Podporujeme Fialové září

 

Bamboolik podporuje Fialové září 

Jste objednaná ke gynekologovi? Zavolejte mu ještě dnes

Pravidelné preventivní prohlídky na gynekologii mohou zachránit život! Již tradičně je měsíc září věnován celosvětové osvětě na téma gynekologické prevence — tzv. Fialové září. Nám v Bambooliku je toto téma velmi blízké, a proto jsme se rozhodli zapojit se do aktivit v rámci boje proti onkogynekologickým onemocněním.

Co je fialové září

Měsíc září je celosvětově věnován osvětě na téma onkogynekologických onemocnění, s důrazem na důležitost prevence. Téma symbolizuje fialová stužka a v Česku letos Fialové září vyvrcholí velkolepou cyklojízdou, které se budou účastnit lékaři, pacienti a veřejně známé osobnosti. Přístup na ni má samozřejmě i široká veřejnost.

My v Bambooliku máme k tématu gynekologie poměrně blízko a osvěta nám rozhodně není cizí. Léta propagujeme ekologické pleny a zdravé přebalování, stejně jako zdravý přístup k ženské menstruaci — chceme z něho sejmout stigma ‚‚tématu, o kterém se nemluví‘‘. I proto jsme se rozhodli Fialové září podpořit.

Jak Bamboolik podpoří Fialové září

Z našich prodejů během celého září vyčleníme částku, kterou věnujeme neziskové organizaci Aperio, se kterou dlouhodobě spolupracujeme na propagaci zdravého rodičovství. Aperio poskytuje různé formy poradenství pro rodiče a pomáhá jim zvládnout náročnější životní situace. Může to být třeba právní poradenství během rozvodu, pomoc s péčí o děti s nějakou formou postižení nebo psychologické poradenství.

     Naše spolupráce s Aperiem se otiskla mimo jiné do těchto článků:

Proč jsou preventivní prohlídky důležité

Rakovina děložního čípku má dvě specifika. Je to jedno z mála onkologických onemocnění, kterými se člověk může nakazit – přenáší se lidskými papilomaviry (HPV) a k nákaze dochází nejčastěji během nechráněného pohlavního styku. Druhé specifikum je to, že jde o nádorové onemocnění, u kterého je úplné vyléčení poměrně časté, léčba nemusí být komplikovaná ani náročná a recidiva příliš nehrozí. To vše ale platí pouze za předpokladu, že jsou změny na děložním čípku odhaleny včas. K tomu právě slouží pravidelné gynekologické prohlídky.

Ke zdravému rodičovství patří mimo jiné i starost o vlastní zdraví, nejen péče o děti. Onkologické onemocnění některého z rodičů v raném věku dětí je spojeno s nepřiměřeně zvýšenou psychologickou zátěží pro děti a pokud mu lze snadno předejít, je škoda tuto možnost nevyužít. Statistiky hovoří jasně – jen necelá polovina českých žen chodí na pravidelné gynekologické prohlídky, které jsou přitom plně hrazené zdravotní pojišťovnou a je potřeba jim obětovat zhruba hodinu času ročně. Zbylá polovina českých žen vyhledá gynekologa jen v případě obtíží. A to už může být pozdě.

V Česku je ročně diagnostikováno cca 800 žen s rakovinou děložního čípku a zhruba 300 z nich tomuto onemocnění podlehne. Pravidelnou prevencí se přitom dá smutnému konci snadno předejít. Riziko změn na děložním čípku výrazně snižuje také očkování proti lidským papilomavirům. Nefunguje sice 100% proti všem typům HPV, ale riziko vzniku předkarcinogenních změn na čípku významně snižuje. Většina zdravotních pojišťoven navíc na úhradu vakcíny přispívá.

A jak to máme my v Bambooliku? Vzhledem k tomu, že Bamboolik funguje už více než 11 let, jsou naše děti poměrně velké a u našich dcer se blíží čas první menstruace. Rozhovor na toto téma už máme povětšinou za sebou, stejně tak jsme předali základní informace o sexu a jeho bezpečnosti. A rozhodně se zamyslíme nad tím, zda nechat naše dcery proti HPV očkovat.

Jste objednaná na pravidelnou gynekologickou prohlídku?

Ne? Zavolejte svému gynekologovi ještě dnes.

Pokud jste na gynekologii byla nedávno a datum příští prohlídky ještě nemáte, poznamenejte si do kalendáře na příští rok, že se máte objednat. Ať nezapomenete. Cca hodina času jednou za rok vás nezabije.