Moderní ekologická domácnost

Aneb tipy a triky, jak na "zero waste" domácnost.

První týden v září slavíme (dá-li se to tak říct) týden bez odpadu. Co to je a proč by vás to mělo zajímat?

Stručně a zjednodušeně řečeno, naše planeta není na jedno použití. Jednou ji opustíme a necháme ji tu pro naše děti a my si myslíme, že by bylo dobré nechat ji zde ve stavu použitelném. A ano, můžete namítnout, že jako jednotlivci těžko můžeme stav životního prostředí zlepšit, nicméně my máme za to, že někde se začít musí a čím víc nás bude, tím větší dopad mít budeme. Aneb znáte tento vtip? „Jedno brčko planetě neublíží. Řeklo si 7 miliard lidí. Obden.“ Takže tak nějak.

Nehezký pohled, že?

Bamboolik je především výrobce látkových plen – pokud jste používali či používáte pro své dítě látkové plenky, gratulujeme! Máte rozhodně bod k dobru a vaše ekologická stopa je výrazně menší (pro zajímavost: zde si můžete přečíst, kolik plen Bamboolik životnímu prostředí za dobu své existence ušetřil, je to krásné číslo!). Jak nám ale děti pomalu odrůstají plenkám, poohlížíme se i my sami po dalších podnětech ke zlepšení své ekologické karmy. V jakých oblastech? V podstatě ve všech. Dá se to vztáhnout na oblečení (fast fashion vs slow fashion), na všechny jednorázové produkty, které pravidelně rotují ve vaší domácnosti (zamysleli jste se někdy nad tím, kolik jich je?), na čistící prostředky, drogerii a kosmetiku. Za nás je úplně v pohodě postupovat kupředu (směrem k moderní ekologické domácnosti) malými krůčky a dělat je postupně. Není třeba volit přístup „všechno nebo nic“, podobně jako říkáme, že „každá plena se počítá“, razíme i heslo, že také „každá změna se počítá“. Takže můžete začít třeba výměnou jednorázových vlhčených ubrousků za pratelné (což je mimochodem výrazně šetrnější vůči citlivé dětské pokožce).

Ono se to celkově vyplatí i z ekonomického hlediska. Pokud byste si dali tu práci a spočetli své rodinné výdaje například na papírové ubrousky, velmi rychle zjistíte, že pokud si domů nakoupíte jejich látkovou variantu, rodinný rozpočet si celkem slušně oddechne. Zprvu se možná může znát, že si přiděláte práci, ale vězte, že jakmile si v tom jednou uděláte systém (použít, vyprat, usušit, použít a tak pořád dokola), už vám to ani nepřijde. Často je to jenom o vašem vlastním vnitřním nastavení a o tom, že je třeba přepnout hlavu z módu „to já tedy rozhodně dělat nebudu/na to nemám čas/kdo by se s tím trápil“ do nastavení „vždyť už nad tím ani nepřemýšlím“.

Jaké tedy mohou být první kroky směrem k moderní ekologické domácnosti?

- Třeba již zmíněná výměna papírových ubrousků za látkové. Bambusové ubrousky Bamboolik
- Vlastní taška  nebo síťovka na nákup.  Síťovka Bamboolik
 - Upgrade předchozího bodu: Vlastní (neplastové a pratelné) sáčky na ovoce a zeleninu. Dejte sbohem igelitovým sáčkům! Sáček na ovoce a zeleninu Bamboolik
- Praktický zero waste pytlíček na doklady, kosmetiku, léky, …. cokoliv.  Nepromokavý pytlíček mini | Bamboolik
 - Chodíte s dětmi plavat? Na mokré plavky a ručníky se nám skvěle osvědčily naše nepromokavé pytlíky. Původně jsou určeny na použité pleny, ale našli jsme pro ně řadu dalších využití – třeba na tělocvik nebo přezůvky do školy. Nepromokavý pytlík Bamboolik

 

Toliko k jednotlivcům; víte ale, že svoji ekologickou stopu můžete vylepšit také v práci? Kromě obligátního třídění odpadu třeba tím, že budete minimalizovat množství vytvořeného odpadu. My třeba balíme všechny balíčky do již jednou použitých krabic a jsme zapojeni do projektu Reduca – více o něm zde. Pokud musíme použít „igelitové“ pytlíky (některé velkoobchody potřebují mít produkty zabalené tak, aby se ve skladu neušpinily, ale zároveň bylo přes obal jasně vidět, co je uvnitř), používáme rozložitelné kompostovatelné sáčky (z brněnské firmy Tart mimochodem, takže jsme lokální, co to jde). Aktivně pracujeme na spolupráci s bezobalovými obchody – mimochodem, kdyby vás to zajímalo, jejich mapu najdete zde. Divili byste se, kde všude už se bezobalové obchody dají najít (Králíky v Jeseníkách, například!).

Tak co, jdete do toho s námi?