Jak ušetřit na plenkách?

Pořizujete výbavičku pro miminko nebo už jenom dokupujete plenky? Přečtěte si naše tipy, jak můžete na dětských plenkách ušetřit balík! Doslova balík. A ne jeden! 

Výbavička pro miminko je téma, které řeší každý nastávající rodič. Jednu z nemalých položek výbavičky představují dětské plenky. Tuhle položku spousta lidí neřeší; často proto, že ji nevydáte celou najednou. Ale spočítali jste si někdy, na kolik vás plenky přijdou za celou dobu, co je vaše dítě bude nosit? 
My jsme se do tohoto výpočtu pustili. Protože jestli máte někdy pocit, že peníze vyhazujete oknem, pojďte se mrknout na to, kolik peněz vyhodíte do koše spolu s použitými jednorázovými plenkami. (Za předpokladu, že je vaše dítě bude používat 2 roky. Je fér na tomto místě říct, že někdy je čas používání kratší. Jenže někdy je taky klidně o rok delší. Takže bereme průměrně 2 roky). 

Levné látkování - Náklady - Bamboolik

Sečteno a podtrženo, na jedno dítě vás jednorázové plenky přijdou na cca 27 tisíc Kč. S každým dalším potomkem se tahle částka znásobí — tyhle plenky brácha ani ségra nepodědí :)

Jak na tuhle černou díru rodinného rozpočtu vyzrát?  
Pořiďte si látkové plenky. Nebojte se toho. S moderními materiály, praktickými vychytávkami (separační plenky) a moderními přístroji (kamarádky pračka a sušička) vám látkové plenky nepřidají téměř žádnou práci. Taky není úplně nutné přecházet na látkové pleny na 100 % - můžete oba typy plen kombinovat (třeba jednoráz na ven a látku na doma, kde je pak jednodušší manipulace s použitou plenkou). 
Pokud vám nevadí se trochu plácnout přes kapsu, mrkněte na některou z našich velkých plenkových sad (najdete v nich vše, co budete potřebovat od narození po nočník). Nicméně, není nutné hned kupovat celou sadu. Jde to i o hodně levněji.  

Oldies but goldies 
Vyhráli jste plenkovou loterii a zdědili výbavu ještě po sobě? Jestli vám někdo z rodiny či přátel nabízí klasické čtvercové plenky staré celou jednu generaci nebo více, neostýchejte se! To je doslova poklad. Slušná plenková výbava čítávala cca 60 kusů poctivých kvalitních bavlněných plenek, které vydržely i neustálé vyvařování a žehlení. Berte, dokud nabízejí! :)
Časem prověřené čtverce pak stačí doplnit několika kusy nepromokavých svrchních kalhotek, pořídit si separační plenky nebo třeba Perlan a my bychom ještě doporučovali doplnit vaši plenkovou výbavu pár kusy savých vkládacích plenek (přidáte je do čtverců pro větší savost, až vaše miminko poporoste a bude více čůrat).  

Vaše náklady pak budou vypadat zhruba takto: 

NÁHLED PRODUKT KS CENA/KS CENA CELKEM
České čtvercové pleny Poděděné čtvercové pleny 60 ----------- -------------
Svrchní kalhotky Bamboolik Tmavě modrá + Rejnoci Svrchní kalhotky 4 499 Kč 1.996 Kč
Perlan Perlan (separační vrstva) 5 155 Kč 775 Kč
Krátká vkládací plena Duo Bamboolik Krátká vkládací plena DUO 9 129 Kč 1.161 Kč
Celková cena plenkové výbavy 3.932 Kč

 

Celkem tak utratíte za plenky necelé čtyři tisíce. S touhle výbavou vystačíte úplně v pohodě prvního půl roku.  

Batolecí upgrade 
Jsou tací, kteří odplenkují dítě opravdu čistě na čtvercích. Je ale dobré říct, že ne všem dětem čtverce kapacitně stačí a pokud se vám nechce přebalovat co hodinu (nám teda ne), tak není od věci podívat se po něčem savějším. Úsporná ekonomická varianta může být třeba tzv. Prefold - vícevrstvá obdélníková plenka, která může být ze stejného materiálu jako čtverce (mušelínu) nebo z jiného velmi savého materiálu (např. biobavlněné froté). Batolecí upgrade levné plenkové výbavy pak může vypadat třeba takto:  

NÁHLED PRODUKT KS CENA/KS CENA CELKEM
Krátká vkládací plena z biobavlny Bamboolik Krátká vkládací plenka z biobavlny 5 149 Kč 745 Kč
Čtvercová mušelínová plenka z biobavlny (Prefold) 5 239 Kč 1.195 Kč
Vícevrstvá vkládací plena z biobavlny extra savá 3 299 Kč 897 Kč
Separační pleny Stay Dry (pratelné) 10 19,9 Kč 199 Kč
Celková cena plenkové výbavy 3.036 Kč

 

Sečteno a podtrženo, plenky na celé plenové období (2 roky) vás mohou vyjít na necelých 7.000 Kč. To je zhruba tolik, nakolik vás vyjdou jednorázovky zhruba na půl až tři čtvrtě roku. A to vůbec nemluvíme o tom, že celou plenkovou výbavu může posléze zdědit sourozenec, bratranec nebo ji můžete schovat pro vnouče :)
A mimochodem, čtvercové plenky se v domácnosti s miminkem nikdy neztratí! I kdybyste je k přebalování nepoužívali. Sepsali jsme o tom článek 13 důvodů, proč potřebujete čtvercové plenky

P.S.: Vyčerpávající návod, jak přebalovat do čtvercových plenek, jsme pro vás natočili na video: