I plenky si zaslouží dovolenou

Plenky na dovolené - Bamboolik

‚‚Když jsem svojí mámě řekla, že poletím s tříměsíčním miminem k moři, dívala se na mě jak na blázna a prohlásila něco o tom, jestli je to nutné”, vzpomíná Adéla. ‚‚Bylo to ale úplně v pohodě. Jediné, co jsem řešila, byly plenky – byli jsme na jednom z řeckých ostrovů, tak trochu na samotě, nejbližší obchod byl půl hodiny cesty autem.” Adéla to vystihla: Zejména pokud na letní dovolenou letíte a máte rádi klid a soukromí, je to skoro na to, abyste si do letadla přikoupili zavazadlo navíc, jenom na plenky. Co s tím?

Nechte miminko nahaté

Možná se vám bude zdát, že náš první tip pro plenky na dovolené zdánlivě nesouvisí s plenkami. Je to jenom zdání, fakt, spojitost tam je :-) Navíc tuhle radu považujeme za extra důležitou:

Nejlepší plenka za horkého počasí? Žádná plenka.

Stačí vám nepropustná přebalovací podložka. 

Bez nadsázky! Vztáhněte si to na sebe – vy byste chtěli v parném létě nosit na zadku kus igelitu? Protože jednorázové plenky jsou vyrobeny především z plastu.  Za horkého počasi tak vystavujete citlivý dětský zadeček riziku vzniku nepříjemných opruzenin – zejména to hrozí u nepříliš prodyšných jednorázových plenek.

Nejlepší je, nechat miminko během horkého počasí co nejvíc nahaté. Taky je to nejpřirozenější, nejekologictější, nejintuitivnější a spousta dalších superlativů :-) Pokožka tak může větrat a má to ještě další benefit – malá miminka mají větší svobodu pohybu, hezky prokopou nožičky, což je přirozená prevence novorozeneckých kolik a jiných bolístek bříška. Nahatá batotala zase mohou objevit kouzlo vlastního vylučování a pozvolna začít s tréninkem na nočník.

Jaké plenky na dovolenou?

Jestliže si chcete na dovolené dát od plenek pohov a víte, že na místě plenky v pohodě koupíte, dovolte si to! Vždyť jedete na dovolenou :-) To, zda je ve vašem okolí obchod, zjistíte velmi snadno z dostupných map. Anebo se nestyďte zeptat svého ubytovatele – každý vám určitě rád poradí.

Jen bychom se na tomto místě přimlouvali za ekologické jednorázové plenky. Nejde jenom o ochranu životního prostředí, ekologické jednorázové plenky v sobě mívají výrazně méně lepidel, parfemace a nebývají bělené chlorem – to všechno může citlivou dětskou pokožku dráždit, v teplém počasí obzvlášť.

Počítejte ale s tím, že ve vaší dovolenkové destinaci nemusí mít v nabídce vaši oblíbenou značku plen a budete muset vzít zavděk tím, co bude k dispozici. Pokud máte miminko s citlivou pokožkou, dobře zvažte, zda si tím pobyt zbytečně nezkomplikujete.

Ale co dělat, když místo v kufru spíš není a možnost koupit plenky na místě taky ne? Možná vás to překvapí, ale tento problém vám mohou pomoci vyřešit látkové plenky. Zvlášť, pokud máte na ubytování pračku nebo možnost vyprat. Což mimochodem oceníte nejen kvůli plenkám. S dětmi se prostě pračka hodí vždycky.

‚‚Já už dovolenou u moře vybírám zásadně tak, abychom měli k dispozici pračku, navykla jsem si na to, když jsem ještě prala plenky. Je super, pokud si můžete v průběhu dovolené vyprat – můžete si s sebou vzít o polovinu méně věcí a já ráda peru i těsně před odjezdem, takže doma jenom vyskládám čisté prádlo do skříně. To je úplně super.‘‘

Katka

Klasické čtvercové plenky

Jak tedy na plenky na dovolené, pokud chcete používat látkové? Zní to překvapivě, ale tady bychom zapomněli na super vychytané moderní látkové plenky. Ty jsou skvělé v běžném denním provozu, ale na dovolenou zaberou zbytečně moc místa, složitěji se perou a déle schnou.

Nezapomeňte, že u moře bude vaše miminko hodně nahaté bez plenky (pokud byste si z tohoto článku měli odnést jedno zásadní doporučení, bude to toto!) a určitě v plence stráví výrazně kratší intervaly (s výjimkou např. noci). Takže nepotřebujete řešit savost plenky. 

Látkové plenky jsou skvělou volbou na dovolenou | Bamboolik

Za nás jsou ideální bavlněné čtvercové plenky. Naprostá klasika. Mají tyto výhody:

  • jsou skladné (zaberou vám v kufru méně místa než balíky s jednorázem nebo např. kalhotkové plenky),
  • v případě potřeby je snadno přeperete i v ruce,
  • rychle schnou (to je podle nás hlavní výhoda – když je u moře pověsíte ven, budou suché za hodinu).

Na noc můžete sáhnout po modernější variantě klasické čtvercové plenky – tzv. vícevrstvé plence neboli prefoldu, která je oproti čtverci savější, ale pořád je dost skladná a rychle schne.

Přes savou plenku oblečte miminku nepromokavé svrchní kalhotky a je to v suchu. Doslova! Pro batolata se vám mohou hodit i tréninkové kalhotky, které se snáze sundávají.

Mimochodem, pokud pro své miminko používáte látkové plenky, palec hore, máte bod za ochranu přírody a navíc jste tím svému rodinnému rozpočtu ušetřili nemalé částky. Píšeme o tom v našem článku Jak ušetřit na plenkách. Stojí za přečtení! Navíc se hodí k tématu dovolená – finanční úspora při používání látkových plen se totiž klidně může rovnat týdennímu pobytu u moře v Chorvatsku pro čtyřčlennou rodinu.

Dovolená je od slova dovolit si

Nezapomeňte, že na dovolené máte hlavně relaxovat. Víme – to je s miminem trochu sci-fi :-) Nicméně snad vám některé z tipů v tomto článku pomohou k tomu, aby se vaše dovolená blížila skutečné DO-VO-LE-NÉ. 


Krásné léto!

P.S.: Na pláži nechte miminko nahaté, ve veřejných bazénech se to ale nehodí.

Nepotřebujete náhodou pořídit plavací plenky do vody?

Plenky do vody Bamboolik