FAQ: Často kladené otázky o látkových vložkách

Odpovědi na všechny otázky, které ohledně látkových vložek běžně dostáváme. Jak je to s hygienou, se skladováním, jaký je rozdíl mezi jednotlivými velikostmi a typy vložek. Posbírali jsme nejčastější otázky o látkových vložkách a zodpověděli je v článku. Najdete tam tu svoji?

 

Nejčastější otázka ze všech se týká údržby vložek, praní, sušení, skladování. Jak látkové vložky prát a skladovat?

Na toto téma máme samostatný obsáhlý článek, na který vás s dovolením odkážeme, protože bychom se opakovali. V článku Jak prát látkové vložky se dozvíte všechny informace o praní vložek, jejich skladování, dáme vám rady, jak předcházet flekům a zodpovíme nejpalčivější otázky ze všech — není to nehygienické, nesmrdí použité vložky? (Tady vám dáme malou nápovědu: Odpověď na obě tyto otázky je rezolutní ne. A ne.)

Jak předejít nechtěnému zabarvení vložek — lidově řečeno flekům?

I na tuto otázku odpovídáme v článku Jak prát látkové vložky. Ve zkratce: Nejlepší je použité vložky skladovat na sucho (bez přidané vody) a před praním je nechat několik hodin odmočit ve studené (ideálně ledové) vodě. Krevní barvivo (hemoglobin) nesmí nikdy přijít do styku s teplou vodou, ta totiž způsobí trvalé obarvení, kterého už se nezbavíte. (K tomu bychom ale rádi dodali, že trvalé zbarvení je skutečně jenom zbarvení, neznamená to, že vložky nejsou hygienicky vyprané. Můžete je bez obav používat, případně barevné nesrovnalosti stejně uvidíte jenom vy.)

Kolik vložek budu na jeden menstruační cyklus potřebovat?

Dobrá otázka! Nicméně nemáme na ni jednoznačnou číselnou odpověď. Délka a síla menstruačního cyklu je velice individuální, proto nelze říct, že průměrně na jeden cyklus potřebujete XY vložek. Ale máme pro vás vodítko: Savost látkových vložek je naprosto srovnatelná s jednorázovými vložkami, takže vám můžeme dát obecné doporučení: Na jeden menstruační cyklus budete potřebovat zhruba stejné množství látkových vložek, jako spotřebujte vložek jednorázových.

 Srovnání velikostí látkových vložek Bamboolik

Jaký je rozdíl mezi velikostmi vložek?

V naší nabídce najdete tři velikosti látkových vložek. Nejmenší jsou slipové, středně velké jsou denní a největší jsou noční/poporodní. Jak je vhodné tyto tři velikosti kombinovat? V zásadě platí, že:

  • Slipové vložky jsou vhodné na dny se slabší menstruací, jako pojistka k menstruačnímu kalíšku nebo na denní použití, pokud patříte k těm, kdo používají vložky na denní bázi. Mohou být využity také jako pojistka při lehké / stresové inkontinenci - jejich nepromokavá spodní vrstva není tak spolehlivá jako u jako denní nebo noční vložky, na druhou stranu jsou o to více prodyšné.
  • Denní vložky jsou ideální pro první dny cyklu, kdy bývá menstruační krvácení silnější. Skvěle fungují také jako inkontinenční vložky.
  • Noční/poporodní vložky jsou navrženy na noc či období po porodu, jak již název napovídá. Jsou opravu velké a extra savé. Zde je nicméně třeba říct, že pokud jde o menstruační krvácení v noci, tak není povinností pořizovat si noční vložky. Někdo v noci krvácí poměrně značně a potřebuje tak opravdu spolehlivou ochranu, někdo v noci krvácí dokonce méně než přes den a vystačí si tím pádem se svou standardní denní vložkou.

Seřazení našich vložek podle savosti a velikosti:

 Srovnání savosti látkových vložek Bamboolik

Jaký je rozdíl mezi saténovými a froté vložkami?

Kromě rozdílu na pohled, který je zřejmý, jsou mezi dvěma typy našich vložek tyto rozdíly:

  • Saténové vložky mají oproti froté vložkám jednu vrstvu navíc. Jsou tak o něco savější.
  • U slipových a denních vložek pak platí, že saténové jsou o něco větší, než naše vložky z biobavlněného froté (to neplatí u nočních/poporodních vložek, ty mají rozměry stejné).
  • Saténové vložky lépe drží tvar, biobavlněné froté je zase jemnější na dotek a froté materiál je celkově poddajnější.

 Srovnání velikosti jednotlivých látkových vložek Bamboolik

Jaký je rozdíl mezi zapínáním na suchý zip a na patentky?

Mrkněte na naše krátké video, kde oba typy zapínání představujeme.

Zajímavost: Požadavek na látkové vložky se zapínáním na suchý zip nám přišel z Holandska. Protože sedátko jízdního kola :-) Přece jenom o suchém zipu na vložkách téměř nevíte, patentek je mírně pevnější. Byť na vložky používáme speciálně zploštělé a velmi tenké patentky, pořád jsou o něco tvrdší, než suchý zip.

Jinak ale funkční rozdíl mezi typy zapínání není. V Bamboolik týmu se shodneme na tom, že suchý zip je super, pokud máte oblečené třeba džíny. Nosíte-li ráda punčocháče, pak bychom vám doporučili spíše vložky se zapínáním na patentky.

 Dva typy zapínání látkových vložek Bamboolik

Jaké vložky používat na noc? Můžu na noc použít denní vložku?

Tady můžeme ze zkušenosti říct, že pozorujeme velké rozdíly. Někdo v noci téměř nekrvácí, někdo naopak hodně. Pokud patříte do první skupiny, máte štěstí - na noc vám s největší pravděpodobností bude stačit stejný typ vložky, jako používáte přes den (a pokud ráno vaše první kroky povedou na toaletu, může se taky stát, že vložku budete mít v podstatě čistou). Pokud patříte do druhé skupiny, potřebujete na noc něco ještě savějšího a taky většího, než používáte přes den. Doporučujeme zkouknout naši noční vložku (může sloužit taky jako vložka poporodní), která je perfektně savá a ještě má prodloužený střih (vepředu i vzadu, takže je spolehlivý bez ohledu na to, zda preferujete spaní na břiše nebo na zádech).

V noci oceníte u látkových vložek kromě jejich spolehlivosti taky jejich prodyšnost — přece jen vložku máte na sobě řadu hodin a jednorázové vložky se nemohou s těmi látkovými co co prodyšnosti vůbec rovnat.

Můžu látkové vložky používat i jako poporodní vložky v období šestinedělí?

Samozřejmě, to je skvělá volba! Nabízíme dva typy poporodních vložek, z biobavlněného froté (jemnější, poddajnější materiál) nebo se saténovou kontaktní vrstvou (to jsou naše bezkonkurečně nejsavější vložky). V prvních dnech šestinedělí bývají očistky hodně silné a upřímně, asi není reálné, že jen, co porodíte, budete primárně řešit látkové vložky—ekologickou katastrofu pár dní na porodních vložkách z buničiny nezpůsobí. Po cca prvním týdnu po porodu začne poporodní krvácení velmi připomínat běžnou menstruaci a bude postupně slábnout. Zhruba na druhou polovinu šestinedělí už vám bude jistě stačit standardní denní vložka, na samý závěr šestinedělí nejspíš klidně i jenom vložka slipová (a je potřeba dodat, že nejde o jednorázovou investici do velkého množství poporodních vložek — pokud zvolíte látkovou variantu, všechny vložky posléze využijete, až se vám po porodu obnoví váš běžný cyklus).

Stejně jako na noc jsou látkové vložky po porodu skvělá volba, protože jsou krásně prodyšné. Plus dotyková vrstva je jemná bavlna, takže se cítíte prakticky stejně, jako v běžném spodním prádle.

Drží látkové vložky spolehlivě na svém místě? Neposunují se v prádle?

Toho se vůbec nemusíte obávat! Naše látkové vložky mají křidélka, kterými vložku v kalhotkách zajistíte. Nikam se neposunují, nekloužou, drží tam, kde mají.

Jsou látkové vložky skutečně spolehlivé?
Naprosto! Co do savosti se jednorázovým vložkám s přehledem vyrovnají. Všechny naše vložky v sobě mají biobavlněný absorbent a absorbují tekutiny velmi rychle. Zejména u saténu se občas setkáváme s dotazem, jestli po něm tekutina nestéká — toho se vůbec nemusíte obávat. Satén je způsob úpravy látky; v případě našich vložek se rozhodně nejedná o tenkou lesklou umělotinu, kterou si občas někdo pod pojmem satén představí. Náš satén je ze 100% bavlny, neskutečně příjemný na dotek a u saténových vložek máme navíc pojištěnu 100% spolehlivost ještě jinak: lemováním kolem těla vložky. To zajistí, že krev zůstane uprostřed vložky a nikam nesteče.

Další skvělou vychytávkou, která činí vložky 100% spolehlivými, jsou křidélka. Vložku jimi zajistíte v kalhotkách, takže se nikam neposune a k tomu jsou křidélka všech našich vložek našitá na těle vložky samostatně. To znamená, že na křidélka nikdy nic nesteče ani se na ně nevsákne (u saténových vložek je navíc mezi křidélky a “tělem” vložky ještě lemování).

Zajímá vás nepromokavost? Na denních a nočních/poporodních vložkách najdete vrstvu z tzv. PULu (laminovaného polyesteru). Je to vrstva, která patří směrem ke kalhotkám (dále od těla). Jde o materiál membránového typu, který je nepromokavý a přesto stále prodyšný. Podrží vás i během skutečně silné menstruace. (Na slipových vložkách najdete místo něj flís, který není vyloženě nepromokavý, ale nenavlhá. U slipových vložek nebývá nepromokavá vrstva potřeba.)

 Vrstvy materiálu jednotlivých typů látkových vložek Bamboolik

Jak moc jsou látkové vložky savé?

Látkové vložky se savostí vyrovnají jednorázovým vložkám, sají opravdu výborně a rychle. Neznamená to ovšem, že by byly bůhvíjak naducané. Pořád jsou velmi tenké, v prádle o nich prakticky nevíte. Možná s výjimkou noční/poporodní vložky, ať jsme fér a dáme vám všechny informace. Nicméně s tím se tam nějak počítá, v noci je to podle našeho názoru celkem jedno a ani jednorázové poporodní vložky nejsou zrovna nejtenčí (to naše látková verze poporodních vložek je ve srovnání s jednorázovými vlastně úplně tenká!).

Ušetřím s látkovými vložkami?

No ovšem! Prvotní investice do pořízení vložkové výbavy je sice vyšší, nicméně tahle výbava vám vydrží léta. Také není nutné pořizovat ji celou najednou, pokud vám to vaše finanční možnosti nedovolují, ale klidně ji můžete nakupovat postupně, vyzkoušet si, co vám sedí a udělat si konkrétnější představu o tom, jaké kousky ve vaší vložkové výbavě ještě chybí.

Pokud budete látkových vložek nakupovat více najednou a zalíbily se vám saténové vložky, dobrá zpráva! Na všechny naše saténové vložky platí množstevní sleva.

Z jakého jsou vaše vložky materiálu? Jinými slovy, záleží mi na tom, co si dávám do kalhotek :-)

Naše vložky jsou vyrobeny z certifikované biobavlny. Naše biobavlna navíc pochází z Evropy, vyrostla a zpracována byla v Turecku a vložky byly ušity zde v ČR. Jde nám o zachování lokálnosti, jak jen to je možné.

Nejsou vložky nehygienické?

Určitě se není čeho obávat. Samotná menstruační krev nijak nehygienická není, představte si třeba, že vám poteče krev z nosu až na tričko. To je úplně to samé. Krev sama o sobě nijak nezapáchá (má mírný železitý odér, ale to je všechno), s dostatečným přístupem vzduchu prostě zaschne a poté už není cítit nijak. Jediný potenciální problém by mohl nastat tehdy, pokud by byly vložky složené do ruličky a takto setrvaly několik dní bez přístupu vzduchu, takže by krev nezaschla. Proto doporučujeme skladovat vložky na sucho a rozložené.

Jakou mají vložky životnost?

Dlouhou! Vydrží vám roky. Upřímně, kolik to přesně bude let, ještě nevíme, na konec jejich životnosti jsme zatím nedošli. Všechny naše výrobky vždy pečlivě testujeme, než je dáme do prodeje, buď na našich dětech (plenky) nebo na sobě (vložky). Vložky vyrábíme pár let (cca od roku 2018) a zatím nám stále slouží ty první prototypy. Takže s klidem říkáme, že pár let vydrží vložky určitě, možná i pár desítek let, to se ještě uvidí.

Nešustí vložky při chůzi?

Jestli máte obavu z toho, že PUL (nepromokavý materiál membránového typu, který mírně šustí při promnutí v prstech) bude šustit při chůzi (dělají to některé menstruační kalhotky, pokud máte tu zkušenost), tak není třeba — naše vložky žádné nežádoucí zvuky nevydávají.

Nesmrdí použitá vložka doma v koupelně/na WC? Nebo nedejbože v pytlíčku v kabelce?

Vůbec! Jak píšeme výše, krev sama o sobě opravdu nemá žádný nepříjemný odér, je cítit mírně železitě, ale rozhodně se o ní nedá říct, že smrdí a zaschlá už vůbec. Použité jednorázové vložky páchnou, to ano, ale tam není na vině krev, nýbrž parfemace a umělé absorbenty, které jednorázové vložky obsahují.

A pokud se už nadechujete, že budete nesouhlasit, že vaše menstruační krev tedy zapáchá, tak se klidně nadechněte, zvedněte telefon a objednejte se ke svému gynekologovi na co nejdřívější termín. Zapáchající menstruační krev je jev, který se může objevit, ale nevěstí nic dobrého a rozhodně je potřeba to řešit s lékařem.

A pokud jde o pytlíček v kabelce, vložka samozřejmě nesmrdí ani tam. Je super, pokud používáte prodyšný PUL pytlík, takže se k vložce dostane vzduch a krev tak může zasychat (zaschlá krev pak už není cítit vůbec nijak).

Není ten satén hrozná umělotina?

Není! Chápeme, odkud se tento dotaz vzal, spousta z nás si pod saténem představí lesklý, umělý a ne moc prodyšný materiál. Nic takového ale nepoužíváme. Satén je způsob tkaní látky, může být z umělého polyesteru, ale stejně tak může být ze 100% bavlny. My využíváme právě tu bavlnu, takže naše saténové vložky jsou jemné a hladké na dotek, ale pořád perfektně savé a prodyšné.

Nejsou látkové vložky moc objemné? Nepůjdou pod oblečením vidět?

Tahle obava je naprosto lichá. Látkové vložky nejsou o moc silnější, než látka vašich kalhotek, opravdu. Jejich velikost je naprosto srovnatelná s jednorázovými vložkami.

Jaké vložky jsou vhodné pro dívky?

Látkové vložky jsou pro mladé slečny skvělá volba. Jsou prodyšné, dotyková vrstva je bavlna, takže na těle je vnímáte jako součást spodního prádla. Přece jen menstruační kalíšek je pro mladé dívky na začátek možná trochu moc složitý na zavedení, to chce trochu cviku. S vložkami nic takového nehrozí.

Netlačí patentek na vložkách?

Při běžných činnostech určitě ne, můžete sedět, chodit, běhat, o vložce nebudete vědět. Jenom na jízdu a kole a aktivity podobného typu bychom sáhli po zapínání na suchý zip (ne nadarmo jdou naše vložky se zapínáním na suchý zip nejvíc na odbyt v Holandsku :-)).

Jak funguje množstevní sleva na vložky?

Jednoduše — pokud si zakoupíte dvě a více vložek stejné barvy a velikosti prodávané po jednom kusu, dáme vám slevu ve výši počtu zakoupených vložek (5 vložek = sleva 5 %, 10 vložek = 10 % a tak dále, až do maximální výše 25 %). Sleva se vám v košíku odečte automaticky, nemusíte pro to nic dělat. Více se o této akci dočtete v popisu množstevní slevy na vložky.

Jak vložit vložku do kalhotek?

U saténových vložek potištěnou (saténovou) stranou nahoru, satén je dotyková strana, ke kalhotkám patří jednobarevná strana.

U froté vložek je dotykovou stranou froté, ke kalhotkám patří ta strana, která na dotek lehce šustí (PUL na denních nebo nočních vložkách) nebo flísová strana (na slipových vložkách).

 Jak vložit vložku do kalhotek - Bamboolik

A co si o našich látkových vložkách myslí jejich uživatelky? Přečtěte si recenzi od jedné z nich, blogerky Karol.

A to je pro dnešek vše — tyto otázky zodpovídáme ohledně vložek nejčastěji. Jestli máte ještě nějaké další dotazy, jsme tu pro vás! Využijte naše chatovací okno zde na webu nebo nám klidně zavolejte či napište e-mail.