Bamboolikovy dílny

Bamboolikovy produkty vznikají výhradně v České republice, konkrétně na jižní Moravě, v Brně a okolí. Provozujeme vlastní šicí dílnu přímo v našem sídle a dále spolupracujeme s třemi dalšími dílnami, z nichž dvě jsou chráněné (jsme hrdí na to, že s těmito dílnami spolupracujeme již od samého počátku Bambooliku, tedy od roku 2012!). 

Šicí dílna Bamboolik

Naši vlastní šicí dílnu provozujeme v režimu sociálního podniku.

Co to znamená? Že jsme socky a jsme na to hrdí :) (Klikněte na odkaz, pokud vás zajímá, jak naše sociální šicí dílna vznikla a co nás k tomu vedlo. Článek jsme sepsali, když jsme naši dílnu zakládali.)

Ve zkratce, hlavním podnětem založení vlastní šicí dílny byla potřeba navýšit naše výrobní kapacity a zároveň si zajistit větší flexibilitu ve výrobě (vlastní dílně můžeme zadávat práci operativněji než dílnám kooperačním). Ale nebyli bychom to my, kdybychom akci "vlastní šicí dílna" nechtěli dát ještě nějaký další přesah.

Od počátku existence Bambooliku je pro nás velkým tématem zaměstnávání žen, zejména těch, které mají malé děti. A tak jsme se rozhodli, že v naší dílně dáme šanci maminkám dětí do 4 let věku, případně maminkám samoživitelkám, aby si mohly přivydělat prací na částečný a ještě k tomu flexibilní úvazek. Víme z vlastní zkušenosti, že skloubit práci a péči o malé děti není úplně jednoduché, víme ale také, že to jde. Spousta z nás (myšleno: naprostá většina z nás) v Bambooliku začínala, když měla malé děti (předškolkového věku), víme, že lze nastavit režim fungování, který vyhovuje jak zaměstnankyni a jejím dětem, tak zaměstnavateli, chce to jenom vůli a otevřenost vůči nestandardním řešením. 

Látkové menstruační vložky z dílny Bamboolik

Přenést toto fungování do výroby (kde není možná práce z domova) byla další výzva a rádi říkáme, že když se chce, všechno jde.

Po roce fungování naší dílny jsme rozšířili skupinu žen, kterou chceme v naší dílně podpořit. K maminkám malých dětí jsme přidali ženy v předdůchodovém věku (55+), které byly evidovány jako uchazečky o zaměstnání.

V naší šicí dílně šijeme především produkty z biobavlny, jako jsou menstruační a slipové vložky, dále vkládací plenky a mušelínové plenky. A pracujeme na tom, aby se naše dílenské portfolio stále rozšiřovalo.

Chráněné dílny

Hlavní myšlenkou, která prostupuje od samého počátku celým Bamboolikem, je SMYSL. Zuzana Hloušková, která Bamboolik založila, od začátku věděla, že chce vyrábět v ČR, z českých nebo aspoň evropských materiálů, že chce propagovat udržitelnost a lokálnost i z výrobního hlediska. Spolupráce s chráněnými dílnami tak byla logickým krokem. 

Naše spolupráce s chráněnými dílnami není žádná charita! Zaměstnanci, kteří pracují v chráněných dílnách pro Bamboolika, na sebe mohou být právem hrdí. I přes svůj handicap se podílejí na výrobě produktu, který je konkurenceschopný v rámci celé Evropy. Dílny pro nás pracují za standardních tržních podmínek. A jejich pracovníci odvádějí skvělou práci: vyrábějí požadované množství produktů ve skvělé kvalitě.

Jednou z chráněných dílen, se kterou spolupracujeme už bezmála 10 let, je šicí dílna Práh. Děkujeme! 

Bamboolik šicí dílna

Zuzana Hloušková, zakladatelka Bambooliku, v šicí dílně