Jak vybrat novorozenecké plenky

Novorozenecké plenky Bamboolik

Maličké tělíčko, krátké nožičky a nekoordinované pohyby. Jak vybrat plenky pro novorozence? Přečtěte si naše tipy – plenky pro miminka vyrábíme už více než 10 let a máme s tím bohaté zkušenosti.

Velikost plenek

Tohle je celkem jednoduché. Pokud vybíráte jednorázové plenky, sáhněte po velikosti č. 1, to je ta nejmenší. I tak se ale může stát, že bude velká. S tím nic moc nezmůžete – nebojte ale, miminko nejspíš do novorozenecké velikosti plenek velmi rychle doroste. A velmi rychle z ní i vyroste – proto tuhle velikost předem do zásoby moc nekupujte.

U látkových plenek bývají uživatelé často postaveni před dilema, zda pořizovat novorozeneckou velikost plenek nebo ne. Je to pochopitelně významnější finanční investice, takže naprosto rozumíme tomu, že nad tím naši zákazníci přemýšlí. My sami ze zkušenosti víme, že některé děti vyrostou z novorozenecké velikosti ještě během šestinedělí, zatímco některé žížalky ji nosí ještě v půl roce. 

Naši zákazníci obvykle koupí plenkovou sadu v univerzální velikosti (plenky jsou rostoucí) a pokud se jim narodí opravdu drobeček, pár kusů plenek v novorozenecké velikosti si dokoupí. Výhodou látkových plenek je, že i novorozenecká velikost je tzv. rostoucí (plenku zmenšíte, když zapnete patentky na přední straně plenkových kalhotek, a zvětšíte ji, když necháte patentky rozepnuté).

Případně si v prvních pár týdnech vystačíte i jenom s obyčejnými čtvercovými plenkami. Což je mimochodem skvělý způsob, jak ušetřit balíky jednorázovek a také balík peněz – kolik přesně, jsme spočítali v tomto článku.

Pokud byste si nebyli jistí, jak správně poskládat čtvercovou plenku, podívejte se na naše video:

Na co si dát pozor při výběru novorozeneckých plenek

Zejména na to, aby plenka vytvořila štíhlé balení, které miminko nijak neomezuje ve volném pohybu nožiček. Plenka by nikdy neměla přitahovat nožičky k tělu! Měla by sedět hezky v linii třísel. Pokud se vám nedaří tam plenku umístit při oblékání, zahrňte ji do třísel poté, co ji miminku oblečete. Platí, že je lepší přebalovat častěji, než vyrobit miminku na zadečku ohromný balík à la Ferda Mravenec.

Pokud si chcete být naprosto jistí, že bude plenka miminku sedět, bez ohledu na to, jaký drobeček se vám narodí, pořiďte si novozeneckou plenku, která krásně sedí miminkům už od 2 kg, a jelikož je rostoucí, vydrží až do 6 kg nebo i déle (záleží na proporcích miminka).

Důležitý je také pocit sucha. Máme tu zkušenost, že naprostá většina miminek upřímně nesnáší mokro, navíc jejich pokožka může být na mokro citlivá. U látkových plenek tento problém řeší Stay Dry separační plenky - odvedou vlhkost od pokožky a zajistí pocit sucha i v počurané plence. Jednoduše je položíte na plenku (klidně i na složený čtverec) tak, aby chránily zadeček v plence.

Separační plenky také usnadní manipulaci s obsahem plenky, který z nich jednoduše vyklepnete do toalety. Kromě Stay Dry verze nabízíme i jednorázové separační plenky, které můžete vyhodit do koše i s obsahem.

Jak přebalit novorozence

Přebalovat se dá kdekoliv, klidně v lese na pařezu. Ale na to budete mít ještě spoustu prostoru později, až miminko ještě povyroste; ze začátku budete nejspíš nejčastěji přebalovat doma. Tam vám doporučujeme vybrat si teplé místečko v příjemném koutku.

Je úplně skvělé, pokud při každém přebalení necháte miminku volně prokopat nožičky, protáhnout se, provětráte zadeček, otočíte na bříško. Je to skvělá prevence opruzenin i novorozeneckých kolik – čím více pohybu, tím méně vznikají. Přebalovací pult před znečištěním ochráníte nepromokavou přebalovací podložkou, případně můžete použít i jenom obyčejnou čtvercovou plenku.

Krémy na zadeček

Náš poslední tip se vztahuje k péči o zadeček. Šetřete s krémy. Tlustá vrstva krému znemožní pokožce dýchat a zbytečně ji vysuší. Mažte jenom postiženou oblast, pokožku raději pravidelně větrejte. Zadeček myjte nejlépe vodou a jemným mýdlem, případně sáhněte po šetrném čistícím a pečujícím olejíčku Medvídek nebo celé Sadě pro čistý zadeček.

Máte další otázky ohledně novorozeneckých plenek? Napište nám (zde na webu do chatboxu, pošlete nám e-mail nebo nás kontaktujte přes naše sociální sítě) nebo zavolejte naši hotline.