Udržitelnost v Bambooliku

Udržitelnost v Bambooliku


Co je udržitelnost pro Bamboolik


Velké výrobní firmy dělají všechno pro to, aby vylepšily ekologickou stopu své činnosti. Udržitelnost se skloňuje napříč odvětvími – udržitelná móda, udržitelné energie, udržitelná výroba. A pak jsou tu malé firmy, které jsou udržitelné ze své podstaty a prakticky ve všech svých procesech. V Bambooliku jsme hrdí na to, že mezi ně patříme.

Co je udržitelnost?

Nebojte, nebudeme vás tu školit. Od toho tu nejsme a definici udržitelnosti si můžete vždycky najít na Wikipedii. V tomto článku bychom vám rádi řekli, jak k udržitelnosti přistupujeme my v Bambooliku.

Jsme ekologičtí, odpovědní a máme sociální cítění. Tohle nejsou jenom ‚‚buzzwords‘‘, které znějí cool. Bamboolik je takový od samého začátku – všechny procesy máme nastavené tak, aby nám naše podnikání dávalo smysl. Vyrábíme látkové plenky, jejichž používání může ušetřit až 1,5 tuny těžko rozložitelného odpadu na jedno dítě. Prodáváme menstruační vložky a menstruační kalhotky, díky kterým nemusí vzniknout až 150 kg odpadu na jednu ženu.

Za nás by bylo postavené na hlavu, pokud bychom tyto ekologické výrobky nechali dovážet přes půl světa nebo jejich výrobou nepřiměřeně zatěžovali životní prostředí.
Všechny výrobky Bambooliku vznikají v ČR, materiály jsou české nebo alespoň evropské. Část produkce šijí chráněné dílny.

V roce jsme 2020 založili i vlastní šicí dílnu, ve které jsme podpořili zaměstnávání žen na rodičovské dovolené a matek samoživitelek. Naše podnikání Bambooliku tak dostalo i sociální rozměr.

V roce 2023 Bamboolik slaví 11 let od svého založení a k našim oceněním za udržitelnost z minulosti jsme letos přidali další! V roce 2019 a 2020 jsme získali nejvyšší ocenění platformy Byznys pro společnost – Trendsetter v kategorii TOP Odpovědná malá firma. Letos jsme zkusili štěstí v soutěži SME EnterPRIZE pod záštitou Pojišťovny Generali, která oceňuje živnostníky a malé a střední podniky za udržitelný přístup k podnikání. Máme velkou radost z toho, že jsme se umístili v první desítce! Z 99 nominovaných.

Zatímco velké firmy za účelem ekologičtějších procesů pracně zavádějí nové postupy, začínají dbát na ekologii, udržitelnost a snaží se dávat svému podnikání sociální rozměr, pro Bamboolik je spousta věcí úplná samozřejmost. Třeba to, jak balíme zásilky – do použitých kartonových krabic nebo rozložitelných pytlíků z kukuřičného škrobu. A nikdy nás ani nenapadlo dělat to jinak. Vždyť použité krabice máme doma všichni a jen se nám válí někde na půdě nebo je rovnou vyhazujeme. Přijde nám naprosto logické vdechnout starým krabicím nový život a poslat je dále do oběhu. Jestli chcete, můžete se přidat – přineste nám do Bambooku přebytečný karton, my se ho rádi ujmeme.

Co je udržitelnost | Bamboolik
Jaký má udržitelnost význam?


Kartonovými krabicemi to samozřejmě nekončí. V roce 2018 se nám podařilo převést do Evropy výrobu tzv. PULu (laminovaný polyester, který zajišťuje nepromokavost plenkových kalhotek). Co to přesně znamená? Ačkoliv si zakládáme na českém nebo aspoň evropském původu materiálů, ze kterých naše plenky vyrábíme, u PULu se nám prvních pár let nedařilo najít materiál v takové kvalitě, jakou bychom chtěli, a měli jsme proto dodavatele z USA. Dalo hodně práce to změnit, ale nakonec se nám podařilo najít dodavatele v Evropě a v těsné spolupráci s ním vyvinout materiál, ze kterého nyní naše plenky šijeme.

Právě to je moment, na který jsme hodně hrdí. Česká textilní výroba, ještě před 100 lety v Brně a jeho okolí velmi rozšířená a kvalitní, těžko konkuruje levné asijské konkurenci. To má neblahý následek nejen v ekonomické sféře – s ústupem české výroby se textilní profese postupně vytrácejí, spolu s konkurenceschopností se ztrácí i odbornost a znalost technologií. Firmy jako my pomáhají textilnímu průmyslu udržet se nad vodou. Troufáme si neskromně říct, že právě takové firmy český průmysl potřebuje. Právě v tom tkví význam udržitelnosti.

Chcete se o nás dozvědět víc? Mrkněte na stránku O nás, do které jsme vepsali naše hodnoty a podnikatelské zásady. Nebo si přečtěte, jak látkové plenky šetří životní prostředí – za celou dobu naší existence už jsme pomohli ušetřit přes 20 000 tun těžko rozložitelného odpadu!