Ekologická menstruace

150 kg odpadu sice není tuna těžko rozložitelného odpadu (kterou vytvoří jedno miminko na jednorázových plenkách), ale rozhodně to není zanedbatelné množství. A především: je to zbytné množství. Je to víc, než je tělesná váha většiny žen. A která z nás chce vyprodukovat za svůj život více odpadu, než sama váží?

Ekologická menstruace banner

A nyní ta dobrá zpráva: Možností pro udržitelnou menstruaci je celá řada. 

Než si ale začneme povídat o jednotlivých možnostech, je dobré si zodpovědět základní rozlišovací otázku: Používám raději menstruační vložky nebo tampony? Protože pokud jste zarputilá „vložkařka“, asi nemá valný smysl Vás přesvědčovat o výhodách menstruačního kalíšku. A naopak.

Pro ty, které preferují tampony:

Menstruační kalíšek

Pro ty z nás, které preferujeme „vnitřní“ menstruační pomůcky, je kalíšek naprosto skvělá věc. Spoustě žen bude stačit kalíšek vymýt dvakrát denně, tedy ráno a večer, tzn. s velkou pravděpodobností v pohodlí vlastního domova (a zejména vlastní koupelny).  Prostě ráno zavedete, večer vypláchnete, to samé ráno. S kalíškem se můžete bez obav koupat, můžete jít běhat nebo cvičit jógu. Jedinou nevýhodou kalíšku je, že jeho aplikace chce trochu cviku (ale ve chvíli, kdy si najdete ten správný grif, je to naprostá hračka), což z něj nedělá vhodného kandidáta např. pro mladé slečny, které menstruaci dostaly teprve nedávno.

Po kalíšku

Menstruační (mořská) houba

Opět „vnitřní“ menstruační pomůcka, funguje na podobné bázi, jako jednorázové tampony (houba do sebe nasává tekutinu). Houbu je ovšem možné vyprat a použít znovu. Jedná se o čistě přírodní produkt (jde o původně mořského živočicha, kterého údajně během menstruace používala i sama Kleopatra!). Takže není třeba se obávat dopadu na životní prostředí poté, co houbě skončí životnost. Nicméně, když jsme u té životnosti, je potřeba dodat, že oproti kalíšku je životnost menstruační houby výrazně kratší (doporučuje se houbu měnit po cca 6 měsících). Taky budete na jeden menstruační cyklus potřebovat více hub a budete je muset měnit o něco častěji, než kalíšek (ale zase u většiny žen méně často, než tampony). Zavedení houby chce, stejně jako u kalíšku, trochu cviku, její vyjmutí zrovna tak. Po každém použití je potřeba houbičku propláchnout a vyždímat, což asi nebudete chtít dělat např. na veřejných toaletách, kde nemáte k dispozici „soukromé“ umyvadlo. A neoddiskutovatelnou výhodou menstruační houby je pak taková věc, o které jsme váhali, zda ji sem vůbec psát, ale tak mezi náma holkama vám to řekneme: Houba nepřekáží a není třeba ji vyndávat, pokud chcete během menstruace… víte co. Nepřekáží. Rozumíme si ;-)

Sponge In-Your-Pants

Jak kalíšek, tak houba, mají oproti „vnitřním“ jednorázovým menstruačním pomůckám - tamponům - nespornou výhodu: nevysušují sliznice. Takže jsou skvělou prevencí proti mykózám, zánětům apod., které jsou často způsobeny právě nepřirozeně vysušenou sliznicí. Alternativní „vnitřní“ menstruační pomůcky také  snižují riziko rozvinutí syndromu toxického šoku. Víte, že světoznámá modelka Lauren Wasser přišla kvůli toxickému šoku při používání tamponů o obě nohy?

Pro ty, které preferují vložky:

Tady je řešení velmi jednoduché – látkové vložky. Pokud jste používala látkové plenky na své děti, možná vás napadlo, zda byste si komfort látky nedopřála také?

Jedinou nevýhodou používání látkových vložek je jejich složitější údržba (oproti jednorázovým vložkám), kterou jsme shrnuli v tomto článku. Na druhé straně mají látkové vložky řadu výhod:

  • Jsou neskutečně příjemné, pokud zvolíte ten správný materiál. „Jako v bavlnce“ je rčení, které je naprosto opodstatněné. Ještě o fous lepší je „jako v biobavlnce“ :-)
  • Prodyšnost! Přírodní materiály jsou mnohem prodyšnější než jednorázové vložky z převážně umělých materiálů – skvělé řešení pro ženy, které trpí na opakované gynekologické záněty. Dají se bez obav a nepříjemného pocitu zapaření použít i během horkých letních dnů.
  • Látkové vložky nevysušují. Absorpční gely, které bývají v jednorázových vložkách, do sebe nasají veškerou vlhkost, látkové vložky vám žádnou takovou neplechu neudělají.

 Jako v (bio)bavlnce.

Pro pokročilé: Volná menstruační metoda

I to je cesta. Která ale není pro každou z nás (např. mladé slečny, které teprve poznávají své tělo, tuto metodu nejspíš praktikovat nebudou) a vyžaduje velkou důvěru ve vlastní tělo. A ani pro ty, které tuto metodu praktikují, nebude vhodná ve 100 % příležitostí (hodina jógy například). 

Volná menstruace

Rozhodnutí přejít na opakovaně použitelné menstruační pomůcky ulehčí nejen životnímu prostředí, ale také Vaší peněžence!

Řekněme, že měsíčně utratíte cca 70 – 100 Kč za jednorázové menstruační pomůcky. To jistě není mnoho, ale vynásobte si to dvanácti a rázem jste na částce 840 – 1.200 Kč ročně. Jeden menstruační kalíšek (který budete používat déle, jak rok), vás bude stát cca polovinu ročního menstruačního rozpočtu, na pořízení látkových vložek vynaložíte podobnou částku.

My, ženy z Bambooliku, už bychom se k jednorázovým menstruačním pomůckám nevrátily. Nejen, že nechceme být průměrné stopadesátikilové, ale cítíme se v alternativě lépe, po všech stránkách, včetně našeho environmentálního svědomí. Jak jste na tom vy?