Jak jsme počítali

Zdá se vám počáteční investice do látkových plen příliš vysoká? Přijde vám, že když se k tomu připočtou náklady na praní, neušetříte ve výsledku skoro nic? Nebo naopak věříte tomu, že s látkovými plenami uspoříte a zajímá vás kolik? Čtěte dál!

Jednorázové plenky

Novorozené miminko budete přebalovat 8-10x denně, u starších dětí pak obvykle postačí 6-7x denně. Méně časté přebalení je hygienicky nedostačující (kromě dětí praktikujících bezplenkovou komunikační metodu, tvz. BKM). Průměrné dítě většinou přestane používat pleny přes den od cca 2 let, poté do zhruba 2,5 let věku dítěte potřebuje jednu plenku na noc. Celkem tedy dítě za své plenkové období spotřebuje zhruba 4800 kusů jednorázových plen.

Průměrná cena za jednu jednorázovou plenku činí 4,70 Kč1). Celkové náklady na přebalování dítěte do jednorázových plen se tak snadno vyšplhají na téměř 23 000,- Kč.

Věk dítěte

Přebalení za den

Celkový počet přebalení za daný interval

0-3m

9x

810

3-6m

7x

630

6-24m

6x

3240

24-30m

1x

180

Celkový počet plenek

 

4860

 

 

 

 

Látkové plenky

Počáteční investice do sady látkových plen od narození po nočník se pohybuje okolo 10 000,- Kč. S Bamboolikovými velkými sadami, ať už AI2 či kombinovanými, dostanete výbavu na plné látkování 24 hodin denně 7 dní v týdnu. K látkovým plenkám je pak třeba připočíst náklady na praní.

Jaké jsou náklady na jeden prací cyklus?

Pračka na jedno praní spotřebuje kolem 50 litrů vody (úspornější pračky i méně, ale pro plenky využíváme raději programy s předpírkou a podobné, které spotřebu zvyšují). Průměrná cena vody v ČR činí81,04 korun za m3 2). Tedy náklady na vodu za jedno praní činí cca 4,- Kč.

K tomu připočteme náklady na elektřinu. Pračka v energetické třídě A+ (od 1. prosince 2013 mohou být na trh uváděny jen pračky třídy energetické účinnosti A+ a vyšší 3)) spotřebuje 0,85 kWh za jeden prací cyklus4). Průměrná cena elektřiny pro domácnosti  je v současné době kolem 4,75 Kč / kWh5). Jedno praní vás tedy vyjde na 4,- Kč za elektrickou energii.

Náklady na prací prostředky jsou různé. Můžete prát v českém ekologickém pracím prášku za 5,80 Kč na prací dávku, nebo sáhnete po zahraničním pracím prášku, kde se cena pohybuje nad 7,- Kč za prací dávku. Nejlevněji pak vychází výroba mýdlového slizu, který pořídíte už od 50 haléřů na prací dávku.

Celkově jeden prací cyklus vyjde na 10-18 Kč, dle typu pračky a zvoleného pracího prostředku. Pokud budete prát každý třetí den, po dobu dvou let pak pleny projdou cca 260 pracími cykly. Náklady na praní tedy jsou zhruba 3 380,- Kč za dva roky přebalování do látkových plenek. Přičemž není vůbec brán v potaz fakt, že pračku naplněnou látkovými plenkami je možné doplnit dalším prádlem vzhledem k volné kapacitě pračky.

Náklady na jeden prací cyklus

 

Cena energie

Náklady na prací cyklus

Voda

50 litrů

81,04 Kč / m3

4,05 Kč

El. energie

0,85kWh

4,75 Kč / kWh

4,04 Kč

Prací prášek

 

0,5-7 Kč

4,50 Kč

Celkem

 

 

12,59 Kč

Po sečtení počáteční investice do pořízení látkových plen a nákladů na praní dostanete na jedno dítě částku cca 13 000,- Kč za přebalování do látkových plenek. Znovu si připomeňte, že s jednorázovými plenami utratíte cca 23 000,- Kč. Víte o způsobu, jak naložit s ušetřenými deseti tisíci? Jistě vás něco napadne!

Navíc s látkovými plenami přebalování není vyhazováním 5,- Kč do odpadkového koše, jako u plen jednorázových. Pokud se o svou plenkovou výbavu budete slušně starat, je zde velká šance, že ji posléze odprodáte kamarádce či na bazaru s použitými dětskými věcmi. Tím se vám investice do látkových plen vyplatí ještě o to více.

Dalším ekonomickým aspektem pro používání látkových plenek je jejich použití na další děti. S dokoupením několika málo kousků do Vaší výbavy (občas se něco opotřebuje či chcete dalšímu děťátku pořídit nějakou plenku na parádu) pak přebalujete druhé dítko s minimálními náklady. I pokud byste se rozšoupli a dokoupili druhému dítěti plenky za řekněme 2 500,- Kč, dalším nákladem už jsou jednom náklady na praní (3 380,- Kč), takže celé přebalování druhého dítěte Vás bude stát necelých 6 000,- Kč. To je cena jednorázových plen zhruba na půl roku.

A pokud porovnáte, kolik vás bude celkem stát přebalování u dvou dětí, dospějete k číslu cca 19 000,- Kč, tedy stále o několik tisíc méně než přebalování do jednorázových plen u jednoho dítěte.

Zajímá vás, kolik ušetříte zakoupením již konkrétní Bamboolikovy sady? Pro milovníky tabulek máme celou ekonomiku přehledně zpracovanou zde. A pokud by vám snad ze všech sad v tabulkách přecházel zrak, nechte si poradit. Od toho tu jsou naše látkové poradkyně.

Zdroje:

1 – zdroj: AC Nielsen, průměrná cena za jeden kus jednorázové plenky za rok 2014 v ČR (zahrnuje prodejny typu: hypermarkety, supermarkety, diskontní prodejny, smíšené zboží, drogistické prodejny)

2 – https://www.cenyenergie.cz/voda/ pro rok 2015

3 - https://www.energetickyporadce.cz/cs/uspory-energie/domaci-spotrebice/pracky/

4 - https://www.energetickyporadce.cz/Files/poradenske-centrum/nase-sluzby-zdarma/pujcovani-mericich-zarizeni/orientacni-hodnoty-spotreby-domacich-spotrebicu

5 - https://www.energie123.cz/elektrina/ceny-elektricke-energie/cena-1-kwh/

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení