Volná menstruace aneb bezvložková metoda. Nebo beztamponová – zkrátka bez jakýchkoliv menstruačních pomůcek. Teoreticky. My si totiž myslíme, že metodu volné menstruce můžete klidně s vložkami kombinovat a i tak vám to přinese výhody. A nebude to jenom filozofický benefit ‚‚lepší vnímání vlastního těla”, ale třeba i jedna velmi konkrétní výhoda – zmírnění menstruačních bolestí.
Co je to volná menstruace?
Pojďme si dát na začátek trochu teorie: Během menstruačního krvácení se děloha zbavuje nepoužité výstelky, kterou nebude potřebovat, protože nedošlo k oplození vajíčka. Výstelka se odlučuje postupně, po částech a když se těch částí nahromadí více, vyjdou společně s menstruačních krví přes děložní čípek z těla ven.
Menstruace neprobíhá tak, že by z vás kontinuálně tekl pramínek krve. Proto dává volná menstruace smysl – tělo vylučuje menstruační krev nárazově, jednotlivé ‚‚nárazy‘‘ se dají s trochou tréninku rozpoznat a k vyloučení podstatné části menstruační krve tak může dojít na toaletě.
K tomu, abyste cítila, že je právě teď ten správný čas, kdy se jít posadit na toaletu a vypustit ze sebe menstruační krev, se potřebujete naučit vnímat svůj děložní čípek. Je nám jasné, že tohle bude spoustě žen znít zprvu úplně nereálně, asi jako bychom vám řekli, ať nám zkusíte zamávat žaludkem nebo jiným vnitřním orgánem. Ale jde to, fakt. Chce to jenom cvik.
Tady mají nespornou výhodu ženy, které už rodily. Ty totiž během otevírání děložního čípku (to je ta část porodu, která celkem bolí :-)) svůj čípek vnímaly opravdu intenzivně. Proto není náhoda, že s volnou menstruací často naprosto přirozeně začnou ženy – matky.
"Já jsem ráda používala menstruační kalíšek, ale po porodu mi přišlo, že mě to s ním hlavně ty první dny nějak víc bolí. Vůbec jsem nechápala, jak je to možné, ale pak jsem začala praktikovat volnou menstruaci a došlo mi to – kalíšek jako by částečně blokoval uvolnění děložního čípku, bylo to tam všechno mnohem víc v křeči. Kalíšek teď používám jenom, když jdu plavat a vyloženě se mu vyhýbám v prvních dvou dnech cyklu, kdy je krvácení nejsilnější."
Monika (40)
5 tipů, jak začít praktikovat volnou menstruaci
Pokud se rozhodnete volnou menstruační metodu vyzkoušet, zkuste to podle našich pěti tipů:
- Zvolte na první pokus den, kdy budete doma, v klidu, ve svém prostředí. Praktikovat volnou menstruaci v rušné kanceláři nebo na celodenním výletě jde, ale nechali bychom to až na dobu, kdy si v tom budete jistá.
- Příchod menstruace obvykle poznáte podle stahů dělohy. Když cítíte, že už se to skutečně blíží, zkuste na toaletě vědomě uvolňovat a stahovat děložní čípek.
- Jakmile se objeví první krev, poseďte si na toaletě o pár minut déle. Stále zkoušejte uvolňovat a stahovat děložní čípek a pozorujte a vnímejte, co se ve vašem těle děje.
- Jakmile krev přestane téct, můžete z toalety odejít.
- Vraťte se na záchod ve chvíli, kdy se dostaví pocit, který nedokážeme popsat jinak než jako pocit plnosti. Je to mírný tlak zevnitř na děložní čípek. Chce to trochu praxe tohle začít opravdu vnímat, ale věřte nám, že to opravdu jde.
Jak na bolestivou menstruaci
Pokud vás menstruace bolí, bolí vás stahy dělohy, kterými děloha odstraňuje odumřelou výstelku. Jsou to takové méně intenzivní porodní kontrakce.
Volná menstruace zmírňuje menstruační bolesti podle našeho názoru proto, že během ní tělo nijak neblokujete, děláte přesně to, co po vás chce a co je přirozené. Když děloze dovolíte se dostatečně vyprázdnit, odmění se vám tím, že nebude tolik v křeči. Doslova.
Menstruační bolesti jsou spolehlivým indikátorem toho, že se blíží čas jít se vyprázdnit na toaletu. Může se to jevit jako paradox, ale často je díky tomu jednodušší praktikovat volnou menstruaci během prvních dní, kdy vám tělo posílá tyto pravidelné připomínky.
"Zatímco první dva dny menstruace nemám problém vychytat ten správný čas se jít vyprázdnit, v posledních dnech se mi občas stane, že ten interval prošvihnu a pak mě to překvapí."
Martina (39)
Martina svou menstruaci popisuje jako velmi silnou. I tak metodu volného krvácení ovládla celkem bez problémů. A pochvaluje si také, že kromě toho, že jí metoda pomohla výrazně zmírnit menstruační bolesti, se jí zmírnily také migrény, na které ve dnech menstruace trpívala.
Dalších 5 tipů, jak úspěšně praktikovat volnou menstruaci
V našem týmu se nám ohledně volné menstruace sešla spousta tipů. Jsou celkem náhodné, ale funkční, proto se o ně s vámi chceme podělit.
- Ženská intuice je mocná! Když ti hlavou bleskne myšlenka, že už bys možná měla jít na záchod, okamžitě se zvedni a běž. Máš na to asi tak 5 sekund.
- Když sedíš déle jak hodinu v kuse, tak tvoje první kroky ihned po tom, co se zvedneš, povedou na toaletu. Neokecáš to.
- Nežádoucí úniky paradoxně moc nehrozí v pohybu, zejména v tom aktivním, kdy máš zpevněné svaly pánevního dna. V pohodě uběhneš 10 km, odcvičíš hodinu jógy. Ale jakmile se uvolníš, půjde to ven – sportovní aktivity proto zásadně zakončuj na toaletě.
- Pokud jde o menstruaci v noci, podle nás se ženy dělí na dvě skupiny – buď nekrvácejí skoro vůbec nebo naopak hodně. Nic mezi tím moc není. Ty z první skupiny mohou praktikovat volnou menstruaci klidně i v noci. Jen nesmějí mít toaletu v jiném patře. Tak daleko po probuzení nedojdou.
- A protože jsme jenom lidi, nedokážeme se několik dní soustředit jenom na své menstruační potřeby. Většině z nás proto vyhovuje mít v kalhotkách pojistku, klidně jenom i pro ten pocit. Některé z nás jsou si jistější s denní vložkou, některým v pohodě stačí slipová vložka. Preferujeme látkové vložky, které můžeme po vyprání použít znovu. Nebo sáhneme po menstruačních kalhotkách (ty vyhovují především těm z nás, které máme menstruační krvácení slabší).
Další alternativní menstruační metody
Volná menstruační metoda je ultimátní metoda pro ekologickou menstruaci – teoreticky k ní nepotřebujete vůbec nic. Prakticky je ale podle nás lepší, nějakou pojistku v kalhotkách mít. V našem článku o alternativních menstruačních pomůckách popisujeme, jaké pojistky se nabízejí.
Jednu z pomůcek pro ekologickou menstruaci – látkové vložky, ukazujeme taky v tomto videu: