Každá ušetřená plena se počítá

Kolik jednorázových plenek Bamboolik ušetřil životnímu prostředí za roky 2016 a 2017? Parádní číslo!

 

Fakt jsou ty látkové plenky tak ekologické?

Látkové pleny a ekologie – pro mnohé z našich zákazníků hlavní argument, proč látkové plenky používat. Je to jednoduché – namísto denní tvorby odpadu máte sadu, která se vejde do jedné tašky a používáte ji zas a znova. Životní prostředí je tedy zatížené mnohonásobně méně. To je asi každému jasné. Nicméně my jsme se rozhodli, že to ještě hezky spočítáme a zvizualizujeme.

Preferujete toto? Nebo raději toto?
Hromada jednorázových plen Velká sada látkových plen Bamboolik

 

Pojďme to vzít pěkně od začátku. Uvádí se, že jednorázová plena (běžná, ne ekologická) se v přírodě rozkládá stovky let. Také se uvádí, že jedno průměrné rozkošné malé miminko vyprodukuje za svůj plenkový život (cca 2 roky) až tunu těžko odbouratelného odpadu, pokud je čistě v jednorázových plenách. To je pěkná ekologická stopa do vínku. Zarytí stoupenci hnutí zero waste by ji jistě neváhali přirovnat k dědičnému hříchu.

Podle nás je tedy každá ušetřená jednorázová plena dobrou zprávou pro životní prostředí. Netvrdíme, že všichni musí nutně používat látkové pleny pořád za všech okolností. Jde o to, žekaždá ušetřená plena se počítá a proto není třeba si říkat něco jako „nepoužívám látkovky stoprocentně dvacet čtyři hodin denně sedm dní v týdnu, tak to nemá smysl“. Smysl to má!

Přestaň kecat, dej sem čísla

Máme to spočítané: Za rok 2017 jsme prodali jednotlivé pleny, které by vydaly téměř 1000 našich velkých plenkových sad. Což znamená, že za rok 2017 tisíc dětí nemusí používat jednorázové pleny a může být čistě v látce. Tisíc dětí 365 dní v roce nepoužije 6 jednorázových plen denně, tedy ….. virbl bubnu….. za rok 2017 nebude použito celkem 2 190 000 jednorázových plen.

Pokud bychom to (a ano přiznejme si, je to čistě pro efekt) sečetli za dva poslední roky, dospějeme k dechberoucímu číslu cca 4,3 mil. ušetřených jednorázových plen. To už je pěkná hromada.

Asi taková:

Skládka odpadu

Co z toho plyne?

Až budete váhat, zda má vážně cenu koupit si pár barevných kousků látkových plenek jen tak čistě pro radost a látkování si vyzkoušet, vzpomeňte si na tato čísla. Nebo je použijte v sebeobraně, až vám oponent argumentující stylem „látka je prehistorie, to už nemáte ani na pleny??“ bude zarputile tvrdit, že to „teda ekologické vůbec není a k tomu to praní“. KAŽDÁ PLENKA SE POČÍTÁ. Využít vodu z ekosystému a zase ji tam vrátit je rozhodně ekologický zločin mnohem méně závažného charakteru než použitá jednorázová plenka. Asi jako krádež sýru v supermarketu oproti vyloupení Švýcarské národní banky nebo tak.)

Ještě jednou, opět čistě pro efekt: KAŽDÁ PLENKA SE POČÍTÁ.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení