Dovolená s miminkem

 

 dovolena s kojencem
 

Je jedno, jestli se chystáte s miminkem k moři nebo k jihočeskému rybníku. Přečtěte si naše tipy na to, co si sbalit s sebou a jak se na cestu připravit tak, aby proběhla bez zádrhelů.

Cestování s miminkem

Dovolená začíná v okamžiku, kdy nasednete do nějakého dopravního prostředku a vydáte se vstříc letním dobrodružstvím. U cestování s malými dětmi tohle platí dvojnásob – cesta může být ta nejnáročnější část, takže se vyplatí se na ni dobře připravit.

Co si sbalit na cestování s miminkem?

Následující položky jsou z našeho pohledu klíčové – mějte je vždy dobře dostupné po ruce:

 • Dostatek jídla a pití. Tady mají značnou výhodu maminky, které své dítě ještě plně kojí – prsa máte po ruce vždy. Pro větší děti doporučujeme zásobit se svačinkami, které dítě v autě zvládne i samo sníst a nehrozí, že mu zaskočí. Super jsou třeba přesnídávkové kapsičky. Mimochodem, na ‚‚baby food‘‘ neplatí obvyklé limity pro množství tekutin v letadle, nebojte se toho využít. Jen doporučujeme si dopředu zjistit přesná pravidla u letecké společnosti, se kterou letíte.
 • Oblíbenou hračku nebo předmět, se kterým si miminko vydrží nějakou dobu samo hrát. Skvělé jsou třeba interaktivní knížky.
 • Dostatek plenek a dalších propriet na přebalení. Nezapomeňte hlavně na přebalovací podložku. Tou můžete podložit i miminko v sedačce – jako pojistku pro případ, že byste po cestě nemohli včas zastavit a miminko přebalit (třeba když uvíznete v zácpě na dálnici). Pro tento účel je skvělé pořídit si látkové přebalovací podložky, které jsou prodyšnější než jednorázové varianty, takže se miminku nezapaří zadeček.
 • Vřele doporučujeme audioknížky, oblíbené písničky, něco, co vaše dítě vydrží chvíli se zájmem poslouchat.
 • Dětskou deku. Ať máte miminko čím přikrýt, když se ochladí třeba po cestě přes rakouské Alpy.
 • Náhradní oblečení. Nikdy nevíte, co vás po cestě potká a nechcete vyskládávat celý kufr na odpočivadle na dálnici, abyste našli náhradní bodýčko.
 • Do letadla doporučujeme přibalit ještě jednu vrstvu oblečení navíc, např. tepláčky a tričko s dlouhým rukávem. Nahoře bývá chladněji, i pokud s miminkem letíte k moři v parném létě.


Na cestování s miminkem k moři doporučujeme:

 • Cestu samotnou naplánujte pokud možno tak, abyste co nejvíce využili čas, kdy miminko spí.
 • Když miminko nespí, dělejte si často přestávky. Cestování v autosedačce – vajíčku není příliš pohodlné. Umožněte dítěti se protáhnout, prokopat nožky, pást koníčky. Klidně na dálničním odpočívadle na trávě – zde znovu využijete pratelnou přebalovací podložku.

 Tip pro cestování letadlem:

 Malé děti ještě neumí tak dobře vyrovnávat tlak v uších, což může při vzletu a přistání vyvolat nepříjemné pocity. Pomůže mu, pokud bude   polykat – nakojte ho nebo mu dejte lahvičku s pitím.

 

  dovolena u more s miminkem

 

Dovolená u moře s miminkem

A co budete potřebovat na dovolené s miminkem u moře? Určitě nezapomeňte na:

 • Ochranu před sluníčkem. Citlivou dětskou pokožku vždy chraňte krémem s ochranným faktorem, nejlépe s č. 50.
 • Ochranu hlavičky. Malé děti si způsobí úpal nebo úžeh mnohem snáz než dospělí.
 • Dostatek plenek. O plenkách na dovolené už jsme psali zde – přečtěte si naše tipy, jak plenky na dovolené vyřešit efektivně a jednoduše.
 • Hodit se vám budou bavlněné čtvercové plenky – a nemusíte do nich hned přebalovat. Poslouží jako lehká přikrývka, zároveň i jako osuška nebo podložka.
 • Základní léky. Nechceme malovat čerta na zeď, ale když vašemu miminku zničehonic vystřelí horečka, budete rádi, když nebudete muset obíhat lékárny na nějakém zapomenutém řeckém ostrově.
 • Plavky pro miminka: plenkové plavky neboli plenky do vody. U moře samotného plenku pro miminko řešit nemusíte, nicméně u hotelového bazénu to bude potřeba. A pokud to bude první setkání vašeho miminka s vodou, mrkněte na našich 5 tipů pro plavání s miminky.
 • Opět doporučujeme přibalit přebalovací podložku. Ideálně dvě. Využijete ji u moře, u bazénu, i na pokoji.
 • Super jsou různé plavecké pomůcky, hračky do vody a na písek. Typ hraček se odvíjí od věku vašeho dítěte. Mimochodem na hračky pro vás máme trochu neobvyklý tip – pytel na praní. Z perforovaného pytle z rychle schnoucího materiálu po cestě z pláže vytřesete všechen písek a hračky vám v něm hezky proschnou.
 • Zvažte, zda si nepořídit plážový stan nebo aspoň velký slunečník. Malé miminko nemůžete nechat celý den na slunci a v kočárku asi tak dlouho nevydrží.

Ať se vám první dovolená s miminkem vydaří!