Látkové pleny a zdravý vývoj kyčlí

 

Poměrně často dostáváme dotazy na téma látkové pleny a kyčle, resp. jejich správný vývoj. I ten, kdo ještě miminko nemá, už nejspíš slyšel o tzv. širokém balení a o tom, že správný vývoj kyčlí se u miminek bedlivě sleduje. Jak si tedy v tomto ohledu stojí látkové plenky?

Tento článek vznikl ve spolupráci s Mgr. Pavlou Brandovou, fyzioterapeutkou, která dříve pracovala také jako látková poradkyně Bambooliku. Pavla se kromě problematiky vrozené dysplazie kyčelní zabývá také psychomotorickým vývojem dítěte – vřele doporučujeme její kurzy na toto téma!

 

   Pavla Brandová, látková poradkyně Bamboolik a fyzioterapeutka

Proč se vlastně kyčle u miminek sledují?

Protože u 4 % dětí v ČR je zjištěna vrozená dysplazie kyčelního kloubu. To znamená, že kyčle se nevyvíjí správně, kloub s dysplazií je deformovaný, tudíž dochází k dřívějšímu opotřebení, je nestabilní, v dospělosti pak kyčle bolí, případně mají sníženou pohyblivost. Výskyt kyčelní dysplazie je geograficky a etnicky proměnlivý a ČR se svými 4 % patří mezi oblasti s vysokou frekvencí výskytu. Správnou léčbou v kojeneckém věku je možné minimalizovat následky kyčelní dysplazie, v pozdějším věku už to potom možné není.

Kdy vrozená kyčelní dysplazie hrozí?

- Pokud kyčelní dysplazií trpěl některý z rodičů.

- Náchylnější k ní jsou holčičky, prvorozené děti, přenášené děti a z nějakého důvodu také miminka narozená v zimě.

- Hrozí u dětí, které byly rozeny koncem pánevním, lidově zadečkem napřed.

- Natěsno utahovaná zavinovačka může mít také vliv na nesprávný vývoj kyčlí, doporučujeme se toho vyvarovat.

Takže pokud se vám v lednu narodila první přenášená holčička koncem pánevním, přičemž některý z rodičů v kojeneckém věku problémy s kyčlemi měl, rozhodně nic nezkazíte tím, že preventivně zařadíte široké balení. Pro jistotu. A zavinovačku používejte pouze jako přikrývku.

Jak se kyčle sledují?

První kontrola kyčlí proběhne už v porodnici, případně krátce po porodu, provádí se ultrazvukem. V naprosté většině případů vám lékař oznámí dobrou zprávu, že kyčle jsou v pořádku, nicméně pozve vás ještě na jednu kontrolu – opět preventivní – cca po 6 týdnech. Pak může následovat ještě jedna kontrola cca ve 3 měsících, pokud jsou i tehdy kyčle v pořádku, máte od nich navždy pokoj :-)

Jak se vyznat v nálezech a jejich zkratkách?

Nález

Podtyp nálezu

Co to znamená z medicínského hlediska

Co to znamená v řeči normálních lidí

I

  Zralá kyčel  
  Ia Zralá kyčel Vše v pořádku
  Ib Úhel alfa u stříšek v pořádku, úhel beta zatím větší, tj. stříšky mírně nezralé Vše v pořádku, jenom bude třeba další preventivní kontrola, žádná další opatření ale nejsou třeba.
II   Úhel alfa u stříšek menší, úhel beta větší, tj. stříšky nezralé  
  IIa Osifikace acetabula je fyziologicky prodloužena do 3. měsíce věku. Fyziologická, tzn. normální nezralost. Většinou bude doporučeno široké balení.
  IIb Osifikace acetabula je opožděna nad 3 měsíce věku. Opožděná zralost. Prodlužuje se abdukční (široké) balení.
  IIc Určitá dysplasie, tzv. ohrožená kyčel. Kyčel je centrovaná, acetabulum vyvinuto, okraj stříšky je zploštělý. Léčení abdukčními pomůckami (např. třmínky, Wagnerovy punčošky).
  IId Decentrovaná kyčel. Řeší se hospitalizací.
III   Těžký stupeň dysplazie Je nutná hospitalizace.
IV   Disloková (vymknutá) kyčel Okamžitá hospitalizace.

(Klasifikace dle Grafa).


 

AIO plenka Bamboolik široké balení

  

Široké balení a moderní látkové pleny

Co dělat, když kyčle 100% v pořádku nejsou? Není třeba se děsit – většinou totiž půjde jen o nález typu IIb, což je opožděná zralost kyčle, jak je vysvětleno výše. V takovém případě Vám lékař doporučí abdukční, tzv. široké, balení. A tady přichází ta dobrá zpráva – používáte-li látkové plenky, můžete abdukčního balení dosáhnout i bez speciálních pomůcek a extra plen. 

Na obrázku vlevo vidíte plenu All-in-One se standardním vycpáním, tedy s jednou vkládací plenkou. Rozpětí mezi nožičkama je cca 14 cm. 

Stejného rozpětí mezi nožičkama dosáhnete také se systémem AI2 (vše ve dvou), jak znázorňuje obrázek vpravo. Miminko v něm má na sobě svrchní kalhotky spolu s tvarovanou základní plenou.

  AI2 Bamboolik široké abdukční balení

Pokud byl Vašemu děťátku doporučeno udržovat větší rozestup mezi nožičkama, než vám umožňuje balení s plenami Bamboolik, vložte do balení ještě „cihličku“ z klasických čtvercových plen (jedné nebo dvou).

Jak na to?

S jednou čtvercovou plenkou: Čtvercovou plenku celou rozložte a následně přeložte na třetiny směrem do středu. Tedy ve výsledku budou zesílené lemy plenky na jejích krajích a jeden bude schovaný veprostřed. Takto připravenou plenku vložte do kapsy kapsové AIO plenky (spolu s vkládací plenkou) či do svrchních kalhotek na tvarovanou vkládací plenku.

Cihlička ze čtvercové plenky:

Čtvercová plena široké abdukční balení Čtvercová plena široké abdukční balení Čtvercová plena široké abdukční balení Čtvercová plena široké abdukční balení Čtvercová plena široké abdukční balení

Široké balení se dvěma čtvercovými plenkami:

Obě pleny poskládejte na třetiny, jak je vysvětleno v předchozím bodu a následně položte jednu plenu na druhou tak, aby byly vůči sobě posunuté, neměly by se překrývat. Pak obě přeložte napůl v delší ose opět tak, aby se konce plen nepřekrývaly. Dostanete tak plenkovou vložku, která má odstupňované okraje - lemy, aby pod zády nevznikl velký skok. Lemy patří ven, tj, k oblečení, ne k tělu miminka, aby netlačily.

Široké abdukční balení dvě čtvercové pleny Široké abdukční balení dvě čtvercové pleny Široké abdukční balení dvě čtvercové pleny Široké abdukční balení dvě čtvercové pleny Široké abdukční balení dvě čtvercové pleny

 

AIO plenka Bamboolik široké balení

 


 

 

A takto to vypadá, když do kapsy AIO plenky (vlevo) přidáte jednu cihličku ze čtvercové plenky. Rozestup mezi nožičkami se zhruba o 1 cm zvětšil. Vpravo vidíte balení vytvořené ze svrchních kalhotek, vnitřní základní pleny a dvou čtvercových plenek složené dle návodu zobrazeného výše. Zde je větší rozestup mezi nožičkama ještě výraznější.


 

Pokud půjde o nález horší než IIb a bude třeba používat nějaké pomůcky (Frejkova peřinka, Pavlíkovy třmeny), držte se doporučení svého ortopeda. V takovém případě vezměte dítě na kontrolu v plence, jakou běžně používáte – ortopedové většinou moderní látkové plenky dobře neznají a slovní popis jim tak nebude moc k užitku. Zabalte miminko tak, jako to běžně děláte, pohlídejte si rozestup mezi nožičkama a až poté se zeptejte na názor svého ortopeda.

 

 

AI2 SIO Bamboolik široké balení

Široké balení i jenom preventivně – ano nebo ne?

Je-li anamnéza vašeho miminka taková, že problém s kyčlemi hrozí, tak bychom preventivní široké balení doporučili – ve smyslu, v jakém o abdukčním balení hovoříme výše.

Obecná doporučení

Jak podpořit správný vývoj kyčlí a zároveň správný psychomotorický vývoj miminka?

- Zavinovačku používejte pouze jako přikrývku.

- Co nejčastěji nechte miminko během přebalování nahaté – ať si hezky prokope nožičky, „zapase“ si, protáhne se. Máte-li strach, že vám během této aktivity potřísní okolí, použijte pod něj pratelnou přebalovací podložku.

- Oblékejte miminku spíše větší bodýčka – pozor na utahování příliš malých nebo hodně těsně padnoucích body, mohou lehce vychýlit postavení pánve. Skvělým pomocníkem je extendor, kterým případně můžete velikost bodýčka nastavit.

- Nošení v šátku ve svislé poloze (miminko má roztažené nožičky a zadeček níž, než kolínka) je pro kyčle úplně super.

Kdo dočetl až sem, je kápo největší :-)