Látkové plenky a dvojčata? Rozhodně!

Dozvěděli jste se na pravidelné těhotenské prohlídce, že čekáte dvojčata? Nebo už doma svou dávku dvojitého štěstí máte? Látkové plenky vás lákají, ale nejste si jisti, zda to s dvojčaty zvládnete? Bamboolik má pro vás pár tipů a odpovědí na vaše otázky:

Lze vůbec zvládnout používání látkových plenek s dvojčaty?

Určitě! Používání látkových plenek s dvojčaty není o mnoho náročnější než s jedním dítětem. Rozdíl je zhruba stejný jako rozdíl mezi používáním jednorázových plenek na jedno nebo na dvě děti stejného věku zároveň. Budete prát o trochu častěji (ze začátku nejspíš i denně či alespoň každý druhý den) a na procházky si vezmete o maličko větší tašku. To by vás neminulo ani u plen jednorázových, které byste museli dvakrát častěji kupovat a použité vynášet do odpadků.

Máte-li navíc sušičku, není se vůbec čeho obávat. V dnešní době za vás udělá veškerou práci technika. Látkové plenky se nepředpírají, nevyvařují, nežehlí. Více k tomuto tématu najdete v článcích Péče o pleny v kostce anebo Jak prát látkové pleny

Vyplatí se používat látkové pleny?

Dvojčata jsou v každém případě finančně náročnější. To platí jak pro srovnání s jedním miminkem, tak pro porovnání s dvěma různě starými dětmi, které mezi sebou mohou dědit. Jistě vás proto potěší, že používáním látkových plenek je možné rodinné kase dost zásadně ulevit. Narozdíl od plen jednorázových totiž těch látkových nepotřebujete dvojnásobek. Postačí vám zhruba o 1/3 více plenek než maminkám s jedním miminkem. Spočítali a vyzkoušeli jsme, že budete potřebovat 32 až 40 kusů plenek a 6 až 8 svrchních kalhotek. Výsledné počty závisí na vybraném typu plen a vašich možnostech praní a sušení. 

Jaké plenky si mám vybrat?

U dvojčátek se dá očekávat nižší porodní váha, takže se vyplatí pouvažovat o pořízení menších MiniMimi plenek. Klasické plenky by na maličké děti mohly být příliš objemné. Celou výbavičku si můžete poskládat z novorozenecké řady Minimimi: Minimimi kalhotkových plenek a Minimimi svrchních kalhotek

Že vám po pár měsících miminka z MiniMimi řady vyrostou a vaše investice tak zmizí v nenávratnu? Kdepak! Oproti nákupu jednorázových plen za stejné období stále významně uspoříte. Minimimi plenky navíc budete používat relativně krátkou dobu, a pokud se o ně budete dobře starat, budou skoro jako nové a snadno je prodáte na bazárku.

Ještě úspornější variantu představují novorozenecké Minimimi svrchní kalhotky v kombinaci s klasickými čtvercovými plenami. Čtvercové plenky můžete používat od narození po nočník (jen bude potřeba postupně přidávat vrstvy kvůli dostatečné savosti). Svrchní kalhotky Minimimi časem vyměníte za jednovelikostní svrchní kalhotky (4 – 15 kg). 

Máte pocit, že byste potřebovali poradit, případně si plenky osahat naživo?

Kontaktujte některou z našich látkových poradkyň, která vám plenky ukáže a pomůže vám vybrat ideální variantu.