Tento týden očekáváme nával objednávek. Děláme co můžeme, abychom balíčky expedovali obratem, ale mírné zpoždění může nastat. Děkujeme za pochopení!

Jak prát látkové menstruační vložky a odličovací tamponky?

Často se nás ptáte, jak na údržbu menstruačních látkových vložek a našich odličovacích tamponků. Údržba těchto položek je přece jenom odlišná od plenek (minimálně v tom, že je nebudete prát každý druhý den), takže naprosto chápeme otázku a zde jsou naše odpovědi:

Jak prát látkové vložky a odličovací tamponky_

Jak na látkové vložky?

Vzhledem k tomu, že váš čas přijde jednou za měsíc, tak doporučujeme: Nashromážděte použité vložky za celý proběhnuvší cyklus a vyperte je až po skončení cyklu pěkně všechny najednou.

Přehledně v bodech, ať se vám v tom dobře orientuje.

  • Látkové vložky pereme nejpozději 4.-5. den. Těm šťastnějším z nás to takto vyjde právě na konec cyklu, některé z nás perou vložky za jeden menstruační cyklus dvakrát. Prát vložky každý den není potřeba. 
  • To se týká i nočních a poporodních vložek. U vložek v raném šestinedělí je situace trochu specifická, krvácení je první týden až dva po porodu hodně silné. Takže je možné, že v první fázi šestinedělí bude nutné prát vložky častěji (a za nás je v pohodě si říct, že to první týden šestinedělí dělat prostě nebudete a používat jednorázové vložky, ekologickou katastrofu tím nezpůsobíte). V cca druhé polovině šestinedělí už krvácení velmi připomíná běžnou menstruaci (a dost možná vám místo porodnické vložky bude stačit standardní denní vložka), takže stačí prát po cca 4 dnech.
  • Během cyklu vložky skladujeme na sucho buď v nepromokavém pytlíku (ideálně z tzv. PULu) nebo prostě v nějaké nádobě/koši/kyblíku, podle možností vaší domácnosti. Jenom nenechávejte vložky dlouho bez přístupu vzduchu (tím myslíme stočené do ruličky a zapnuté v nepromokavém pytlíku nebo v kýblíku s víkem). Jinými slovy je dobré vložky před vložením do skladovací nádoby/pytlíku rozepnout tak, aby se k nim dostal vzduch.
  • Pokud chcete mít absolutní jistotu, že se vám z vložek vyperou všechny skrvny od krve, je NUTNÉ vložky před praním nechat odmočit ve studené (fakt co nejstudenější) vodě, do které můžete přidat trochu soli (pomůže s odmočením skvrn). Takto doporučujeme nechat vložky odmočit Ideálně přes noc nebo aspoň pár hodin přes den. A proč vlastně? Krevní barvivo (hemoglobin) se jinak v teplé vodě zapere a udělá vám na vložkách fleky, kterých už se nikdy nezbavíte a budou „zdobit“ vaše vložky natrvalo. 
  • Po odmočení ve studené vodě není potřeba vložky nijak drhnout v ruce. Stačí vylít vodu, ve které se vložky máčely a šup s nimi do pračky. Pokud chcete (resp. vám velmi záleží na tom, aby na vložkách nezůstal ani flíček), přetřete v tuto chvíli zbylé skvrny na vložkách žlučovým mýdlem. Žádné praní v ruce! Stačí natřít rozmydleným mýdlem a nechat chvíli působit, úplně stačí třeba 5 minut.
  • V pračce perte na 60 stupňů na delší program. Nemusíte se bát přihodit k vložkám třeba ručníky, utěrky, dětské plenky či jiné věci, které běžně perete na 60. Vložky už jsou v této chvíli zbaveny krevního barviva a žádnou neplechu vám na ostatním prádle nezpůsobí.
  • Látkové vložky můžete s klidem sušit v sušičce. (Pro ty, kdo mají zkušenost s látkovými plenami a mají díky tomu zafixováno, že nepromokavý PUL do sušičky nesmí: U vložek je to v klidu, jelikož je perete cca 12x za rok. U plen je to spíš 12x za měsíc, takto časté sušení by PUL poškodilo. Jenom bychom doporučovali vložky po vyndání ze sušičky narovnat, uhladit rukama a pak uložit do šuplíku, aby vyčkaly dalšího cyklu.)

Zůstaly vám na vložkách skvrny? Zkuste perkarbonát sodný.  A skvělé je taky sluníčko, nejpřírodnější bělič prádla :-)

A co dělat, pokud cestujete a potřebujete použité vložky někam umístit, než dorazíte domů? Na to skvěle poslouží náš nepromokavý pytlík v menší velikosti. Po použití jej vyperete společně s vložkami.

Prací pytlík a saténové vložky Bamboolik

A jak prát odličovací tamponky?

Kosmetické tamponky nebudete prát tak často jako pleny, ale zase častěji než vložky. My je většinou pereme zhruba 1x do týdne v pracím pytlíku, ve kterém je taky skladujeme.

Pereme je na 60oC (tady ta teplota není už tak důležitá, ale ze zkušenosti musíme říct, že obzvláště voděodolných líčidel se lépe zbavíte, pokud jim trochu zatopíte) a překvapivě, opět s přidáním perkarbonátu sodného.

Výborná vychytávka pro praní odličovacích tamponků je prací pytlík, protože bez něj mají tamponky ošklivou vlastnost schovávat se do temných zákoutí pračky, kapes oblečení a vůbec máme takový pocit, že jsme možná na stopě novému živočišnému druhu – tamponkožroutovi ;-)

Tamponky skladujeme na sucho. A ano, někdy se nám stane, že se některý nevypere 100% do bíla, obzvlášť vládne-li u vás doma voda tvrdou rukou. Pak pomůže lázeň v perkarbonátu (ideálně přes noc), následovaná ideálně sluníčkem. 

Luxusní biobavlněné odličovací tampony Bamboolik

Opakovaně použitelným produktům zdar!