Bezplenková komunikační metoda je skvělý start pro učení na nočník

Bezplenková komunikační metoda | Bamboolik

Dává smysl začít s bezplenkovou metodou už u novorozence? Beze všeho! A není to vůbec tak ‚‚bio‘‘ a esoterické, jak by se mohlo zdát. Bezplenková metoda vám ulehčí život s miminkem v mnoha směrech – nebudete potřebovat tolik plen, nebudete produkovat tolik odpadu, je to skvělá prevence novorozeneckých kolik a usnadní vám pozdější učení na nočník. A ještě k tomu se při jejím praktikování sblížíte se svým miminkem. Jak na ni?

Co je bezplenková komunikační metoda (Elimination Communication) 

Bezplenková komunikační metoda se často považuje za alternativu k používání plen. Jejím cílem je, abyste svoje miminko naučili uvědomit si, že čůrá nebo kaká. Rodiče, kteří bezplenkovou metodu praktikují, se zase na oplátku učí lépe vnímat signály, které miminko vysílá, když se mu chce na záchod: Pak mohou tuto potřebu řešit jinak, než běžnou plenkou – nabídnou miminku nočník. 

Jak mám ale rozpoznat ty signály? Jak vypadají? Tady vás bohužel musíme zklamat – jednoznačná univerzální odpověď na tuto otázku neexistuje. Každé dítě je jiné a každé dává svou potřebu najevo jinak. Některá miminka jsou neklidná. Jiná zrudnou jako rajče. Některé děti začnou tiše plakat. Pozorujte, jak se váš malý poklad chová a zapamatujte si to.

Dává smysl začít s bezplenkovou metodou hned u novorozence, když se s vaším kojencem vzájemně poznáváte. Nebojte, není to žádná věda. Každý rodič na to jednou přijde. Za pár týdnů budete přesně vědět, co vaše dítě potřebuje.

Ve chvíli, kdy miminku nabídnete nočník, zkuste s tím spojit nějaký zvuk, kterého se budete držet. Nabízí se třeba ‚‚čččč‘‘ – může se vám to zdát infantilní, ale je potřeba zvolit něco, co pochopí i miminko, které je na světě sotva pár dnů. Postupem času se zvolený zvuk stane pobídkou k tomu, aby se miminko vyprázdnilo. 

Buďte trpěliví a nečekejte, že se úspěch dostaví okamžitě. Jako celá výchova dětí, i učení na nočník je proces, který vyžaduje čas a vaši plnou pozornost. Vaše dítě si zaslouží obojí.  

Znamená bezplenková metoda, že je to fakt bez plenek?

Ne tak docela. Většina rodičů, kteří se svými dětmi praktikují bezplenkovou metodu (BKM), plenky používá – je nereálné se miminku věnovat nepřetržitě a kojenci vylučují opravdu často. Počet spotřebovaných plen je ale v rodinách, kde se praktikuje BKM, výrazně nižší. Navíc jsou málokdy pokakané (signály pro stolici bývají výraznější, takže je snáz odchytíte). Látkové pleny v takovém případě dávají naprostý smysl.

Na doma často rodiče praktikující BKM používají tréninkové kalhotky – tzn. učící kalhotky na nočník. Dají se totiž jednoduše sundat a zase obléct, nemusíte při každém nočníkovém pokusu rozepínat a zase zapínat plenku.

Tréninkové kalhotky - Pro snadné učení na nočník | Bamboolik  

Co vám bezplenková komunikační metoda přinese

Samé výhody! Jak pro rodiče, tak pro děti: 

  • Opruzeniny, vyrážky, plenková dermatitida a jiné kožní problémy, způsobené plenkami, se vám budou vyhýbat.
  • Prevence zánětů jako je např. infekce močových cest.
  • Méně časté nebo vůbec žádné bolesti bříška a novorozenecké koliky. Je to proto, že poloha nad nočníkem je pro vyprázdnění (i vyprdění) mnohem přirozenější a lépe funguje.
  • Ochrana životního prostředí – nebudete tvořit několik kilo odpadu za den (v podobě použitých jednorázových plen).
  • Lépe vnímáte své miminko. Když hbitě reagujete na potřeby svého dítěte, podporuje to vztah, který si spolu budujete.
  • Lepší kontrola nad vylučováním – když dobře znáte své dítě, včetně toho, kdy potřebuje čůrat nebo kakat, můžete na ně lépe reagovat a výsledkem je spokojenější dítě a ve výsledku i rodiče.

Chcete se dozvědět víc o učení na nočník? Přečtěte si článek s tipy, jak naučit dítě na nočník. 

Poslechněte si také podcast, který o bezplenkové metodě natočila zakladatelka Bambooliku Zuzana Hloušková pro Příběhy zrození.