Bambusová viskóza

Co je bambusová viskoza a jak se hodí pro výrobu plen | Bamboolik

Co si přesně představit pod pojmem bambusová viskóza? Zjednodušeně řečeno, bambusová viskóza je vlákno, z něhož se vyrábí (tkají nebo pletou) textilie. Prvotní surovinou pro výrobu tohoto vlákna je bambus, tedy rostliny druhu Bambusa.

Ekologický bambus?

Bambus je považován za nejrychleji rostoucí rostlinu na Zemi (některé druhy vyrostou až o jeden či dva metry za jeden den). Bambus navíc tvoří natolik komplexní kořenový systém, že není nutné jej po sklizni znovu vysazovat. Rostliny znovu obrazí z kořenů. Bambus je proto skvělý z hlediska udržitelnosti rozvoje. A jelikož je bambus přirozeně antibakteriálnínepoužívají se při jeho pěstování žádné pesticidy. To je velký rozdíl oproti např. konvenčnímu pěstování bavlny. Shrnuto: bambus je v podstatě plevelná rostlina, nevyžaduje hnojení ani pesticidy a navíc se sám obnovuje. Úplně jednoduše, bambus je vždycky bio :)

Bambusové textilie

Bambus přirozeně netvoří vlákna. Jsou dva způsoby, jak vlákno z bambusu vytvořit, přičemž v obou případech se bambus musí nejprve něčím rozpustit.

Při historicky starším způsobu tzv. mechanického zpracování bambusového vlákna se bambus rozpustí za použití čistě přírodních enzymů. Textilie vyrobená z tohoto vlákna je svou strukturou podobná lněnému plátnu, je poměrně tvrdá, a proto nikdy nedošla v textilním průmyslu velké obliby. Například pro dětské plenky je tento materiál nevhodný, taková plena by byla dítěti s největší pravděpodobností velmi nepříjemná.

Moderní materiál vyrobený z bambusové viskózy je naopak takové struktury a jemnosti, že je pro výrobu dětských plen ideální. A nejen pro ně. Jeho měkkosti, antibakteriálnosti, teplotní stability a dalších výhod si s radostí užíváme všichni – oblečení „z bambusu“ oprávněně zažívá celosvětový boom. Postup výroby viskózy z bambusu byl vyvinut v 80. letech 20. století a bambus se tak stal nejnovějším masově využívaným přírodním materiálem v textilním průmyslu. Výroba viskózy z bambusu probíhá zjednodušeně tak, že bambus je naložen do alkalického roztoku, který způsobí, že se bambus rozloží na celulózu, výsledný roztok je následně pod tlakem prohnán tryskou a tím se vytvoří vlákno. Veškeré zbytky alkalického roztoku jsou během procesu odstraněny. Výsledkem je stále bambus, pouze se změněnou molekulární strukturou.

Ochrana spotřebitele

Existují názory, že pokud jsou výrobky označované jako „bambusové“, ačkoliv se jedná o bambusovou viskózu, jedná se o klamání spotřebitele. Podle našeho názoru tomu tak není. Spory o to, zda je možné výrobky z bambusové viskózy označovat jako „bambusové“, mají kořeny v USA. V tomto kontextu je dobré si uvědomit, že Spojené státy jsou jedním z největších pěstitelů bavlny na světě, zatímco naprostá většina bambusu pochází z Asie.

Americký úřad pro federální obchod (Federal Trade Commision, „FTC“, obdoba českého Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže) vydal stanovisko, kterým zakázal označovat textilie vyrobené z bambusové viskózy jako „bambusové“, pokud u takového označení není uveden dodatek „z bambusové viskózy“ nebo není přidáno jiné obdobné vysvětlení. V podstatě se jedná o zpřesnění pravidel pro označování bambusového oblečení a textilií.

Na Bamboolikových plenkách vždy najdete označení „bambusová viskóza“. A nyní už víte, co to přesně je.

Bambusové vlákno jako dotyková vrstva na plenách | Bamboolik

Jak je to s certifikací našich materiálů?

Jak uvádíme výše, při zpracovávání bambusové viskózy se používají některé chemikálie, ty jsou však po ukončení procesu výroby z vlákna řádně a bezpečně odstraněny. Jako důkaz budiž, že vlákno a materiál samotný je potom Öko-tex certifikovaný, tj. nejsou v něm žádná další rezidua, která by se jakýmkoliv způsobem přenášela na pokožku. Materiál je zcela bezpečný dle nejpřísnějších měřítek pro děti do 3 let věku. Zde je nutno upozornit, že nejde ani tak o to, jaký materiál se zpracovává v textilním průmyslu, ale především o způsob zpracování a o danou textilní továrnu, zda řádně dbá všech zákonných limitů. I obyčejná bavlna se zpracovává za použití mnoha chemikálií, navíc se pěstuje na polích doslova zamořených Round-upem..  Proto kupujeme materiál jen od osobně prověřených dodavatelů s certifikáty, nikdy od nám neznámých prodejců na neznámých stránkách.

Certifikáty potvrzující tyto informace máme k nahlédnutí pro příslušné úřady v sídle společnosti. Jelikož certifikáty obsahují vždy i název firmy, která nám materiál dodává, což považujeme za obchodní tajemství firmy, nemáme certifikáty volně uveřejněné na webu. Naši zákazníci mohou v případě potřeby nahlédnout do našeho Prohlášení o shodě, které potvrzuje vše výše uvedené.