Tento týden očekáváme nával objednávek. Děláme co můžeme, abychom balíčky expedovali obratem, ale mírné zpoždění může nastat. Děkujeme za pochopení!

Vývoj miminka a důležitost rané péče. Kam se obrátit, když máte dojem, že je s vaším miminkem něco v nepořádku?

Vývoj miminka | Bamboolik

O vývoji miminka najdete nepřeberné množství informací na internetu. Na toto téma se vydávají brožury i celé knihy. Taky většinou dostanete spoustu nevyžádaných rad od svého okolí a někdy i od úplně cizích lidí. Doporučení se dost liší a často jsou dokonce protichůdná. Jak z toho ven?

Vývoj miminka v tabulce

Berte rady a doporučení s rezervou. Každé dítě má své silné a méně silné stránky. Některé děti se naučí chodit dříve než jiné, některé mají lepší jazykové schopnosti. Jsou děti, co zvládají chodit na nočník už v roce a půl, jiné potřebují plenku na noc ještě ve 4 letech. Každé dítě je jedinečné a jeho vývoj probíhá individuálně.

Pod tohle se v Bambooliku podepisujeme a potvrdí vám to každý rodič více dětí. Co platí na staršího, neplatí na mladšího, s čím starší ještě bojuje, to má mladší už v malíku, na druhé straně mu zase nejdou jiné věci, které starší v jeho věku v pohodě zvládalo. Srovnávat děti nemá smysl ani mezi sourozenci.

Nicméně i pro samotnou radu ‚‚hlavně nesrovnávej‘‘ platí, že je potřeba brát ji s rezervou. U milníků typu kdy přesně dítě začalo chodit, mluvit nebo kdy se naučilo na nočník, jsou odchylky v řádu týdnů i měsíců (u mluvení klidně i let) naprosto normální. Odchylky v samotných reakcích dítěte už ale tak běžné nejsou. A mohou značit problém.

Dejte na svůj rodičovský instinkt

Všímejte si reakcí dětí, a to už od útlého věku. Šestiměsíční miminko, kterému se rozzáří oči, když na vás pohlédne, směje se i pláče, zajímá se o věci kolem sebe a reaguje na podněty, je nejspíš v naprostém pořádku. I když se ještě nepřetáčí na bříško, čímž vybočuje z tabulek.

Naproti tomu ale miminko, které v půl roce nereaguje na blízké osoby a nezajímá se o věci kolem sebe, a ještě navíc se ani nepřetáčí bříško, už může mít nějaký vážnější problém.

Jste to především vy jako rodiče, kdo zná své dítě nejlépe. Jste s ním většinu času, vnímáte ho nejvíc ze všech. Proto z celého srdce doporučujeme zaměřit se především na vlastní pocity a rodičovský instinkt. A v případě pochybností se neváhejte obrátit na odborníky. S čím například?

Typický je právě nedostatek reakcí na podněty. U dětí, které trpí nějakým neurovývojovým nedostatkem, se objevuje apatie, nezájem o okolí. Nebo naopak upřený zájem o určité činnosti či až nepřirozená fixace na opakování činností. Některé děti s autismem mají tzv. nystagmus (rychlé a nekontrolované pohyby očí), což může být součástí širšího spektra neurologických poruch spojených s autismem.

U lehčí podoby autismu se stává, že diagnóza přichází pozdě, praktický lékař ne vždy dokáže mírnější poruchy autistického spektra rozeznat. Včasnou diagnózou si přitom můžete ušetřit nervy i starosti, a navíc díky správné péči umožníte dítěti se optimálně rozvíjet. Ohleduplně a přesto efektivně, vzhledem k jeho jinakosti.

Vývoj dítěte | Bamboolik

Věděli jste?

Autismus může být spojený s poruchami zrakového vnímání. Dítě nerozpoznává obličeje, může mít narušené periferní vidění, či problémy se zpracováním vizuálních podnětů a zrakového zaměření. Tyto poruchy mohou mít dopad na schopnost dítěte vnímat své okolí, číst emocionální výrazy, komunikovat s ostatními lidmi a vytvářet vztahy.

Jak vypadá pomoc v oblasti rané péče?

Nejlepší a nejpřijatelnější cesta pro všechny je, pokud se odborník přijde podívat k vám domů. Uvidí tak dítě v přirozeném prostředí mezi lidmi, které zná. Právě to dělají terénní pracovníci Společnosti pro ranou péči. Ta se zaměřuje na pomoc rodinám, které vychovávají dítě s nějakým typem postižení.

Kromě prvotní diagnózy pomáhá Společnost pro ranou péči rodinám i s tím, jak poskytnout dítěti adekvátní podporu.

Přečtěte si více o tom, jak Společnost rané péče funguje, přímo na jejich webu. My za Bamboolik jejich systém podpory pro rodiny s dětmi s postižením rozhodně podporujeme. Finančním příspěvkem je můžete podpořit i vy.