Jak sestavit výbavičku pro miminko

Zvažujete látkové plenky pro své miminko? Potřebujete se zorientovat v typech, druzích a materiálech plen a přemýšlíte, jak to všechno zkombinovat tak, abyste neměli plenek zbytečně moc, ale taky ne zbytečně málo, a celé to spolu fungovalo? Čtěte dále!

Typy a druhy látkových plen

Základní pravidlo pro každou látkovou plenu zní:

Potřebujete nějakou savou vrstvu a taky nějakou nepromokavou vrstvu.

Tady máme první větvení:

  • Pleny, které mají savou a nepromokavou vrstvu zvlášť.
  • Pleny, které mají obě tyto vrstvy pohromadě.
  • Plenky na půl cesty mezi těmito dvěma systémy — kapsové plenky.
  • Kalhotkové plenky — v podstatě jde o modifikaci prvního systému (savá a nepromokavá vrstva zvlášť), kdy savou vrstvu představují střihově propracované plenkové kalhotky.

Pokud se potřebujete zorientovat v plenkových systémech a pochopit jejich pro a proti, mrkněte na náš článek o typech a druzích látkových plen. Jestli jste článek ještě nečetli, běžte si ho prosím přečíst TEĎ. My tu počkáme :-)

…. pauza na kafíčko…..

Pauza na kávu s plenkami Bamboolik

Tak. Vítejte zpět. Nyní už máte jistě jasno v tom, jaký plenkový systém by se vám líbil. Tak si pojďme sestavit už konkrétní výbavičku.

Zodpovězte si tyto otázky:

  • Jak často máte v plánu plenky prát? Někdo pere denně, jiný obden, další jednou za tři dny. (Víc dní už plenky špinavé nenechávejte, mohly by se v nich příliš množit bakterie.) Nám přijde ideální frekvence praní obden, to není nic extrémně zatěžujícího a úplně to stačí.
  • Jak rychle vám budou pleny schnout? Pokud máte sušičku, bude to pár hodin od začátku praní, tzn. třeba za 6 hodin od toho, kdy dáte plenky prát, už budou zase k připravené k použití. Pokud sušičku nemáte, počítejte na schnutí vnitřních savých jader alespoň 24 hodin, během kterých musíte mít zásobu dalších plen. (Pokud máte vlhký byt či dům, může to být i déle.) V zimě schnutí urychlíte tím, že dáte savé vnitřky na topení, v létě na sluníčko.

Čtvercové pleny Bamboolik

Kolik plenek budu potřebovat?

Počítejte s tím, že zpočátku budete miminko přebalovat častěji, v průměru tak 8x-10x denně, časem klesne intenzita spotřebovaných plenek na průměrně 6 za den (když říkáme den, myslíme tím 24 hodin). V našem článku Jak často přebalovat se dozvíte, jaká frekvence přebalování je optimální pro zdravou pokožku zadečku, pokud byste potřebovali tipy v této oblasti.


Z toho všeho vám vyjde, že průměrná výbavička by měla činit 20-25 plen na jednotlivá přebalení. Počítáme, že bude prát obden a jeden den počítáme na schnutí. Proto přebalení může být i méně, pokud máte sušičku a jste ochotni prát třeba i každý den. (Za nás je praní každý den trochu moc velký závazek, raději bychom měli plenkovou rezervu, pro případ, že praní nějaký den neklapne).

Co počítat jako jedno přebalení? Možnosti jsou různé, podle typů plen. Může to být:

Ke všem těmto přebalením potřebujete přidat ještě svrchní kalhotky všude tam, kde u plenky není nepromokavá vrstva. Takže všude kromě prvního bodu – svrchní kalhotky nepotřebujete u kapsových plen a jiných AIO plen.

Co budete potřebovat na jedno přebalení s Bamboolikem

 

Kolik budu potřebovat svrchních kalhotek?

  • Za nás ideálně šestery. Je to dostatečný počet i pro první novorozeneckou fázi přebalování, kdy to svrchní kalhotky často “schytají”.
  • Později, až začnou první příkrmy a stolice už není tak tekutá, už nebudou svrchní kalhotky tak “na ráně”, nicméně zase bude třeba počítat s tím, že nejspíš přestanete přebalovat v noci. A svrchní kalhotky, které drží moč celou noc, většinou natáhnou zápach moči a je potřeba je vyprat i po jednom použití.

 

Svrchní kalhotky Bamboolik

Jak vyřešit přebalování v  noci?

Co se týče přebalování v  noci, ze začátku novorozenci kakají téměř při každém kojení, takže počítejte s tím, že budete přebalovat několikrát během noci (proto taky těch 10 plenek na den). Noční kakání zpravidla vymizí v  pár měsících věku a pak je potřeba dát miminku na noc něco hodně savého, abyste jej nemuseli přebalovat jenom proto, že je počurané. Více tipů na přebalování v  noci máme taky v  samostatném článku.

Proto doporučujeme mít ve vaší plenkové výbavičce 3 plenková balení, která budou dostatečně savá na to, aby posloužila jako přebalení na noc (nám se na noc nejlépe osvědčily noční kalhotkové plenky).

 

Plenkové sady pro ty, co si nechtějí na pleny pro mimino dělat excelovskou tabulku

Výbavičku si můžete sestavit z jednoho typu plenek nebo si je různě nakombinovat. Chvíli nad tím budete muset přemýšlet a nějak rozumně to poskládat (a brát přitom v  potaz kritéria, která jsme popsali v  tomto článku). Excel je na to ideální. Nicméně ne každému se chce nad tím takto uvažovat. (Nic proti Excelu, máme v týmu spoustu takových, kteří ho na výbavičku pro miminko měli. Máme ale otevřenou mysl, takže víme, že tento způsob uvažování není vlastní každému :-)).

Takže pro ty, které nebaví složitá kombinatorika a chtějí smysluplné řešení svého plenkového problému na pár kliků, jsou tu naše plenkové sady. Tyhle sady jsme sestavili na základě zkušeností nás v Bambooliku — mnohonásobných rodičů a fandů do látkových plenek.

Naše plenkové sady nabízíme ve 3 velikostech (malé, střední, velké) a 2 typech (sady složené čistě z plenek AI2 DUO nebo si můžete vybrat KOMBI sadu — nakombinovanou z AI2 plenek a kapsových plenek).

 

Plenkové sady Bamboolik

 

Nezapomeňte na plenkové příslušenství!

Velice doporučujeme si alespoň na období tekuté novorozenecké stolice pořídit separační plenky. Můžete si vybrat mezi Stay-Dry separačními plenkami (ty jsou pratelné a zajišťují pocit suchého zadečku; počítejte jednu Stay-Dry separačku k jedné plence, která nemá vlastní Stay-Dry vrstvu) nebo jednorázovými separačními plenkami.

Na skladování plen doporučujeme kyblík nebo koš na pleny s víkem (použité plenky skladujte nasucho) nebo si můžete pořídit velký nepromokavý pytel na pleny. Pokud máte obavu ze zápachu, doporučujeme kápnout do koše či pytle pár kapek esenciálního oleje, např. Tea Tree.

Na procházky či kratší výlety se vám potom bude hodit malý pytlík na pleny.

Doporučujeme taky přikoupit pratelnou přebalovací podložku, ty bychom, být vámi, vzali rovnou dvě.

A pro péči o dětský zadeček pod plenkami mrkněte na Sadu pro čistý zadeček. Mimochodem, ke koupi některé z našich středních nebo velkých sad získáte automaticky moc pěknou slevu na sadu pro čistý zadeček.

Plenkové příslušenství Bamboolik

Máte ještě nějaké další otázky, které zůstaly i po dočtení tohoto článku stále nezodpovězeny? Zavolejte nám, napište nám (e-mailem, nebo klidně rovnou tady do chatboxu) nebo si domluvte schůzku s některou z našich látkových poradkyň. Jsme tu pro vás!