Vložky nebo tampony? Jak si vybrat vhodnou menstruační pomůcku

Vložky nebo tampony? Jak vybrat menstruační pomůcku | Bamboolik

Tampony nebo menstruační kalíšek jsou skvělé, pokud chcete jít během menstruace plavat. Vložky (jednorázové či látkové) jsou nejlepší volba pro mladé dívky, které sotva začaly menstruovat. Přečtěte si více o tom, jaké jsou výhody a nevýhody různých menstruačních pomůcek a jak si mezi nimi správně vybrat.

Pravidla výběru

Menstruačních pomůcek, ať už konvenčních (jednorázové vložky a tampony) nebo těch ekologických (látkové vložky, menstruační kalíšek, menstruační houba či menstruační kalhotky), je celá řada. Jsme tu od toho, abychom vám pomohli se v rozsáhlé nabídce zorientovat. 

Ženský cyklus je velice individuální a neexistuje univerzální řešení pro všechny pro všechny situace. Každá menstruační pomůcka má své výhody a nevýhody a hodí se pro jiné fáze života či menstruačního cyklu. Pojďme si je probrat jednu po druhé.

Vložky nebo tampony? | Bamboolik

Vložky

Vnější menstruační pomůcka. Zvládne je používat kdokoliv, jsou vhodné i pro dívky, které sotva začaly menstruovat a použití tamponu jim zatím připadá naprosto nereálné (pro některé dívky jsou tampony dokonce vyloženě nevhodné). Jsou k dostání v různých velikostech, takže si každý najde tu svoji.

Vložky jsou také velmi savé – nestává se, že by jejich absorbční kapacita byla nedostatečná. Jsou proto vhodné během dní se silným menstruačním krvácením.

Pokud zvolíte látkové pratelné vložky, přidává se mezi jejich výhody ještě perfektní prodyšnost a udržitelnost. Prodyšnost vložek je podle našeho názoru ta největší výhoda, jelikož je to nejlepší (a velmi přirozená) prevence proti gynekologickým zánětům. S látkovými vložkami navíc ušetříte – stačí si pořídit několik vložek a ty vám vydrží několik let. 

U látkových vložek se často setkáváme s námitkou, že jejich používání je nehygienické. Nic nemůže být dál od pravdy. Vše o používání látkových vložek se dočtete v tomto článku.

A co si o našich látkových vložkách myslí jejich uživatelky? Přečtěte si recenzi od jedné z nich, blogerky Karol.

Výhody a nevýhody menstruačních vložek - Bamboolik

Doporučení - menstruační vložky - Bamboolik

Tampony

Tampony jsou skvělé v tom, že jde o vnitřní menstruační pomůcku, o které během používání téměř nevíte. Můžete s nimi klidně jít plavat nebo cvičit jógu. 

Nevýhodou tamponů je, že jich většinou spotřebujete poměrně dost – většinou potřebují vyměnit při každé návštěvě toalety. Také jejich absorbční schopnost je limitovaná a pro silnou menstruaci nejsou úplně vhodné. Navíc existuje poměrně široká skupina žen, kterým tampony prostě vadí. Na druhou stranu se vyrábí i v mini velikostech, takže jsou použitelné pro mladé dívky, které jsou ještě panny.

U tamponů je také zapotřebí zmínit riziko vzniku syndromu toxického šoku. Jde o závažné onemocnění, u kterého je prokázáno, že jej může vyvolat, resp. podnítit, používání tamponů. 

Výhody a nevýhody tamponů - Bamboolik

Doporučení - tampony - Bamboolik

Menstruační kalíšek - Bamboolik

Menstruační kalíšek

Ekologická alternativa k tamponům. Stejně jako u tamponů o něm během používání prakticky nevíte, můžete s ním jít bez obav plavat nebo jakkoliv jinak sportovat. A když jsme u těch aktivit – existuje menstruační kalíšek, který má tvar speciálně uzpůsobený tak, aby nepřekážel ani během sexu. 

Menstruační kalíšek má mnohem větší výdrž než tampony, nemusíte ho vyprazdňovat pokaždé, když jdete na toaletu. Během slabší menstruace většinou stačí kalíšek vyprázdnit dvakrát denně. 

Nevýhodou kalíšku je složitější zavádění a vyndavání, které vyžaduje trochu cviku. Tato vlastnost, spolu s větší velikostí (v porovnání s tampony) z něj nedělá vhodnou volbu pro mladé dívky. A stejně jako u tamponů jsou ženy, kterým cokoliv uvnitř pochvy nevyhovuje.

Na rozdíl od tamponů není kalíšek spojován s rizikem vzniku syndromu toxického šoku. Představuje také významnou finanční úsporu – kalíšek se doporučuje měnit po cca 2 letech a na jeden cyklus si s přehledem vystačíte s jedním kusem.

Výhody a nevýhody menstruačního kalíšku - Bamboolik

Doporučení - Menstruační kalíšek - Bamboolik

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky jsou hitem posledních let. Je to nejspíš proto, že jde o vnější menstruační pomůcku, která ale nepředstavuje vrstvu navíc ve spodním prádle. Stejně jako látkové vložky jsou prodyšné a fungují tak jako prevence proti gynekologickým zánětům.

Menstruační kalhotky jsou na první pohled nerozeznatelné od běžného spodního prádla. Je to skvělá volba pro mladé dívky nebo pro dny se slabou menstruací. Popřípadě pro ženy, které praktikují volnou menstruaci a menstruační kalhotky používají jako pojistku (jako pojistka k volné menstruaci mohou nicméně úplně stejně dobře posloužit i slipové vložky).

Menstruační kalhotky jsou skvělé pod sukni během parného léta a nemusíte se bát je obléct pod přiléhavé šortky. Úsporný střih však má svou daň v podobě nízké savosti – ze zkušenosti můžeme říct, že ani ty nejsavější kalhotky nezvládnou silnou menstruaci, je zapotřebí je během dne vyměnit. Což není příliš pohodlné, zejména v zimě, kdy máte na sobě teplé punčochy a kozačky, které si kvůli výměně kalhotek musíte sundat. 

Výhody a nevýhody menstruačních kalhotek - Bamboolik

Doporučení - menstruační kalhotky - Bamboolik

Zaujaly vás alternativní menstruační pomůcky? Jsou skvělé – šetříte s nimi životní prostředí i svoji peněženku a jde o naprosto plnohodnotné menstruační pomůcky, které mají mnohdy více výhod, než jednorázové vložky či tampony. Přečtěte si o nich víc v našem článku Alternativní menstruační pomůcky pro ekologickou menstruaci.

Eko menstruace - Bamboolik