První menstruace u dívek

Jak mluvit s dcerou o menstruaci? Především nabídněte podporu. Můžete spolu vybrat vhodnou menstruační pomůcku a hezká je i tradice dárku k první menstruaci. Jak co nejvíce usnadnit dceři přerod v ženu?

První menstruace u dívek | Bamboolik

Menarche, tj. první menstruace, je velkým milníkem v životě každé dívky, a ne každá z nás na ni vzpomíná v dobrém. Není to zas tak dlouho, kdy se občas některá dívka vyděsila k smrti, když objevila krev v kalhotkách, na kterou ji nikdo předem neupozornil. Věříme, že v dnešní době snadné dostupnosti informací se takové příběhy už nedějí, nicméně předpokládáme, že každému děvčeti bude milejší si o takto intimní věci popovídat s vlastní mámou. Ta by jí měla předat vlastní zkušenost, vysvětlit, co a proč se v těle děje a v ideálním případě dodat dceři pocit, že se na ni kdykoliv může s čímkoliv obrátit.

Ano, popovídat si s mámou. Sorry, tátové, v Bambooliku jsme velcí zastánci rovné role rodičů; myslíme si ale, že u tohoto tématu je ženská zkušenost nenahraditelná. V případě, že se o dceru stará tatínek a maminka není z nějakého důvodu k dispozici, doporučujeme zkusit se obrátit na jinou ženu v rodině, která by si s vaší dcerou o menstruaci popovídala.

Tohle popovídání může klidně přijít dávno předtím, než přijde první menstruace. Skoro bychom řekli, čím dříve dívku s tématem menstruace obeznámíte, tím zvýšíte šanci, že to bude považovat za zcela normální součást života ženy. Jsme toho názoru, že v běžném životě rodiny není třeba předstírat, že menstruace neexistuje. Tak jako doporučujeme praktikovat politiku otevřených dveří u učení na nočník, i ohledně ženské menstruace je otevřenost na místě – samozřejmě přiměřeně situaci a věku dětí. To mimochodem platí i pro kluky – není důvod synovi nevysvětlit, co se každý měsíc v ženském těle děje.

Co říct dceři o první menstruaci?

  • Vysvětlete jí, co se během menstruace v těle děje a proč. Vezměte si k tomu klidně na pomoc internet nebo nějakou hezky zpracovanou knížku.
  • Povězte jí, co může čekat. Popište vlastní zkušenost, ale nezapomeňte přitom dodat, že dcera to může mít i jinak.
  • Dejte najevo, že jste tu pro dceru, že se na vás může kdykoliv obrátit s dotazem.
  • V průběhu rozhovoru zdůrazňujte, že menstruace je naprosto normální, běžná, není třeba se za ni stydět a je to vlastně dobrá zpráva – znamená to, že tělo je zdravé, že v něm vše funguje, jak má, a z dívky se stává žena.
  • Zbytečně dívku nestrašte. Ano, menstruační křeče existují a nemá smysl to tajit, ale spíše než ‚‚já mívám první dva dny fakt hrozný křeče‘‘, řekněte ‚‚možná tě bude trochu pobolívat břicho, kdyby ti to bylo hodně nepříjemné, řekni a budeme to řešit‘‘.
  • Proberte s dcerou dostupné menstruační pomůcky a zkuste společně nějakou předem vybrat.
  • Líbí se nám i tradice dát dceři dárek k první menstruaci – nabízí se něco, co jí dodá pocit ženskosti. Třeba pěkný šperk nebo první parfém.

Příznaky první menstruace

Statistiky říkají, že dívky dostávají menstruaci mezi 12. a 14. rokem. Tohle je hodně podmíněné geneticky – pokud jste vy sama dostala menstruaci v 11 letech, je celkem pravděpodobné, že vaši dceru čeká podobně brzký start.

Spíš než statistickými údaji se proto řiďte vnějšími příznaky první menstruace:

  • Dívce už začala růst prsa.
  • pubické ochlupení.
  • Zhruba 6–12 měsíců před první menstruací se může nepravidelně objevovat výtok z pochvy. Obvykle průhledný až bělavý. Není to nic závadného, výtok mají na svědomí probíhající hormonální změny.

Co během první menstruace čekat?

První menstruační cykly jsou často anovulační, tzn. že dívce ještě nedozrává vajíčko. Proto bývají velmi mírné, nepříliš dlouhé a nepravidelné. Dá se říct, že tělo se teprve učí menstruovat. K dokončení procesu učení potřebuje většinou 2–3 roky, pak se cyklus srovná a zpravidelní. Dost často se taky zintenzivní – pokud by se menstruace během prvních dní stala nepřiměřeně bolestivou, je naprosto v pořádku nabídnout dívce něco proti bolesti.

Antikoncepce pro pravidelnou a bezbolestnou menstruaci?

Přijde nám to jako přežitek dob minulých, ale děje se to stále. Děvče si stěžuje na nepravidelnou nebo bolestivou menstruaci, tak jí gynekolog předepíše prášky a tím se to ‚‚spraví‘‘. Jenomže za cenu toho, že v nedospělém dívčím těle vypnete všechny přirozené ženské procesy, často ještě dřív než se stačí pořádně vyvinout. Přirozený cyklus tak uvedete na mnoho let do stavu hibernace. Zní vám to jako dobrý nápad? Nám ne.

Pokud má dívka nepravidelný cyklus v prvních letech, ničemu to nevadí, maximálně vám to komplikuje plánování návštěv bazénu. Bolestivá menstruace je něco jiného, tam je určitě na místě dívce nabídnout úlevu. Tou ale nemusí být hned antikoncepce – mnohdy stačí ji na jeden omluvit ze školy a nechat ji odpočívat. Nebo zvolit přírodní cestu úlevy od bolesti. Někdy pomůže úplně obyčejná ‚‚babská‘‘ rada – teplo na břicho.

Ale pozor, pokud si dívka stěžuje na skutečně úporné bolesti, nemávejte nad nimi rukou ani dceři neříkejte věty typu ‚‚to musíš holt přetrpět‘‘. Křeče, které výrazně ztěžují běžné fungování, už určitě normální nejsou a je třeba jim věnovat pozornost. Může jít klidně o příznaky endometriózy, což je mimochodem nejčastěji poddiagnostikované ženské onemocnění.

První menstruace u dívek: jak vybrat menstruační pomůcku

Představte dceři dostupnou nabídku menstruačních pomůcek, vysvětlete výhody a nevýhody. Nebojte se přidat ani vlastní hodnocení a zkušenost.

Vložky nebo tampony?

Tampony mohou používat i dívky, které ještě neměly pohlavní styk – máme ale za to, že začít s tampony už u první menstruace může být pro dvanáctiletou holčičku trochu šok. Naprosto upřímně – nejspíš ještě ani nebude vědět, kam přesně by si měla tampon zavést.

Proto nám pro mladé dívky přijdou jako nejpřijatelnější řešení vnější menstruační pomůcky. Mnohým dívkám ale může být pocit něčeho umělého v kalhotkách nepříjemný – pak jsou pro ně ideální látkové vložky nebo rovnou menstruační kalhotky. Jaké mají výhody?

Látkové vložky pro dívky

Látkové vložky sice stále znamenají vrstvu navíc v kalhotkách, tahle vrstva je ale z bavlny, nikoliv z umělé buničiny, připomínající plenku. Ten zvláštní pocit z vrstvy navíc v kalhotkách není tak intenzivní. První menstruační cykly navíc nebývají příliš silné a dívkám často stačí pouze malé slipové vložky, které v kalhotkách prakticky nejsou cítit.

Látkové slipové vložky - velmi prodyšné a ekologické | Bamboolik

Menstruační kalhotky pro dívky

Menstruační kalhotky jdou ještě o krok dál – vypadají jako běžné spodní prádlo, nosí se jako běžné spodní prádlo. Za nás jde o nejšetrnější řešení pro první menstruaci. Podívejte se třeba na menstruační kalhotky Underbelly – mladistvé svým střihem i barevným zpracováním.

Menstruační kalhotky pro dny se slabší až střední menstruací | Bamboolik