odolné, aby si s tím poradily!
  • Naopak sušičku vám na svrchňáčky nedoporučujeme, suchý horký vzduch jim narozdíl od horké vody v pračce rozhodně ublížit může. (To samé platí pro kapsové plenky, tréninkové kalhotky a doplňky obsahující nepromokavou PUL vrstvu.) 
  • Těsně po vytažení z pračky se nesnažte svrchňáčky a především kapsy natahovat, časem by tím mohly povolit lastinové gumičky okolo nožiček, a kalhotky by netěsnily. Mokré kalhotky a kapsové pleny prostě jen pověste na šňůru, při sušení venku můžete k uchycení na šňůře využít suchých zipů a jejich protikusů, aby vám plenky neuletěly :)

Jak prát látkové pleny a jak svrchní kalhotky | Bamboolik

Jaký prací prostředek zvolit?

Ten, který vám vyhovuje a nezpůsobuje vám ani miminku žádné nežádoucí reakce. My v Bambooliku preferujeme ekologické prací prostředky, které nezatěžují životní prostředí. Výběr konkrétního prášku/gelu/slizu je ale samozřejmě jenom na vás. Jen pozor na mýdlo a prací prostředky na bázi mýdla, ty by neměly přijít na flís, jelikož mají tendenci jej ucpávat (zjednodušeně řečeno si mýdlem můžete flísový povrch naimpregnovat, což u plen není příliš žádoucí). Pokud chcete přesto používat prací prostředky na bázi mýdla, dbejte na dostatečné množství vody při praní a důkladné máchání.

Dodržujte dávkování vybraného pracího prostředku. Více prášku opravdu neznamená lépe vyprané pleny. Naopak, použijete-li prášku příliš, bude se hůře vymáchávat a může v plenkách zůstávat a zanášet je (a následně dráždit kůži miminka). Zejména v kombinaci s nedostatkem vody (viz bod 1) se může jednat o dost výrazný problém.

A co doma vyrobený mýdlový sliz? Nemůžeme vám ho s klidným vědomím doporučit, ač víme, že někomu funguje na plenky perfektně. Stejně tak totiž víme, že někomu nefunguje vůbec. Proč? Součástí mýdlového slizu je soda, která reaguje s ionty ve vodě, konkrétně tak, že neutralizuje vápenaté ionty (které způsobují tvrdost vody). Soda ovšem nezneutralizuje hořečnaté ionty, které ve vodě také bývají. Soda a ionty hořčíku mohou reagovat celkem nepředvídatelně, mohou vznikat kyselé roztoky, které mohou poškodit (někdy dokonce zabarvit) prádlo, případně pračku. Složení své vody s největší pravděpodobností přesně neznáte, takže to, jak vám bude či nebude fungovat mýdlový sliz, nedokážeme předem odhadnout.

Mimochodem diskuse na našem Facebooku dokazuje, že každý pere pleny v něčem jiném a funguje mu to. Není třeba prací prostředek nijak extra řešit.

Mýdlový sliz a další prací prostředky na pleny | Bamboolik

Máme doma hodně tvrdou vodu. Co s tím?

Jak bylo zmíněno výše, částečně vám může pomoci přidat do bubnu prací sodu, případně existují změkčovadla vody, které kromě vápenatých iontů pomohou zneutralizovat i ostatní ionty. Rozhodně nepoužívejte ke změkčení vody či prádla aviváž, snižovali byste si tím savost plenek (aviváž obaluje textilní vlákna, což u plenek není žádoucí, jelikož se k nim pak nedostane vlhkost, kterou mají nasát).

Dobře fungují také domácí „aviváže“ typu ředěný ocet či kyselina citronová. Jejich výrobu zvládne i ten, kdo výrobě domácí drogerie jinak příliš neholduje: 100 ml octa či 100 g kyseliny citronové smícháte s 900 ml vody a vytvoříte tak 10% roztok, který budete následně používat jako klasickou aviváž. Pozor! Opravdu vám tímto nedoporučujeme lít do pračky čistý ocet (a to, že se na něm píše 8 %, nehraje roli, to je normální koncentrace octa) ani sypat kyselinu citronovou, je nutné nejprve z obojího vyrobit 10% roztok.

Máchání látkových plen a výroba domácí aviváže | Bamboolik

Plenky se nevypraly úplně dočista, máme na nich fleky. Jak se jich zbavit?

V prvé řadě je třeba říct, že zabarvení na plenkách neznamená, že nejsou čistě vyprané. Zejména se zavedením prvních příkrmů u miminka se může stát, že některé dobrůtky plenky zabarví (například banán je v této oblasti přeborník). Obarvení vlákna ale neznamená špinavou plenku a můžeme vás ujistit, že časem zabarvení zmizí. Pokud vám přesto fleky vadí, zkuste např. perkarbonát sodný – v kombinaci s teplotou 60o bělí krásně, funguje na bázi peroxidu, stejně jako sluníčko – v létě a na jaře pověste plenky ven na šňůru a fleky zmizí prakticky okamžitě (je to mnohem lepší způsob než chemická bělidla, věřte nám!).

V čem prát látkové pleny, aby byly beze skvrn? | Bamboolik

Jak plenky desinfikovat?

V prvé řadě je k této otázce třeba říci, že pokud plenky správně skladujete a perete, není nutné je desinfikovat jen tak preventivně. Desinfekce přichází na řadu v opravdu závažných případech, např. pokud vaše miminko bojuje s opravdu úpornou střevní infekcí (rotaviry a jim podobné breberky). V tomto případě použijte desinfekční prostředek a vysokou teplotu (90 stupňů, jednorázově to plenky přežijí - včetně svrchních kalhotek i AIO kapes), ale pozor, jedná se opravdu o mimořádné opatření, rozhodně to plenkám nedělejte pravidelně. Pokud použijete chemickou desinfekci, vyperte je potom v pračce ještě jednou, bez prášku, aby se z nich desinfekce řádně vymáchala.

Nám v Bambooliku se na desinfekci a praní plenek vůbec nejlépe osvědčil perkarbonát sodný, už jsme ho zmiňovali výše. Pokud potřebujete plenky opravdu řádně vydesinfikovat, dejte je do kýble, přisypte 3-5 lžic perkarbonátu (dle množství plen) a zalijte horkou vodou maximálně do poloviny kýble. Perkarbonát začne pěnit jako divý, takže důrazně doporučujeme umístit kýbl s plenami ideálně do vany, tento „koktejl“ má tendenci z kýblu utíkat, viz foto :-) Plenky nechejte takto bublat několik hodin (2-3 hodiny stačí), během bublání je dobré je párkrát promíchat. Následně přemístěte celý obsah kýblu do pračky a vyperte (na program, na který normálně plenky perete). Nezapomeňte důkladně vymáchat!

Tento způsob je skvělý i na odstranění usazenin z plenek, pokud máte pocit, že jsou plenky cítit zatuchlinou či pokud má miminko nežádoucí kožní reakce na plenky. Plenky budou po této lázni jako nové. Na usazeniny funguje dobře také kyselina citronová, postup je stejný jako u perkarbonátové lázně. Kyseliny citronové použijte jeden balíček, tzn. 100 g.

Pro desinfekci plen použijte perkarbonát sodný | Bamboolik 

Moje miminko má pod plenkami vyrážku. Okolí mi tvrdí, že to má z těch látkových plen. Co byste mi doporučili?

Z naší mnohadětné zkušenosti plyne, že v naprosté většině případů pokožka miminka nereaguje na látkové plenky jako takové, ale na prvky, které v plenkách být nemají. Často jsou to zbytky pracího prášku (málo vymáchané pleny), či naopak zbytky močoviny a spol. (praní v nedostatečném množství vody, nízká teplota během praní). Pro tyto případy z celého srdce doporučujeme perkarbonátovou či kyselino-citronovou lázeň, popsanou v předchozím bodě, jedině pokud by problém přetrvával, je možné, že miminko má agresivnější moč/stolici a reaguje na ni (někdy se to stává např. během období, kdy rostou zoubky). V takovém případě by vám mohla pomoci flísová separační plenka, která odvádí vlhkost od pokožky.

Vyrážka z plenek bývá důsledkem špatného máchání | Bamboolik

Pokud byste měli další dotazy k praní, neváhejte nás kontaktovat, jsme tu pro vás!