Tento týden očekáváme nával objednávek. Děláme co můžeme, abychom balíčky expedovali obratem, ale mírné zpoždění může nastat. Děkujeme za pochopení!

Bonding –  co to je? Vaše první chvíle s miminkem

Co je to bonding | Bamboolik

Bonding v porodnictví znamená vzácný čas pro vytváření prvního pouta s novorozeným miminkem. Praktikuje se ihned po porodu, kůže na kůži, maminka – miminko. Bonding miminkům zlepšuje imunitu a maminkám pomáhá nastartovat laktaci. Jak na něj?

Poporodní bonding

Bond = anglicky pouto. Bonding proto můžeme volně přeložit jako vytváření pouta. Jde při něm o proces navazování kontaktu s novorozeným miminkem, o to, abyste miminko cítili kůži na kůži, nechali ho vás cítit a doslova si vás očichat – ať se vám to líbí nebo ne, porod je hodně pudová záležitost.

Zní to možná esotericky, ale bonding je vlastně ta nejpřirozenější věc, kterou můžete po porodu udělat. Položíte si nahaté miminko na své nahé tělo a necháte přírodu, aby vše zařídila. Naprostá většina miminek se u maminky velmi rychle zklidní. Pokud se předtím zalykala pláčem, přestanou. Důvod je zřejmý – cítí svou maminku, slyší nebo i cítí její tep. Což je něco, na co bylo miminko zvyklé po předchozích několik měsíců, resp. od té doby, co se mu vyvinul sluch.

Tři hlavní přínosy poporodního bondingu

1. Bonding pomáhá nastartovat laktaci

Často je až překvapivé, jak moc jsou novorozenci během bondingu pohybově zdatní. Čerstvě narozené dítě, které ještě ani neudrží hlavičku, se dokáže z maminčina břicha dostrkat až k jejím prsům, kde se poprvé přisaje. To je velmi podstatný moment pro správné nastartování laktace. Bonding podporuje tvorbu mateřského mléka.

Z prsou ještě neteče mateřské mléko jako takové, je zde ale tzv. mlezivo neboli kolostrum. Lepší kapičky na imunitu v lékárně nekoupíte. 

2. Bonding zlepšuje imunitu miminka

Dalším důležitým momentem je, že miminko na sebe převezme bakterie z maminčina těla a tím začne pracovat na budování své imunity. Nebojte, nejde o nic nežádoucího, každý člověk má na sobě nějaké množství bakterií, které lidskému tělu nepůsobí žádné potíže. A co může být pro miminko přirozenějšího než bakterie vlastní mámy. Stejně by k jejich předání dříve či později došlo. Miminko sterilní neudržíte (a ani by to pro něj nebylo zdravé).

3. Při bondingu se do svého novorozence zamilujete. Už napořád

Není nic hezčího než chvíle, kdy se poprvé podíváte svému dítěti do očí. Možná se vám zdá, že z téhle věty kape patos a ano, zní to jako jedno velké klišé. Ale každá máma vám to potvrdí. A nejspíš i každý táta, byl-li porodu přítomen – i pro něj je to krásný zážitek. Některé porodnice jsou dokonce tak pokrokové, že pokud maminka rodila císařským řezem v celkové narkóze a není tedy možnost dát miminko na její hruď, umožní praktikovat bonding aspoň jednomu z rodičů, který je k dispozici – tatínkovi. Tomu tato aktivita asi nenastartuje laktaci, ale ostatní benefity bondingu zůstanou zachovány. A zážitek je to na celý život.

Nehledě na další benefit bondingu – pokud je potřeba ženě ošetřit porodní zranění, je pro ni mnohem příjemnější, pokud je ošetření prováděno ve chvíli, kdy má miminko na hrudi. To je natolik silný zážitek, že si skoro ani nevšimnete, že nějaké ošetření probíhá. Věřte nám – zažily jsme to na vlastní kůži.

 Deka na bonding | Bamboolik

Jak na bonding v porodnici

V řadě českých porodnic je bonding již naprosto přirozenou součástí porodu, praktikuje se automaticky. K bondingu mají takový respekt, že dokonce i poporodní vyšetření miminka provádí přímo na těle maminky.

V některých porodnicích provádí bonding jen na požádání. Zjistěte si předem, jak postupují v porodnici, ve které budete rodit. V každém případě nic nezkazíte tím, pokud si napíšete požadavek na bonding do porodního plánu. 

Pokud bondingu nic nebrání (nejčastěji je to zdravotní stav miminka nebo maminky), ve většině porodnic vás nechají těšit se s miminkem klidně i pár hodin (uvádějí se aspoň 2 hodiny). Užijte si je.

Deka na bonding

Miminko se doposud nacházelo v teplém bříšku u maminky, takže po porodu je kladen velký důraz na ochranu před prochladnutím. Proto je potřeba během bondingu miminko (a vlastně i maminku) přikrýt. Ideální bonding deka by měla být:

  • příjemná na holé tělo,
  • ideálně z přírodního materiálu,
  • dostatečně hřejivá.

Je také třeba počítat s tím, že bonding deka se zašpiní, bonding se provádí bezprostředně po porodu, tedy předtím, než miminko poprvé vykoupete. Ideálně se tedy bonding deka vyrábí v červené barvě, na které skvrny od krve nejsou moc vidět. Také se říká, že červená barva deky evokuje miminku barvu dělohy, ve které strávilo posledních 9 měsíců. Na druhé straně se ale tvrdí, že novorozenci vidí spíše černobíle, tak si s tou červenou dělohou nejsme úplně jistí. Nicméně červená barva se podle nás k porodu hezky hodí.

Ideální deka pro novorozence je bonding deka Bamboolik. Je vyrobená z kombinace bambusové viskózy a hřejivého wellsoftu. Bambus je na těle extrémně jemný, příjemný, mazlivý. Wellsoft se zase postará o tepelný komfort miminka. Tahle bambusová deka pro miminko je ušitá v krásně ‚‚srdečné‘‘ červené barvě a pokud ji po porodu vyperete na 60°C, můžete ji klidně používat dál jako běžnou deku pro miminko – do postýlky i do kočárku.

Podívejte se na video, na kterém jsme zachytili krásné okamžiky během bondingu: