Péče o pleny v kostce

Máte stále zakořeněnou představu o tom, že látkové pleny se musí máchat, vyvařovat a žehlit a že to zabere spoustu času, který byste raději věnovali svému dítěti? Co vás nemá! U moderních látkových plen již dávno neplatí Mýty o látkových plenách, které si můžete pamatovat z vyprávění svých maminek či babiček. Údržba látkových plen ve výsledku nezabere o moc víc času než každodenní vynášení jednorázových plen do kontejneru.

V tomto článku se v kostce dozvíte vše, co k údržbě látkových plen potřebujete vědět.

Před prvním použitím

Před prvním použitím doporučujeme 2-3x vyprat vkládací plenky (ať už z AI2 systému nebo z AIO plenek), abyste dosáhli maximální savosti už při prvním použití. Povrch vkládacích plenek se po vyprání trochu změní, ale svou hebkost na dotek si zachová.

Skladování špinavých plen

Pleny skladujte nasucho v kýblu či nepromokavém pytli na pleny. Pozor: Nasucho neznamená, že počuranou plenu musíte nejprve přemáchnout, vysušit a teprve pak hodit do kýble, ale že ji po přebalení rovnou hodíte do kýble, ve kterém není žádná voda (Důvod: v plenách naložených do vody po delší dobu se velmi snadno množí bakterie). Doporučujeme k plenám kápnout pár kapek esenciálního oleje, například AntiSept či TeaTree, k minimalizaci zápachu a bakterií. 

Praní

Plenky všech Bamboolikových systémů perte na 60°C, ideálně na delší program s předpírkou, nebo před samotným praním zapněte máchání. Na praní plen nedoporučujeme eko programy (vizte článek Jak prát látkové pleny). Pokud jsou pleny hodně ušpiněné, sklepejte nečistoty do toalety (zde oceníte praktičnost flísových separačních plenek či jednorázových separačních plenek, díky kterým bude celý proces výrazně čistější), eventuálně propláchněte pod sprchou. 

Výhodou Bamboolikova All-in-Two (AI2) systému je, že po každém použití perete jenom savá jádraSvrchní kalhotky (platí i pro novorozeneckou variantu) stačí po použití vyvětrat (doporučujeme alespoň po jeden přebalovací interval) a můžete je použít znovu. To samozřejmě platí v případě, že nejsou zašpiněné. Pokud se to stane, vyperte je hned. 

Bamboolikovy flísové separační plenky perete úplně stejně jako ostatní plenky a můžete je i bez obav sušit v sušičce. (Ono to ale skoro není nutné. Schnou bleskurychle!)

Nikdy nepoužívejte při praní látkových plen a jejich příslušenství aviváž.

Bamboolik doporučuje praní plen jednou za 2 až 3 dny.

Více důležitých informací a praktických tipů na praní se dozvíte v našem článku Jak prát látkové pleny.

Co se suchými zipy

Při praní produktů se suchými zipy (plenkové kalhotky, AIO plenky, svrchní kalhotky) nezapomeňte volné konce suchých zipů zapnout do tzv. protikusů na zadní vnitřní straně kalhotek/plenek. Zabráníte tak tomu, že v pračce vyrobíte gigantický uzel prádla (jehož rozmotání trvá celou věčnost :)) a zároveň si zajistíte, že suché zipy vydrží denní používání i po dobu několika let (a dětí :)). U vkládacích plenek z biobavlněhého froté je zajištění suchých zipů obzvlášť důležité také proto, abyste si z plenek nevytahali nitě (více o specificích biobavlněných plen se dozvíte v samostatném článku).

U MiniMimi plenek a kalhotek, které protikusy nemají, aby nepoškrábaly jemnou kůži děťátka v prvních týdnech života, zapněte suché zipy tak, jako byste plenku oblékali na miminko, a plenku obraťte naruby.

Sušení

Po vyprání pleny nechte uschnout buď na sušáku či šňůře, nebo je prožeňte sušičkou. Do sušičky však nedávejte žádné kousky obsahující nepromokavý PUL (AIO kapsy, svrchní kalhotky, tréninkové kalhotky, pytle na skladování, podložky), které nesmí přijít na přímý zdroj tepla (např. topení, ale ani přímé sluníčko), neboť by se mohla poškodit membrána (je to stejné jako s membránovými funkčními bundami, ty také vyžadují při praní speciální péči).

Žehlení

Žehlení vůbec nedoporučujeme, jelikož při něm hrozí poničení patentek. V dnešní době jsou navíc pračky natolik výkonné, že při dodržení správného postupu se případné bakterie zničí již při praní, plenky žehlit tedy opravdu není třeba.

Více informací o péči o pleny najdete v příbalovém letáku a v našem článku Jak prát látkové pleny.