Látkové vložky. Recenze od zákaznice

K látkovým vložkám jsem přešla postupně přes synovy látkové pleny Bamboolik. Jelikož jsme byli zvyklí prát pleny co 3 dny, byl to další krok pro zero waste změnu.

Jelikož používám tampony (kalíšek bude poslední krok) a k tomu vždy jako „pojistku“ slipovku, řekla jsem si, že si koupím 3 slipovky. Protože jsem viděla možnost saténových a froté slipových vložek a uvažovala jsem, kterou variantu vybrat. Neměla jsem ráda saténové povlečení, a tak jsem sáhla po froté variantě. Ty jsou velmi tenké a nejsou vůbec cítit. Za nějakou dobu jsem zjistila, že satén na vložkách je úplně jiný než na povlečení. Jsou velmi příjemné na dotek, ač jsou tlustší, nejsou při nošení vůbec cítit. Prvně jsem zvolila dárkové balení se 4 ks a poté jsem množství vložek postupně doplňovala. Jsou ve variantě na patentky a na suchý zip. Za mě je praktičtější patentek, ale na kole mě na sedle tlačil, tak jsem si pořídila i 2 ks se suchým zipem. Jelikož mívám občas problémy se záněty (především v těhotenství) a potřebuji použít vaginální tablety, použití slipové vložky na noc je k těmto tabletám ideální variantou. Oproti jednorázovým slipovkám jsou prodyšnější a hlavně se v kalhotkách „nepohybují“ a neshrnují, což vidím jako další výhodu.

Látkové vložky se zapínáním na patentek i suchý zip | Bamboolik      Látkové vložky ve velikosti od slipovky po poporodní vložky | Bamboolik

Na noc nechávám tělo od tamponů „odpočinout“ a používám na spaní vložky. Po porodu mi menstruace celkově zesílila (i přes noc) a musela jsem sáhnout po větších vložkách. Nakonec jsem si pořídila na noc noční/poporodní vložky (pro první dny menstruace), které jsou poměrně dlouhé, ale vydrží celou noc. Ty plánuji pak využívat po porodu a snížit tak další odpad. Stejně tak jsem si pořídila i denní vložky, které využívám také na noc v dalších dnech, případně na konec menstruace. Oproti slipovým vložkám mají denní a noční/poporodní vložky navíc PUL vrstvu, a proto jsou vložky nepropustné.

Na skladování menstruačních vložek lze použít běžná plastová krabička | Bamboolik      Látkové vložky se nemusí žehlit, stačí je vyrovnat v krabičce | Bamboolik

S postupným přibývajícím množstvím látkových vložek jsem začala přemýšlet, jak je budu skladovat. Do oka mi padly plastové krabičky, které se dají skládat na sebe a zaberou málo místa. V jedné mám slipové vložky, v další denní vložky a v poslední mám noční/poporodní vložky a krabičku s tampony.

Na uskladnění použitých vložek používám PUL pytlíky – na skladování doma pytlík S, na cesty mám pak pytlík XS a mini. Celkově pak na cesty či do práce využívám taštičku, ve které mám jak vložky a tampony, tak i pytlíky a působí to decentně a nenápadně.

Pytlíky s PUL laminací - praktický pomocník při transportu použitých látkových vložek | Bamboolik      Různé velikosti pytlíčků pro různé látkové vložky | Bamboolik

Vložky jako takové doporučuji všem, kteří chtějí zase o další krok snížit množství odpadu, ale taky se cítit lépe.

Jana