Životnost PULu aneb Jak dlouho vydrží svrchňáčky nebo AIO?

Zatímco vkládací plenky z bambusové viskózy při správném zacházení vydrží po celé plenkovací období pro 2-3 děti, celkem tedy cca 4-6let, svrchní kalhotky a membránová vnější část AIO plen jsou citlivější, a tedy méně odolné. Polyester laminovaný polyuretanem (PUL), ze kterého jsou ušité, podléhá opotřebení mnohem rychleji než přírodní materiály. Laminace, která propůjčuje kalhotkám voděodolnost a prodyšnost zároveň, je velmi citlivá na péči (praní a sušení), skladování, ale i ČAS. Laicky řečeno, stárne (a ztrácí svou funkci) rychleji než jiné materiály, a to do značné míry i bez ohledu na četnost použití nebo citlivost péče.

Svrchní kalhotky i vnější část AIO plenek proto obecně doporučujeme pro druhé dítě schovávat jen v případě, kdy maximální doba uložení použitých vypraných kalhotek bude 9 měsíců. V případě, že by měly být uskladněny delší dobu, doporučujeme raději kalhotky/AIO prodat (bazar apod.) a pro další miminko zakoupit nové.

Skladování nových nepoužívaných kalhotek doporučujeme rovněž po dobu maximálně 9 měsíců. Při skladování je nutné dbát na suché prostředí bez přístupu slunečního světla.

Více informací, jak o kalhotky správně pečovat, najdete v článcích Péče o pleny v kostce anebo Jak prát látkové pleny