Každá ušetřená plena se počítá

Kolik jednorázových plenek Bamboolik ušetřil životnímu prostředí za roky 2016 a 2017? Parádní číslo!

 

Fakt jsou ty látkové plenky tak ekologické?

Látkové pleny a ekologie – pro mnohé z našich zákazníků hlavní argument, proč látkové plenky používat. Je to jednoduché – namísto denní tvorby odpadu máte sadu, která se vejde do jedné tašky a používáte ji zas a znova. Životní prostředí je tedy zatížené mnohonásobně méně. To je asi každému jasné. Nicméně my jsme se rozhodli, že to ještě hezky spočítáme a zvizualizujeme.

Preferujete toto? Nebo raději toto?
Hromada jednorázových plen Velká sada látkových plen Bamboolik

 

Pojďme to vzít pěkně od začátku. Uvádí se, že jednorázová plena (běžná, ne ekologická) se v přírodě rozkládá stovky let. Také se uvádí, že jedno průměrné rozkošné malé miminko vyprodukuje za svůj plenkový život (cca 2 roky) až tunu těžko odbouratelného odpadu, pokud je čistě v jednorázových plenách. To je pěkná ekologická stopa do vínku. Zarytí stoupenci hnutí zero waste by ji jistě neváhali přirovnat k dědičnému hříchu.

Podle nás je tedy každá ušetřená jednorázová plena dobrou zprávou pro životní prostředí. Netvrdíme, že všichni musí nutně používat látkové pleny pořád za všech okolností. Jde o to, žekaždá ušetřená plena se počítá a proto není třeba si říkat něco jako „nepoužívám látkovky stoprocentně dvacet čtyři hodin denně sedm dní v týdnu, tak to nemá smysl“. Smysl to má!

Přestaň kecat, dej sem čísla

Máme to spočítané: Za rok 2017 jsme prodali jednotlivé pleny, které by vydaly téměř 1000 našich velkých plenkových sad. Což znamená, že za rok 2017 tisíc dětí nemusí používat jednorázové pleny a může být čistě v látce. Tisíc dětí 365 dní v roce nepoužije 6 jednorázových plen denně, tedy ….. virbl bubnu….. za rok 2017 nebude použito celkem 2 190 000 jednorázových plen.

Pokud bychom to (a ano přiznejme si, je to čistě pro efekt) sečetli za dva poslední roky, dospějeme k dechberoucímu číslu cca 4,3 mil. ušetřených jednorázových plen. To už je pěkná hromada.

Asi taková:

Skládka odpadu

Co z toho plyne?

Až budete váhat, zda má vážně cenu koupit si pár barevných kousků látkových plenek jen tak čistě pro radost a látkování si vyzkoušet, vzpomeňte si na tato čísla. Nebo je použijte v sebeobraně, až vám oponent argumentující stylem „látka je prehistorie, to už nemáte ani na pleny??“ bude zarputile tvrdit, že to „teda ekologické vůbec není a k tomu to praní“. KAŽDÁ PLENKA SE POČÍTÁ. Využít vodu z ekosystému a zase ji tam vrátit je rozhodně ekologický zločin mnohem méně závažného charakteru než použitá jednorázová plenka. Asi jako krádež sýru v supermarketu oproti vyloupení Švýcarské národní banky nebo tak.)

Ještě jednou, opět čistě pro efekt: KAŽDÁ PLENKA SE POČÍTÁ.