Tento týden očekáváme nával objednávek. Děláme co můžeme, abychom balíčky expedovali obratem, ale mírné zpoždění může nastat. Děkujeme za pochopení!

Jak na spánek miminka?

Jak na spánek miminka | Bamboolik

Spánek miminek je jedno z hlavních témat na webech s rodičovskou tématikou. Je to přirozené, jelikož spánkové cykly novorozenců se natolik liší od spánku dospělých, že často dochází k frustraci na jedné nebo na druhé straně. Přečtěte si víc o spánku miminek – pomůže vám to pochopit, co vaše miminko k dobrému spánku potřebuje.

Spánek miminka

Na začátek je třeba říct, že informace, které najdete v tomto článku, jsou obecné. Jenže v realitě neexistuje ‚‚miminko obecné‘‘, které by se vyvíjelo a chovalo přesně podle příruček. Každé dítě je jiné a co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Ze všech pravidel existují výjimky.

Dá se nicméně říct, že spánkové cykly miminka se liší od spánkových cyklů dospělých. Jsou kratší a nějakou dobu trvá, než dítě upadne do hlubokého spánku (což může znamenat, že ho budete muset chvilku pochovat).

Spánek novorozence

Novorozenci denně spí zhruba 16 hodin – samozřejmě ne v kuse. Většinou dokážou být vzhůru maximálně dvě hodiny. Malá miminka se poměrně rychle unaví nebo přestimulují. Pak je pro ně paradoxně čím dál těžší usnout. Pro vás jako rodiče to znamená, že máte miminku s usínáním pomoct – vzít ho do klidného prostředí, pochovat ho, pohoupat.

Je dobré se naučit poznat signály, kdy je už miminko unavené (jako např. ztišení, mnutí si očí, zívání), a vytvořit mu dobré podmínky pro usnutí hned poté, co ospalé projevy zaregistrujete.

Rituály pro lepší spánek miminka

Ujistěte se, že v pokoji, kde miminko spí, je teplo, ale ne zas až příliš horko. Pokud miminko spí někde jinde (třeba v kočárku na balkoně), přesvědčte se, že mu není zima ani horko. Samozřejmostí je taky suchá plenka – většina malých miminek nemá ráda pocit mokra v plence. Vyberte si takovou plenku, která díky Stay Dry vrstvě zajistí pocit sucha až po 12 hodin a neproteče. Pokud používáte látkové plenky, hledejte noční plenky.

Mnoha rodičům (a dětem) pomáhá mít se spánkem spojený nějaký rituál – masáž miminka, procházka s kočárkem nebo nosítkem, pouštění tichých jemných zvuků nebo kojení, po kterém následuje uložení miminka ke spánku. Pro lepší spánek můžete vyzkoušet mazlivou deku pro miminko. To, že miminko upadlo do hlubokého spánku, poznáte tak, že má uvolněné a ochablé ruce a nezatíná pěstičky.

Jak uspat miminko

Biologické hodiny miminka dozrávají kolem 6. až 9. týdne jeho života a většina miminek nemá pravidelný spánkový režim až do 4.–5. měsíce. Miminka po narození neumí samostatně usnout, postupně se to musí naučit a rozvíjet si tuhle schopnost. K tomu potřebují vaši pomoc. Když tento fakt přijmete, velmi vám to ulehčí toto krátké, ale náročné období.

Neklidný spánek miminka

Čas od času se to stane všem – miminko, které normálně spí jako andílek, se najednou často probouzí, pláče, vyžaduje vaši pozornost. Důvodů pro neklidný spánek miminka může být celá řada:

  • miminko trápí novorozenecká kolika,
  • miminko usnulo příliš unavené, bylo přes den moc stimulováno,
  • miminko prochází růstovým spurtem,
  • o miminko se pokouší nemoc,
  • miminko má mokrou plenku.

Ideální způsob, jak miminku s neklidným spánkem pomoct, je neodpírat mu vaši přítomnost. Rodiče představují pro miminko bezpečný přístav, který dokáže navodit pohodovou atmosféru a pocit bezpečí – přečtěte si také, proč miminka pláčou.