Proč si pořídit sadu

Na internetových poradnách, stejně jako na některých kurzech používání látkových plen se dozvíte, že není dobré si pořizovat hned na začátek celou sadu. Bamboolik přitom sady doporučuje a prodává a naše stránky jsou plné referencí spokojených rodin, které jednu (nejčastěji velkou) doma mají. Tak jak to s těmi sadami tedy je?

Je to jednoduché. K pořizování plenkové výbavičky existují v podstatě dva přístupy.

Různorodá výbavička

První přístup je založený na tom, že než se člověk rozhodne pro konkrétní typ, případně značku, plenek, měl by si jich nejdříve několik vyzkoušet. Kolik, to je v rámci tohoto přístupu různé: někdo radí, že co nejvíc, od někoho se dozvíte, že byste si měli vybrat ideálně 2 typy plen, z nich sestavit testovací výbavičku a po nějaké době používání se rozhodnout, který typ vám vyhovuje nejvíc.

Výhodou tohoto přístupu je, že se seznámíte s více druhy látkových plenek. Z řady maminek, které takto s plenkami začínají, se postupem času stávají odbornice, někdy i sběratelky. Neskončí totiž tím, že by po několika týdnech výbavu sjednotily, naopak zjistí, že jim velmi různorodá výbava vyhovuje, dokupují nové kousky, staré prodávají… Látkové plenky se jim přinejmenším pro nějakou dobu stanou koníčkem (v některých případech poměrně finančně náročným), někdy i profesí.

 

Nevýhodou tohoto přístupu je jeho relativní komplikovanost. Zvláště pro novopečené maminky prvního dítěte, které chtějí látkové plenky používat co nejdříve, může být náročné pamatovat si, co patří k čemu, nebo vymyslet, co by se s čím dalo nakombinovat. Pro řadu tatínků je to pak úplně nepochopitelné, takže jsou z přebalování vyřazeni, podobně jako „nárazoví hlídači“ (tety, babičky, strýčkové a kamarádky), kteří plenky dosud neznají. Rovněž prodávání plenek, které „testem neprošly“, a nákup nových nemusí vyhovovat každému a ty, kteří hledají především jednoduché řešení, může spíše odradit. Pokud si přesto chcete výbavičku vymyslet a sestavit sami, jistě Vám pomůže náš článek Jak sestavit výbavičku

Komplexní řešení – sada

Druhý přístup k pořizování plenkové výbavy vychází z toho, že látkové plenky jsou produkt jako každý jiný. Podobně jako u kočárku či nosítka, postýlky a dalších podobných produktů pro děti určených k několikaletému používání a dědění je tedy třeba si nákup promyslet, pečlivě si vybrat (případně si při výběru nechat poradit), naučit se s produktem zacházet a pak jej prostě denně používat.

Nevýhodou tohoto přístupu je, že si můžete vybrat špatně. Toto riziko existuje vždycky a v případě nákupu celé výbavy je srovnatelné s rizikem, že si špatně vyberete kočárek nebo autosedačku. Na druhou stranu u všech těchto produktů platí, že pokud si vyberete kvalitní produkt, je riziko, že vám nebude vůbec vyhovovat, poměrně malé. A pokud se tak už stane, obvykle není problém jej prodat. Ostatně, kolik kočárků nebo postýlek plánujete v praxi testovat před tím, než si je koupíte? ;-) Toto riziko je navíc možné snížit tím, že si necháte před nákupem poradit.

Velká sada plen Bamboolik

Nákup kompletní výbavy v podobě sady má hned několik výhod. Tou první jsou finance: na pořízení celé výbavy poskytuje většina výrobců a prodejců cenové zvýhodnění. Druhou výhodou je jednoduchost a přehlednost: jednotlivé kousky výbavy se k sobě hodí, takže se je rychle naučíte používat a manipulaci s plenkami si také rychle zautomatizujete. To obvykle vyhovuje i tatínkům, protože se mohou soustředit na cenné chvilky s děťátkem a nemusí přemýšlet (nebo se nedej bože ptát partnerky! J), co k čemu na plence patří. Velkou výhodou je tedy i snadné předání plenek spolu s dítětem ve chvíli, kdy vám vaši ratolest někdo bude hlídat. V rámci jednotné výbavy je totiž mnohem jednodušší připravit babičce nebo komukoli jinému, komu své děťátko svěřujete, plenky třeba i na celý den tak, aby bylo přebalování jednoduché i pro naprostého nováčka.

Ale vždyť každé dítě je jiné?!

Ano, děti se liší stavbou těla, velikostí a proporcemi, stejně jako tím, kolik pijí a vylučují. A to nejen mezi sebou navzájem: velmi odlišně může vypadat i jedno dítě v různých obdobích růstu. Přesto po desítky až stovky generací používaly všechny děti totéž „plenkové řešení“. Přesto dnes spousta rodin používá pro své děti jednorázové pleny, které se od sebe navzájem nijak zvlášť neliší. Je to jednoduché: každé dítě má jeden zadeček a dvě nohy. Základní konstrukce jakékoliv plenky je tím daná a celkem jasná ;-) Pokud jste si vybrali kvalitní plenku a naučili se ji správně používat, všechny změny proporcí, potřeb a zvyků vás nebo vašeho miminka hravě zvládnete tím, že plenku přizpůsobíte tak, jak zrovna potřebujete.  

Jak si vybrat pleny 

I každý rodič je jiný

Vaše potřeby jsou stejně důležité, jako potřeby vašeho děťátka.  Nejen vaše dítě, i vy sami budete denně s plenkami zacházet. Jako u každého jiného produktu denní potřeby je proto třeba, aby vám plenky vyhovovaly. Na trhu je dnes skutečně široká nabídka látkových plen, mezi nimiž si můžete vybírat: od velmi tradičních po ty nejmodernější, od jednoduchých po ty nejkomfortnější, od finančně nenáročných až po opravdu luxusní kousky, od nenápadných po malá umělecká díla, takže si tu svou výbavu určitě vyberete.

Je sada to pravé pro mě?

Pokud jste načetli o látkových plenkách první poslední na internetu i jinde a stále vás to baví, pokud máte již před narozením děťátka přehled o většině českých i zahraničních výrobců a výhodách i nevýhodách jejich produktů nebo pokud vaše srdce plesá nad představou všech možných barev, dezénů a materiálů, které se na trhu nabízí, rozhodně si sadu nekupujte. Dříme ve vás totiž nejspíš duch pravé sběratelky a brzy byste si připadala ošizená o všechny ty nové krásné plenky, které jste ještě nevyzkoušela. Jedinou výjimkou je situace, kdy se bude o děťátko společně s vámi často starat někdo jiný (manžel, hlídací teta, babička…), kdo vaši vášeň nesdílí. Ani v takovém případě však nepořizujte výbavu plnou. Poloviční sada bude stačit a zbytek výbavy si můžete skládat a průběžně měnit ku obrazu svému.

Pokud naopak hledáte jednoduché řešení, číst byste chtěli ideálně jen návod k použití a nejdůležitější jsou pro vás jednoduchost a užitné vlastnosti plenek, je sada tím pravým řešením pro vás. Zbývá jen maličkost: vybrat si, která je pro vás ta pravá :)