Plenky nemusí být vopruz!
Jednoduché tipy a triky, jak se správně starat o jemnou pokožku zadečku miminka.
1. Vzduch. Zkuste si představit, že máte své intimní partie zabaleny po celý den (i noc!) v několika savých vrstvách. Pokud používáte konvenční jednorázové pleny, tak ty obsahují málo prodyšnou LDPE folii (lidově igelit), tak si asi dokážete představit, že prodyšné plenkové balení to opravdu nebude. Látkové pleny jsou na tom s prodyšností výrazně lépe (moderní nepromokavé materiály lze přirovnat k funkčnímu oblečení), nicméně i tak – pokud byste měli zadek stále zamotaný v několika vrstvách látky, asi byste se taky těšili, až se z toho na konci dne vysvlečete. Co tím chceme říct? Větrejte. Při každém přebalení zkuste nechat své miminko nějakou dobu nahaté. Nebojte, za tu chvilku neprochladne, pokud tedy nepřebalujete venku v zimě, v takovém případě si větrání nechte až domů. Tenhle přístup má kromě blahodárného vlivu na pokožku také další benefity – miminko si vesele prokope nožičky (prevence bolavého bříška a zároveň zdravá aktivita z hlediska správného psychomotorického vývoje). Jenom doporučujeme při tom větrání položit miminko na nějakou nepromokavou přebalovací podložku. Ideálně pratelnou.
2. Nedráždivé materiály. Protože podrážděné miminko nikdo nechceme. Dětská pokožka bývá dost citlivá, u některých dětí víc, u některých méně. I u těch méně citlivých dětí bychom velmi doporučovali vždy sahat po přírodních, nedráždivých materiálech (u látkových plen bavlna, ideálně v bio kvalitě, případně bambus, u jednorázových plen se zkuste zaměřit na ty naparfemované a nebělené chlorem - tyto látky mívají tendenci dětskou pokožku nejvíce dráždit). Doporučujeme se zaměřit také na druhotné faktory, kterou mohou potenciálně způsobovat podráždění. Jako např. prací prášek, ve kterém perete miminkovské věci (tady bychom preferovali nějaký ekologický, netoxický). I to může mít vliv na stav dětské pokožky (nejen na zadečku). Skvělé je taky u dětských věcí automaticky přidávat na pračce máchací cyklus navíc (eliminujete tím případné usazeniny pracího prostředku).
3. Přebalovací interval. O tom, jak často přebalovat, jsme psali nedávno. Znovu je však na místě zmínit, že dlouhodobé vystavení vlhku a moči citlivé dětské pokožce nesvědčí. Bez ohledu na pocit sucha v jednorázových plenkách z nich vyčuraná moč nikam zázračně nemizí a stále je v plence přítomna. Proto přebalujte nejpozději po 3 hodinách přes den či ihned po pokakání, bez ohledu na to, jaký druh plen používáte. V noci se může přebalovací interval protáhnout (jak na spánek v noci jsme probírali zase v tomto článku), ale zaměřte se na to, abyste zajistili zadeček v suchu (pomůže vám k tomu Stay Dry vrstva).
4. Rozumná míra krémů na zadeček. Nesnažte se miminku na zadečku vytvořit něco jako ochrannou omítku pod plenkou. Tím můžete dosáhnout i opačného efektu – pokožka může pod silnou vrstvou krému přestat dýchat a následně se zapaří. Na druhé straně uživatelé látkových plen nejspíš potvrdí, že pod látkové plenky většinou vůbec není potřeba mazat, látkové plenky jsou natolik prodyšné, že se pod nimi zadeček zapařuje minimálně. Když už mažou, tak jenom nejexponovanější místa, nebo jenom na noc, nebo jenom místečka, na kterých se vyskytl nějaký problém.
5. Důkladná, ale zároveň šetrná očista zadečku. Za nás je ideální kombo voda – jemné mýdlo – ručník. Nicméně ne vždy máte při přebalení možnost miminku zadeček umýt, potom je třeba volit jiné prostředky. Pokud zvolíte vlhčené ubrousky, doporučujeme sáhnout po těch neparfémovaných méně toxických. Ještě šetrnější variantou je pak olejíček Medvídek, který má kromě čistící funkce také funkci pečující a zvláčňující. Ten si můžete pořídit samostatně nebo v Sadě pro čistý zadeček spolu s látkovými ubrousky (bambusovými nebo mušelínovými), ředící lahvičkou, síťkou na praní a praktickým nepromokavým pytlíkem na cesty.
A po důkladné očistě zadečku nezapomeňte zopakovat bod 1 a nechat zadeček dostatečně vyvětrat.
Takto se olejíček Medvídek používá:
Na závěr bychom rádi dodali, že nenastává konec světa, pokud se nějaký kožní problém objeví.
- Třeba v parných letních dnech při delší cestách autem, to si zadek kolikrát zapaří i řidič či spolujezdec.
- V období růstu zoubků mívají děti agresivnější moč či stolici (vlastně přesně nechápeme, jak je to možné, ale děje se to), což se často projeví právě i na kůži.
- Vliv mohou mít také potravinové alergie. Neexistuje snad dítě, kterému by se někdy neobjevila vyrážka pod plenkami. V případě, že dodržujete našich 5 tipů, se jí nicméně určitě brzy zbavíte.
Pro zdravou pokožku pod plenkami a spokojený dětský zadeček.