Plenkami pro zdraví

Důvodů, proč používat látkové plenky je celá řada. Kromě důvodů finančníchekologických a estetických jsou zde bezesporu také důvody zdravotní. Látkové plenky totiž přinášejí celou řadu zdravotních benefitů pro vaše miminko!

Mnoho rodičů i odborníků je přesvědčeno, že dětem je v látkových plenách lépe než v těch jednorázových. Ty totiž rozhodně nejsou jen z papíru, jak by se mohlo zdát podle často užívaného názvu. Asi z poloviny (zejména absorpční gel a nepropustné vrstvy) jsou vyrobeny z chemických látek, které se získávají z ropy. (Jedná se o látky s "krásně přírodními" názvy jako polypropylenová folie, polyetylenová folie či polyakryláty). Navíc jsou jednorázové plenky většinou bělené chlórem a různě parfémované, což může dráždit kůži a sliznice miminka.

Negativně může na zdraví působit i vysoká okamžitá savost jednorázových plenek. SAP gely používané ve vysokém množství v jednorázových plenkách silně nasávají jakoukoli vlhkost - včetně vlhkosti z kůže a sliznic. Tím, spolu s dráždivým působením chemických látek, jako jsou parfémy, může být oslabována jejich přirozená obranyschopnost.

Látkové pleny naproti tomu vůbec neobsahují chemikálie, dítě se v nich nepřehřívá, čelí nižšímu riziku opruzenin a infekcí močových cest. Obrovskou výhodou látkových plen tedy je minimalizace zdravotních rizik.

Nejčastěji se v souvislosti s plenkami obecně mluví o těchto problémech:

Plenková dermatitida neboli opruzeniny

Plenková dermatitida je jedním z nejčastějších kožních onemocnění kojenců a batolat. Vyvolávajícím faktorem je zvýšená teplota, zapocení a zvýšená hydratace močí pod málo prodyšnými plenami. Vlhká a zapařená pokožka je pak náchylnější k poškození. V takovém prostředí je pak podpořen i růst některých mikroorganismů, které mohou způsobovat na kůži záněty, na první pohled připomínající ekzém nebo opruzeniny.  

 

Látkové plenky při správném intervalu přebalování a údržbě plenek přispívají k omezení plenkové dermatitidy, protože jsou prodyšnější a neobsahují chemické látky. Díky využití moderních materiálů navíc poskytují možnost volby mezi povrchem poskytujícím pocit sucha (vhodným pro citlivou kůži dětí, které právě netrénují na nočníček) a povrchy, v nichž dítě cítí, že se počuralo, aniž by přitom pokožka byla vystavena přílišnému mokru. Látkové plenky jsou proto velmi oblíbené u rodičů dětí s citlivou pokožkou, atopickým ekzémem či alergiemi.

Infekce sliznic

Někteří urologové a pediatři dávají do souvislosti zvýšený výskyt zánětů močových cest a gynekologických potíží u dětí s masivním používáním jednorázových plen. Snížení přirozené obranyschopnosti sliznic totiž může - zvláště v teplém a vlhkém prostředí - vést k přemnožení bakterií nebo kvasinek a následným zánětům. Obzvláště rizikovým pak může být opakované nepřebalování co nejdříve po pokakání, a to především u holčiček. I zde se jeví látkové pleny jako lepší volba, především vzhledem k přirozené nasákavosti, vyšší prodyšnosti a nižší teplotě uvnitř plenky, sekundárně díky tomu, že obvykle používání látkových plen vede k častějšímu přebalování.

Dalším diskutovaným problémem je přehřívání pohlavních orgánů v jednorázových plenkách, a to zejména u chlapečků. Tento problém nepovažujeme za prokázaný.

Vývoj kyčlí

Látkové plenky vytvářejí pro novorozence a kojence tzv. přirozeně abdukční balení, tedy takové balení miminka, při kterém mají nožičky správné postavení kyčlí. V případě, že je lékařem doporučeno široké balení, stačí vybrat objemnější látkovou plenku, které jsou k dostání i pro malá miminka.

Bohužel řada ortopedů není seznámena s možnostmi moderních látkových plen, a proto - ve snaze ušetřit maminkám práci - doporučují kombinaci jednorázové pleny se čtvercovou, a to tak, že široké balení čtvercovou plenou má být upevněno přes plenku jednorázovou. Tuto variantu důrazně nedoporučujeme, protože zvyšuje neprodyšnost a zvýšenou teplotu uvnitř plenky, čímž zvyšuje riziko vzniku zdravotních problémů kůže a sliznic. Moderní látkové plenky vytváří široké balení dle aktuální potřeby, aniž by byly kůže a sliznice nepřiměřeně zatíženy. Přitom pracnost údržby je minimální. 

 

NÁŠ TIP:

Potřebujete poradit s širokým balením? Pak kontaktujte některou z Bamboolikových látkových poradkyň. Základní informace vám podá kterákoliv z nás, v případě specifičtějšího problému se můžeme obrátit na některou z našich kolegyň-fyzioterapeutek.