5 tipů pro plavání s miminky
Jak vychovat malého plaváčka? Nemyslíme tím Michaela Phelpse, takové ambice nejsou nutné. Mluvíme o zdravém vztahu k vodě, mluvíme o miminku, které si s radostí pohraje ve vodě a nespustí hurónský řev pokaždé, když mu voda stříkne do očí. Dítě, pro kterého umývání vlásků neznamená drama. Přečtěte si osvědčené tipy na plavání s dětmi z praxe, od mnohonásobných rodičů.
1. Užijte si to
Jděte na vodu pomalu. Jasně, jsou miminka, která vodu milují okamžitě a nevadí jim ani voda na obličeji. Ale pak jsou taky děti, které jsou na sebe už od útlého věku dost opatrné. Za nás doporučujeme začít s vodou odmalička, ale postupnými krůčky. Ideálně si z koupání vytvořte rituál, dbejte na to, ať máte v místnosti, kde miminko koupete, příjemné teplo, teplota vody by měla být taky tak akorát (cca 37°C). Reagujte na to, co miminko dělá. Pokud kope nožičkama, voda mu cáká do obličeje a jemu to nijak nevadí, super. Pokud voda na tváři vadí, zkuste třeba nejprve něžně otírat.
Dobré je vědět, že miminka mají vrozený potápěcí reflex - pokud se jim hlavička ponoří pod vodu, na okamžik zadrží dech. Tenhle reflex vymizí okolo 6 měsíců věku, a pokud ho budete využívat už odmalička, stane se snadno naučenou dovedností. Naprosto přirozeně.
2. Kojenecké plavání
Je to tak se vším, aneb co se v mládí naučíš… Pokud bude vaše miminko odmalička zvyklé na vodu, je dost nepravděpodobné, že by se jí zčistajasna začalo bát.
V tomhle jsou skvělé dětské kurzy plavání. Pořádají se už pro děti od 6 měsíců a jejich účelem je vypěstovat v dětech zdravý vztah k vodě, postupnými krůčky. Celé je to formou hry, většinou doprovázené říkankami a písničkami, s plavacími pomůckami, které vašim dětem pomohou osvojit si základní plavecké návyky.
A nebuďte překvapení, pokud váš malý plaváček začne samostatně plavat nejprve pod vodou. To je naprosto normální, plavání s hlavou pod vodou je totiž výrazně jednodušší.
3. Takové to domácí cachtání
Jde to ale i jinak, více podomácku. Pokud jsou pro vás kurzy plavání s dětmi nedostupné, neznamená to, že vaše dítě nebude mít kladný vztah k vodě.
Koupejte se spolu! Tak jako ve všem, příklady táhnou. A čas strávený společně ve vaně je vypůjčený čas - za pár let vás potomek z koupelny vykáže (přijde to, než se nadějete).
Zablbněte si: Nalijte si třeba na hlavu kelímek vody a společně se tomu zasmějte. Když pak uděláte totéž vašemu miminku, vsadíme boty, že se zasměje taky (tip: zasmějte se jako první, dítě to po vás nejspíš zopakuje!). Něžné polévání hlavičky je skvělý způsob, jak miminko pomalu zvykat na vodu na obličeji.
Super jsou taky všechny hračky do vody - a že jich na trhu je! Vodolepky, kroužky, molitanové “tyče”. Naprosto nesmrtelné jsou konvičky. A neskutečné množství zábavy si můžete užit i s prachobyčejným kelímkem od jogurtu :)
4. Zimní příprava
U malých dětí je půl roku neskutečně dlouhá doba. Pokud se v létě váš tehdy půlroční kojenec s nadšením ráchal ve vodě a pak tři čtvrtě roku dostával jenom rychlou sprchu, může se stát, že následující léto bude jeho vztah k vodě podivně rezervovaný.
Důvod je jednoduchý - zapomněl to. Proto doporučujeme praktikovat delší koupání ve vaně i během chladnějších měsíců nebo zajít do bazénu i v zimě. Soustavnost je základ úspěchu.
5. Plavky pro nejmenší
V bazénku na zahradě nebo v rybníce u vsi asi plavky pro miminko řešit nebudete - naprosto v pořádku, je to tak přirozené.
Nicméně na veřejných koupalištích nebo na kurzech plavání pro miminka jsou plenkové plavky z hygienických důvodů vyžadovány, i pro ty nejmenší. Nedělejte si iluze, že existují plenky, které v bazénu absorbují moč, to není možné, fyzikální zákony jsou neúprosné. Plenky do vody jsou od toho, aby, lidově řečeno, “neuplaval bobek”.
Proto je za nás naprosto zbytečná savá vrstva v plenkových plavkách. Jenom nasákne vodu z bazénu a pak to celé mezi nožkama strašně překáží.
Aby se miminko v plavací plence cítilo dobře a zároveň plenka plnila svou funkci, doporučujeme:
- zvolit plenku do vody bez savé vrstvy,
- vybrat si plavací plenku s měkkými poddajnými lemy, které netlačí a nedřou,
- dobře vybrat velikost: plenka by měla přiléhat k tělu a neodstávat ani v pase, ani kolem nožiček (v tom je super, když si plenku můžete velikostně přizpůsobit — třeba za pomoci více řad patentek),
- věnovat pozornost materiálu plenky - ideálně aby byl prodyšný a zároveň rychleschnoucí.
Jednu (nebo i dvě či tři) vyladěné plenky do vody bychom pro vás měli - jsou z prodyšného PULu, ve třech velikostech, z nichž každou si můžete ještě upravit dle potřeby a vyrobili jsme je z evropských materiálů v ČR. Podle našich hodnot odpovědného a smysluplného podnikání.
A takhle v našich plenkách vodničil Matoušek (toho času cca devítiměsíční):