Jak prát látkové menstruační vložky a odličovací tamponky?

Často se nás ptáte, jak na údržbu menstruačních látkových vložek a našich odličovacích tamponků. Údržba těchto položek je přece jenom odlišná od plenek (minimálně v tom, že je nebudete prát každý druhý den), takže naprosto chápeme otázku a zde jsou naše odpovědi:

Jak prát látkové vložky a odličovací tamponky_

Jak na látkové vložky?

Vzhledem k tomu, že váš čas přijde jednou za měsíc, tak doporučujeme: Nashromážděte použité vložky za celý proběhnuvší cyklus a vyperte je až po skončení cyklu pěkně všechny najednou.

A jak s vložkami naložit v mezičase? Máte dvě možnosti:

1. Naložte je. Doslova :-D

Tím máme na mysli umístění vložek do kyblíku se studenou vodou, kde je následně necháte se odmočovat. Kyblík můžete mít třeba v koupelně nebo v technické místnosti u pračky (vodu v něm doporučujeme denně měnit). My osobně jej přikrýváme, protože máme malé zvídavé děti, což tedy nepomůže na 100 %, ale tak minimálně to tolik neláká. (Zda kyblík umisťovat úplně z dosahu dětí, necháváme na vás. To máte jak s plenkami, obdobím fascinace obsahem koše si projde každé dítě.)

2. Je to v suchu.

Zkoušeli jsme použité vložky skladovat také na sucho, v kyblíku bez vody nebo také v našem nepromokavém pytlíku a fungovalo to úplně stejně dobře! Vložky se i bez namočení předem vypraly krásně do čista. Takže je to na vás, jakou možnost skladování budete preferovat. Skladování v nepromokavém pytlíku je navíc oproti kyblíku výrazně skladnější (pytlík následně vyperete společně s vložkami a nemusíte umývat kyblík).

A co potom?

Po skončení cyklu vložky vyperte na 60oC (ta teplota je důležitá, tu prosím zachovejte). Můžeme jenom doporučit přidání perkarbonátu sodného do praní.

Látkové vložky můžete klidně sušit i v sušičce.

Zůstaly vám na vložkách skvrny? Zkuste již zmiňovaný perkarbonát sodný.  A skvělé je taky sluníčko, nejpřírodnější bělič prádla :-)

A co dělat, pokud cestujete a potřebujete použité vložky někam umístit, než dorazíte domů? Na to skvěle poslouží náš nepromokavý pytlík v menší velikosti. Po použití jej vyperete společně s vložkami.

Prací pytlík a saténové vložky Bamboolik

A jak prát odličovací tamponky?

Kosmetické tamponky nebudete prát tak často jako pleny, ale zase častěji než vložky. My je většinou pereme zhruba 1x do týdne v pracím pytlíku, ve kterém je taky skladujeme.

Pereme je na 60oC (tady ta teplota není už tak důležitá, ale ze zkušenosti musíme říct, že obzvláště voděodolných líčidel se lépe zbavíte, pokud jim trochu zatopíte) a překvapivě, opět s přidáním perkarbonátu sodného.

Výborná vychytávka pro praní odličovacích tamponků je prací pytlík, protože bez něj mají tamponky ošklivou vlastnost schovávat se do temných zákoutí pračky, kapes oblečení a vůbec máme takový pocit, že jsme možná na stopě novému živočišnému druhu – tamponkožroutovi ;-)

Tamponky skladujeme na sucho. A ano, někdy se nám stane, že se některý nevypere 100% do bíla, obzvlášť vládne-li u vás doma voda tvrdou rukou. Pak pomůže lázeň v perkarbonátu (ideálně přes noc), následovaná ideálně sluníčkem. 

Luxusní biobavlněné odličovací tampony Bamboolik

Opakovaně použitelným produktům zdar!