Ekologie - Látkové vs jednorázové pleny

Důvodů, proč používat látkové plenky, je celá řada. Kromě zdraví děťátkaúspor v domácím rozpočtu nebo prostě toho, že chceme používat krásné plenky, je to velmi často zdraví našeho životního prostředí. 

Hory odpadu na celá staletí

Jedno dítě za své plenkové období vyprodukuje až jednu tunu odpadu v podobě použitých jednorázových plen, a to odpadu velmi těžko spalitelného či rozložitelného. Pro vaši představu: použitá jednorázová plenka se bude rozkládat zhruba stovky let! Jen v České republice se přitom narodí ročně asi sto tisíc dětí. Pokud budou všechny používat jednorázové plenky, znamená to 100 000 tun odpadu ročně!

Hory odpadků jsou nejviditelnějším důsledkem používání jednorázových plen. Ty životnímu prostředí neprospívají už od počátku, svou výrobou.

Ale… vždyť je to přece jen papír?!

Kdepak papír! Název „papírové plenky“ je českou specialitou a z čeho vlastně vznikl, je tak trochu záhadou. Jednorázové plenky se totiž skládají z materiálů, jejichž názvy by se daly použít jako jazykolamy (schválně, zkuste si říci rychle pětkrát za sebou polypropylenová folie, polyetylenová folie či polyakryláty) a převážně se vyrábějí z ropy. Při výrobě jednorázových plen se navíc spotřebuje až desetkrát více surovin, třikrát více energie a vzduch se znečistí více než při výrobě plenek látkových. Ekologická stopa jednorázové plenky je dvakrát větší než stopa plenky látkové, i když počítáme se spotřebou energie na praní a žehlení.

Jedním ze zásadních přínosů látkových plen životnímu prostředí je, že nevyčerpávají další a další zdroje. Jednou nakoupíte, použijete je (s drobným doplněním) pro všechny své děti a poté můžete zachovalejší kousky předat dalším dětem v rodině nebo prodat. Ty poškozenější vám ještě poslouží jako hadr, vkládací plenky z přírodních materiálů můžete nakonec hodit do kompostu. Ty ostatní vytvoří malou kupičku odpadu, se kterou si rychle poradí spalovna. Budete-li po celou dobu prát v ekologicky šetrných prostředcích a na 60° C, příroda to rozhodně ocení.

Každá plenka se počítá!

Vyhozená jednorázová plena putuje popelářským autem buďto do spalovny, kde shoří a škodliviny ze spalování přecházejí do ovzduší, nebo se ukládají na skládce, kde se některé části plenky rozkládají stovky let.

Nechcete, aby ekologická stopa vašeho dítěte byla ihned po narození takto obrovská? Používejte látkové plenky!

Bojíte se, že snaha o ekologii by znamenala úplnou změnu vašeho životního stylu? Zvolte zlatou střední cestu! Klidně látkové plenky s jednorázovými kombinujte – ostatně drtivá většina těch, kdo používají pouze látkové plenky, si na dovolenou koupí balík jednorázových, aby nemuseli řešit praní. Díky tomu, kolik jim za celý rok ušetří používání látkových plen peněz, mohou si navíc dovolit pořídit i dražší ekologické jednorázové plenky, příznivější životnímu prostředí i zdraví děťátka. 

Řada dalších uživatelů kombinuje látkové a jednorázové plenky půl na půl. I to znamená pro naše životní prostředí (nemluvě o zdraví děťátka) pořádnou úlevu – není třeba vyrobit polovinu jednorázových plen pro dané děťátko, ubude celá polovina odpadu. Jinak řečeno:

Příroda vám bude vděčná za každou ušetřenou jednorázovou plenu!