Domů / Novinky / Noční přebalování - jak přebalovat miminko v noci?  
Odběr novinek
Platební brána GoPay

 

GoPay - plaťte u nás bezpečně:
GoPay platební místo Verified by Visa MasterCard Secure Code  
 
Přijímáme tyto platební karty:    
VISA VISA Electron MasterCard Maestro

 

Noční přebalování - jak přebalovat miminko v noci?  

Noční přebalování - jak přebalovat miminko v noci?   - Bamboolik    Budit či nebudit, přebalovat či nepřebalovat? Vy se ptáte, my odpovídáme.

ÚVOD DO PROBLEMATIKY NOČNÍHO PŘEBALOVÁNÍ  

Ať už proboha spí celou noc! – Aneb sen každého novopečeného rodiče. 

A kdy ti začal/a spát celou noc? – Aneb vaše zvídavé dotazy na zkušenější rodiče. 

A už spí celou noc? – Aneb dotěrné dotazy okolí. 

Na nic z toho nemáme univerzální odpověď. Tenhle fenomén je natolik různorodý, že návod na „spánek celou noc“ rozhodně neexistuje.  

Nicméně se jistě shodneme na tom, že spánek přes celou noc všichni chceme. Neexistuje rodič, který by se nechal dobrovolně vytrhovat ze spánku několikrát za noc po mnoho let. 

Nemůžeme nijak ovlivnit ani předurčit intervaly, v jakých se vaše děťátko bude budit na kojení (nebo i z jiných důvodů). Můžeme ale odhadnout (vycházíme z našich zkušeností), že jakmile se vašemu drobečkovi dovyvine trávení, přestane nejspíš v noci kakat. Obvykle to bývá kolem 2-3 měsíců. 

Proč o tom mluvíme? Protože ze začátku budete muset v noci miminko přebalovat téměř po každém kojení, novorozenci kakají sice v malých dávkách, ale zato velmi často. A vzhledem k základnímu pravidlu pro zdravé přebalování – po pokakání přebalit vždy co nejdříve – je tím pádem zapotřebí přebalovat i v noci. (O základních pravidlech pro zdravé přebalování jsme psali v našem článku Jak často přebalovat).  

KDY NOČNÍ PŘEBALOVÁNÍ SKONČÍ? 

Jakmile váš poklad v noci kakat přestane, odpadá důvod k nočnímu přebalování. Tedy můžete samozřejmě v noci přebalovat dál. Ale důvod, proč to nedělat, je celkem nasnadě: V době, kdy se miminkům dovyvine trávení, už mají většinou stabilnější režim a v noci chtějí především spinkat. Na kojení se většina dětí v takto útlém věku ještě budí (a je to v pořádku!), po nakojení ale ideálně ihned pokračují ve spánku. Zájem dětí a zájem rodiče se v těchto případech obvykle 100% shoduje, rodič chce taky pokračovat ve spánku J Manipulace s miminkem během přebalování, i když se budete snažit být co nejněžnější, vaše děťátko vždy probere více, než by bylo potřeba k prostému nakojení (to kojenci s přehledem dávají i v hlubokém spánku). Proto tedy doporučujeme se během noci vyhnout jakékoliv manipulaci s děťátkem nad rámec samotného kojení.  

Další aspekt, který je potřeba při přebalení na noc vzít v potaz, je, jak vaše dítě zvládá pobyt v mokré plence (tuto otázku si musí zodpovědět uživatelé látkových plen). Většina kojenců mokro v plence celkem upřímně nesnáší, tak je dobré jim ho nedopřávat, zejména v noci, kdy by je tahle nesnášenlivost mohla zbytečně budit. Kromě toho pro pokožku zadečku není pobyt v mokré plence po celou noc úplně ideální.  

JAK TEDY PŘEBALOVÁNÍ NA NOC VYŘEŠIT? 

Potřebujete plínku, která pobere veškeré močové úniky vašeho děťátka za celou noc. Tedy něco hodně savého.  

U jednorázové pleny řeší rodiče vyšší savost plenky většinou tak, že sáhnou po plence o jednu velikost větší, než jakou dítě nosí přes den. Nicméně zatímco přes den kůže děťátka pod plenkou pravidelně větrá při přebalování, v noci je kůže pod nepříliš prodyšnou jednorázovou plenkou schovaná po mnoho hodin, což může dětem s citlivější pokožkou způsobit zapařený zadeček.  

S látkovými plenkami je zapaření nehrozí (funkční moderní materiály jsou mnohem prodyšnější, než jednorázové plenky), nicméně zase se zde musíte vypořádat s pocitem mokra. Proto je nejlepším přítelem vašeho spánku Stay Dry vrstva. Udrží zadeček vašeho miminka pěkně v suchu i v hodně počurané plence. Stay Dry vrstva bude na omak vždy suchá, i když plenka pod ní bude lidově řečeno durch. Navíc odvede vlhkost od zadečku, takže nehrozí podráždění pokožky z důvodu dlouhodobého vystavení vlhku. 

KDE STAY DRY VRSTVU NAJDETE?  

My bychom vám nejvíce doporučili vyzkoušet naši noční kalhotkovou plenku. Ta v sobě má Stay Dry vrstvu integrovanou jako kontaktní vrstvu. Noční kalhotková plenka sedí dětem od 6 kg a zakoupíte ji s všitou vkládací plenou z bambusového froté, kterému my v Bambooliku interně říkáme chobot. Pro malé miminko vám tahle základní savá vrstva bude stačit, později můžete do kapsy noční plenky přidat jakoukoliv jinou vkládací plenku (třeba z našeho AI2 DUO systému, nebo zkuste naši extra savou vkládací plenku z biobavlny – ta pobere naprosto všechno a stačí i těm nejučuranějším dětem). Noční kalhotková plenka je vyrobena z měkoučkého veluru a velmi dobře proto saje po celé své ploše (tedy i když třeba miminko leží na boku).  

Kapsová plenka – nejuniverzálnější plenka, kterou šijeme. Sedí od narození po nočník, taky má kapsu (do které v případě potřeby přidáte savé vrstvy) a Stay Dry vrstvu má v sobě rovněž integrovanou. Jen ji nenajdete na kapse, ale na vkládací plence. U kapsové plenky si totiž můžete zvolit, zda chcete, aby vaše dítě cítilo vlhko v plence (třeba proto, že ho chcete naučit na nočníček a plenku používáte spíše přes den) – v takovém případě zastrčíte základní vkládací plenku do kapsy (ta je ušita z bambusového froté). Chcete-li naopak dítěti dopřát pocit sucha, položíte základní vkládačku na kapsu kapsové plenky a voilá – pocit sucha se dostaví. S hrdostí říkáme, že naše kapsová plenka je jediná plenka typu AIO, kterou lze díky dvojitému lemování okolo nožiček používat i v noci. 

SEPARAČNÍ PLENKY STAY-DRY

  • Stay Dry vrstvu máme k dostání i samostatně! Pokud třeba používáte naše biobavlněné plenky, může se vám na noční přebalení hodit tento produkt – tenký obdélníček ze Stay Dry materiálu – separační plenky Stay-Dry.Kromě pocitu sucha pro vaše miminko vám tato vychytávka navíc usnadní manipulaci s obsahem plenky. 

Stay Dry vrstvu naleznete samozřejmě i na vkládacích plenkách do našeho AI2 DUO plenkového systému, vždy na jedné straně. A může se stát, že hlavně ze začátku vám na noc bude úplně stačit klasické AI2 přebalení třeba jenom s přidanou krátkou vkládací plenkou (oproti tomu, co běžně používáte při denním přebalení).  

ZÁVĚREM 

Nebojte. Vydržte. Jednou vaše dítě začne spát celou noc. Potká to (nakonec) každého. 

Máte ještě nějaké otázky, co vás pálí? Dejte nám vědět. Jsme tu pro vás na naší hotline, v chatboxu u nás na webu nebo na sociálních sítích.  

Související zboží
Dlouhá vkládací plena Duo - sada 3ks Dlouhá vkládací plena Duo - sada 3ks Kód: 99112
Připraveno k odeslání
Dlouhá vkládací plena plenkového systému AI2 Duo Bamboolik. Sada 3 ks. Dodatečná savá vrstva.
371,1 Kč bez DPH
449,0 Kč
Detail
Kapsová plenka Duo s vkládací plenkou, Rejnoci Kapsová plenka Duo s vkládací plenkou, Rejnoci Kód: 92060 Novinka
Připraveno k odeslání
Kapsová plenka se základní vkládací (absorbční) plenkou. Nejjednodušší a nejvšestrannější látková plenka na trhu!
602,5 Kč bez DPH
729,0 Kč
Detail
Kapsová plenka Duo s vkládací plenkou, Zamilované vydry Kapsová plenka Duo s vkládací plenkou, Zamilované vydry Kód: 92063 Novinka
Připraveno k odeslání
Kapsová plenka se základní vkládací (absorbční) plenkou. Nejjednodušší a nejvšestrannější látková plenka na trhu!
602,5 Kč bez DPH
729,0 Kč
Detail
Kapsová plenka Duo s vkládací plenkou, Jednorožci Kapsová plenka Duo s vkládací plenkou, Jednorožci Kód: 92062 Novinka
Připraveno k odeslání
Kapsová plenka se základní vkládací (absorbční) plenkou. Nejjednodušší a nejvšestrannější látková plenka na trhu!
602,5 Kč bez DPH
729,0 Kč
Detail
Kapsová plenka Duo s vkládací plenkou, Kapradí Kapsová plenka Duo s vkládací plenkou, Kapradí Kód: 92061 Novinka
Připraveno k odeslání
Kapsová plenka se základní vkládací (absorbční) plenkou. Nejjednodušší a nejvšestrannější látková plenka na trhu!
602,5 Kč bez DPH
729,0 Kč
Detail
Krátká vkládací plena Duo - sada 3ks Krátká vkládací plena Duo - sada 3ks Kód: 99111
Připraveno k odeslání
Krátká vkládací plena plenkového systému AI2 Duo Bamboolik. Sada 3 ks. Dodatečná savá vrstva.
271,9 Kč bez DPH
329,0 Kč
Detail
Noční kalhotková plena Duo sada 3 ks Noční kalhotková plena Duo sada 3 ks Kód: 99907
Připraveno k odeslání
Noční kalhotková plenka pro komfortní dvanáctihodinový spánek bez přebalování! Do kapsy lze vložit další vkládací pleny…
1.238,8 Kč bez DPH
1.499,0 Kč
Detail
Tvarovaná vkládací plena s kapsou Duo - sada 3ks Tvarovaná vkládací plena s kapsou Duo - sada 3ks Kód: 99110 Nejoblíbenější
Připraveno k odeslání
Základní savá vrstva plenkového systému AI2 DUO. Sada 3 ks. Oboustranná - Stay Dry strana pro zajištění pocitu sucha,…
552,9 Kč bez DPH
669,0 Kč
Detail