Levné pleny: vícevrstvé pleny neboli prefoldy

S vícevrstvými plenkami dokážete na plenách pro miminko ušetřit tisíce! Tzv. prefoldy jsou levné vkládací plenky, ke kterým stačí pořídit několikery svrchní kalhotky a máte vystaráno. Jak fungují?

Vícevrstvé pleny Bamboolik

Moderní látkové pleny vs. čtvercové bavlněné pleny

Když se řekne ‚‚látková plena‘‘, většina lidí (zvlášť pokud se o pleny doposud více nezajímali) si představí bílou čtvercovou bavlněnou plenku. Většinou jde o bavlněný čtverec 70×70 cm. Tyhle plenky používaly naše babičky, vyvařovaly je a žehlily. Bylo s nimi celkem dost práce a větší děti bylo potřeba přebalovat opravdu často – obyčejná jednovrstvá bavlněná plenka nemá zrovna ohromující savost.

Moderní látkové plenky jsou mnohem propracovanější a některé modely jsou co do pohodlnosti používání srovnatelné s jednorázovými plenkami. Třeba kapsové plenky. Ačkoliv o látkových plenkách obecně platí, že s nimi ušetříte rodinnému rozpočtu poměrně dost peněz (v řádu tisíců), u propracovaných moderních látkovek jde o vyšší jednorázovou investici. Ne každý si může dovolit koupit si do startu velkou plenkovou sadu.

I proto zůstavají čtvercové bavlněné plenky stále populární. Jsou oblíbené zejména pro novorozence a malá miminka, protože těm savostí v pohodě stačí. Když bavlněnou plenku poskládáte na tzv. novosklad, vytvoříte tak něco jako plenkové kalhotky, které efektivně zadrží i tekutou kojeneckou stolici. Nehledě na to, že bavlněné plenky pro miminko využijete i jinak – my jsme našli dokonce 13 důvodů, proč bavlněné plenky ve výbavičce pro miminko potřebuje každý.

 Novorozenecký sklad čtvercové mušelínové pleny | Bamboolik

V Bambooliku máme čtvercové plenky upřímně rádi, vyrábíme a prodáváme je. Nemůžeme je ale s čistým svědomím doporučit pro celé plenkové období. Pro větší děti jejich savost prostě nestačí. Jedině, že byste přebalovali co hodinu, což je poměrně nepraktické, a i tak nemusí absorpční kapacita na 100 % stačit – jedna dávka čůrání od rok a půl starého dítěte může být i na úplně suchou čtvercovou plenku moc.

Více vrstev pro perfektní savost a uživatelský komfort

A tak vznikly vícevrstvé plenky. Jak již název napovídá, mají více vrstev, takže jsou savější než klasické bavlněné plenky. Anglický název prefold zase evokuje, že vícevrstvé plenky už jsou ‚‚předskládané‘‘ – jsou rozměrově menší než čtvercové plenky, takže je nemusíte tolikrát překládat.

Pořád ale jde o cenově příznivou jednoduchou obdélníkovou plenku. Prefoldy jsou univerzální savou plenkou do látkových plen. Mají více způsobů použití:

  • pro novorozence a menší miminka z nich můžete miminku poskládat tzv. novosklad – něco jako plenkové kalhotky, které zadrží tekutou stolici,
  • pro větší miminka a batolata už není nutné se skládat s novoskladem, prefold prostě vložíte do nepromokavých plenkových kalhotek jako savou vložku.

Prefold Bamboolik  

Druhy vícevrstvých plen

Prefoldy z bavlny/ biobavlny

Prefoldy se vyrábějí z různých materiálů. Často je to bavlna, která má tu výhodu, že je velmi savá. Protipólem této výhody je, že bavlněné prefoldy poměrně dlouho schnou. Pokud si výbavičku poskládáte převážně z bavlněných prefoldů, musíte počítat s tím, že vám budou na sušáku schnout i 24 hodin. V menším bytě v zimě klidně i déle.

Kdy si poskládat výbavičku z bavlněných vícevrstvých plen?

  • Když vám nevadí o něco vyšší cena (pokud investujete do biobavlněných prefoldů, připlatíte si; navíc jich kvůli delšímu schnutí budete potřebovat víc).
  • Preferujete 100% přírodní materiál.
  • Chcete něco opravdu savého.

Prefoldy z mikrovlákna

Další variantou vícevrstvých plen jsou prefoldy z mikrovlákna. Jde o levnější materiál, stále velmi savý (byť o něco míň než bavlna), který ale rychle schne. Mikrovláknové prefoldy budou i na sušáku suché maximálně za 12 hodin. Svoji plenkovou výbavu tedy zvládnete vyprat a usušit během půl dne. Vystačíte si s menším množstvím vícevrstvých plen.

Kdy si poskládat výbavičku z vícevrstvých plen z mikrovlákna

  • Když je pro vás prioritou cena a hledáte především levné plenky.
  • Když máte malý byt bez sušičky a nechcete v něm mít neustále roztahaný sušák s plenami.

Svrchní plenkové kalhotky pro nepromokavost

Přes bavlněné plenky i vícevrstvé pleny je zapotřebí miminku obléci nepromokavé plenkové kalhotky. Je-li vaším cílem sestavit si plenkovou výbavičku ‚‚od narození po nočník‘‘, vybírejte plenkové kalhotky v univerzálním střihu a univerzální velikosti. Jednovelikostní svrchní kalhotky Bamboolik jsou naším bestsellerem už léta.

Jednovelikostní svrchní kalhotky | Bamboolik 

Jak si sestavit plenkovou výbavičku

Abyste nemuseli přemýšlet, kolik plenek je potřeba do plenkové výbavy pořídit, vymysleli jsme to za vás. Nabízíme sadu z vícevrstvých plen z mikrovlákna, doplněnou o svrchní kalhotky a separační plenky Stay Dry, které vám usnadní manipulaci s obsahem plenky a miminku zajistí zadeček v suchu.

Se sadou si vystačíte po celé plenkové období a přijde vás na necelých 5.000 Kč. Počítejte s námi: za jednorázové pleny pro miminko utratíte měsíčně v průměru 1.000 Kč. Za pět měsíců se vám tedy cena této plenkové sady vrátí a po zbytek plenkového období už jedete ‚‚zadarmo‘‘ (ano, jsou zde náklady na praní plenek, ale to jsou položky v řádu desítek korun měsíčně).

Economy | Velká plenková sada | Bamboolik

 

Economy | Velká plenková sada | Bamboolik  Economy | Velká plenková sada | na patentky | Bamboolik