Co si sbalit do tašky do porodnice?

Co si sbalit do tašky do porodnice Bamboolik

V Bambooliku už více než 10 let prodáváme látkové plenky pro děti a plenkové příslušenství a je tak přirozené, že většina členek našeho týmu má děti. Většinou poměrné malé – spousta z nás rodila relativně nedávno. Troufáme si tedy tvrdit, že máme dostatek zkušeností na to, abychom vám mohly dát praktické rady a tipy, co by měla obsahovat vaše taška do porodnice.

Udělejte si průzkum

Každá porodnice praktikuje trochu jiný přístup k rodičkám. To se odráží i v tom, jaké je nemocniční vybavení, co je v porodnici vždy k dispozici a co je naopak lépe si dovézt z domova.

Zjistěte si proto předem, co je ve vaší porodnice k dispozici a podle toho se zaříďte.

 ‚‚Půlku mého příručního kufru, se kterým jsem přijela do porodnice, tvořily balíky poporodních vložek. Nakonec ale na pokoji byly erární a sestřičky zásobu pravidelně doplňovaly, takže jsem klidně mohla ušetřit místo. Příště bych si vzala třeba jenom jeden balík a kdyby náhodou nemocniční zásoba došla, vždycky by mi je mohl dokoupit partner v lékárně, která byla přímo v areálu porodnice.”

Edita

Na druhou stranu jsou porodnice, kam si musíte donést i toaletní papír. Opravdu. Doporučujeme si proto zjistit, jak je na tom zrovna ta Vaše porodnice. Spousta porodnic vypisuje předporodní kurzy, na kterých se přesně tohle dozvíte, nebo se zeptejte kamarádek, které v příslušné porodnici rodily.

Mimochodem, předporodní kurz ve vámi zvolené porodnici je dobrý způsob, jak otupit případnou nervozitu, kterou z porodu třeba jako prvorodičky máte. 

Co s sebou do porodnice Bamboolik

 

Taška do porodnice

Co určitě zabalit do tašky do porodnice a bez čeho se obejdete? 

>> Jako budoucí maminka budete určitě potřebovat:

  • Základní hygienické potřeby – kartáček a pastu na zuby, sprchový gel, deodorant, krém na obličej apod. U těchto položek doporučujeme dbát na to, aby byly co nejméně parfémované. Je ideální, pokud miminko cítí vaši vlastní vůni a ne svěží mátu, bergamot či levanduli.
  • Gumičky do vlasů a hřeben (pokud ho používáte).
  • Pantofle nebo jiné přezůvky. Zvlášť pokud rodíte v zimě. Štrádovat si to po nemocničních chodbách v kozačkách není moc praktické. Ani hygienické.
  • Alespoň jedno balení poporodních vložek.
  • Poporodní kalhotky (u těch dbejte hlavně na prodyšnost).
  • Kojicí podprsenku a kojicí vložky do podprsenky. Obojí je v prvních dnech po spuštění laktace naprostá nutnost.
  • Doklady! Potřebujete občanský průkaz, těhotenskou průkazku, kartičku zdravotní pojišťovny, oddací list nebo prohlášení o otcovství, pokud nejste s otcem dítěte manželé, plus prohlášení o jménu dítěte.
  • Drobné svačinky – doporučujeme sušené ovoce či výživné tyčinky. Jídlo, které se nezkazí, rychle ho sníte a zároveň vám dodá dost energie.
  • Drobnou hotovost – ne všude se dá platit kartou a jídlo je pro novopečenou maminku základ.
  • Župan nebo teplá mikina a ponožky pro případ, že rodíte v chladnějším období.
  • Oblečení na cestu domů – zvolte hlavně něco pohodlného. A klidně si sbalte svoje těhotenské oblečení - třeba to, co jste nosila v šestém měsíci. Bříško při odchodu z porodnice ještě mít budete, děloze trvá týdny, než se vrátí do původního stavu.

>> Jako budoucí mamince se vám bude hodit (ale obejdete se bez toho):

  • Vlastní oblečení pro pobyt v nemocnici – hezké pyžamo, noční košile nebo nějaká domácí souprava. Chápeme, pokud nechcete příjímat návštěvy v nemocničním úboru; na druhé straně si myslíme, že je to úplně v pohodě a bez vlastního oděvu se v klidu obejdete. Jak to vyhovuje vám. U výběru oblečení jenom nezapomeňte na to, že budete kojit (pokud půjde vše hladce) a budete tedy potřebovat snadný a rychlý přístup ke svému hrudníku. Zvolte ideálně něco propínacího. Počítejte ale s tím, že se po porodu proporce vašeho hrudníku nejspíš změní. Takže pokud máte své oblíbené propínací pyžamo, které je vám už teď přes prsa tak akorát, raději ho vyměňte za nějaké větší. 
  • Kosmetika, bez které se neobejdete. Za nás si v pohodě vystačíte se základem, který už jsme zmínili, ale pokud víte, že se s řasenkou nebo lehkým leskem na rty cítíte lépe, sbalte si je.
  • Šampon na vlasy – průměrný pobyt v porodnici v případě, že vše probíhá hladce, je 3 - 4 dny. Pokud máte pocit, že se bez šamponu po tuto dobu neobejdete, přihoďte ho do tašky. Nebo vsaďte na suchý šampon.

>> Pro miminko zabalte do tašky do porodnice následující:

  • Novorozenecké plenky (bývají to plenky č. 1). Některé porodnice je poskytují, některé ne. My bychom doporučili zabalit si jeden balík  a další vám případně může přinést partner nebo jiná návštěva.
  • Vlhčené ubrousky – je to stejné jako s plenkami, v některých porodnicích jsou k dispozici, často ale dostanete na pokoj jeden balíček a další si musíte zajistit sami. Můžete zvolit i ekologickou alternativu pro šetrnou péči o dětský zadeček, pečující a čistící olejíček Medvídek. 
  • Kosmetiku pro miminko – ze zkušenosti víme, že v některých porodnicích je standardně k dispozici, neplatí to ale všude. Do porodnice vám podle našeho názoru úplně stačí jemný mycí gel a krém na zadeček.
  • Čtvercové plenky – cca 5-10 kusů. Ty jsou podle nás naprostý základ každé výbavičky pro miminko! Dokonce máme na toto téma článek, ve kterém vyjmenováváme hned 13 důvodů, proč potřebujete čtvercové plenky. 
  • Oblečení, ve kterém pojede vaše miminko domů – zvolte jej podle aktuálního ročního období a také podle toho, jak snadno se obléká. Nedoporučujeme nic, co byste musela přetahovat přes hlavičku. Zavinovací bodýčka jsou skvělá volba.
  • Deka pro miminko – na chodbách porodnice může být chladno a dekou přikryjete miminko i po cestě domů. Nebo si můžete pořídit praktickou multifunkční deku do autosedačky.

>> Pro miminko se vám v porodnici může hodit také:

  • Bondingová deka – některé porodnice mají vlastní, ale určitě se nebudou bránit tomu, když budete chtít použít svoji. Na parádní bondingovou deku se můžete podívat přímo tady u nás.
  • Osuška pro miminko  – za nás tuto funkci v pohodě zastane čtvercová plenka ze savé bavlny.
  • Oblečení pro miminko na pobyt v porodnici. Hodně porodnic vám základní oděv pro miminko poskytne a úplně to stačí, navíc dbají na to, aby to byly kousky, které se dobře oblékají. Protože obléct jednodennímu miminku bodýčko, které se přetahuje přes hlavičku, není pro prvorodičku úplně snadné. Pokud si přinesete vlastní oblečení, velice doporučujeme zavinovací bodýčka a propínací svetříky.
  • Zavinovačka. I tady víme ze zkušenosti, že spousta porodnic stále balí miminka do zavinovaček (a většinou mají své vlastní). Některé děti jsou v zavinovačce naprosto spokojené, jiné ji od začátku upřímně nesnáší. Takže to za náš není must-have – spíš bychom doporučili multifunkční deku Snuggebundl.

Deka do autosedačky Snugglebundl 

Tip pro návštěvy

Na závěr takové malé doporučení z praxe pro návštěvy v porodnici. Jestli chcete opravdu potěšit novopečenou maminku, vykašlete se na dárek pro miminko a přineste dárek mamince. Ideálně ať je to jedlé! 

Zní to možná cynicky, ale novorozenec dárek neocení. Zato když přinesete něco na zub ženě, která je vyčerpána fyzickou námahou během porodu a často i spánkovým deficitem, k tomu se jí spouští laktace, takže má neustále hlad jako vlk, a je už pár dní na ne zcela výživné a chutné nemocniční stravě, budete za hrdiny. Bez legrace.

‚Miluju sushi, ale v těhotenství jsem ho raději nejedla. Proto mi udělalo největší radost, když mi partner donesl do porodnice sushi. Snad v životě mi tak nechutnalo, protože jeden rohlík s taveným sýrem a jablko mi na večeři v šest hodin večer fakt nestačily. V devět jsem měla hlad. Sushi bylo navíc s lososem, který má spoustu zdravých tuků, podporujících tvorbu mateřského mléka.” 

Lucka

Kousky do tašky do porodnice z naší nabídky:

Tvarované kojicí vložky do podprsenky - Bamboolik  Deka do autosedačky Snugglebundl   Čtvercové plenky z biobavlny

Vše české výroby, šité s láskou k dětem a protkané zkušenostmi s četnými těhotenstvími a porody.