Domů / Novinky / 5 tipů, aby plenky neprudily. Aneb jak na zdravou pokožku zadečku pod plenkami
Odběr novinek
Platební brána GoPay

 

GoPay - plaťte u nás bezpečně:
GoPay platební místo Verified by Visa MasterCard Secure Code  
 
Přijímáme tyto platební karty:    
VISA VISA Electron MasterCard Maestro

 

5 tipů, aby plenky neprudily. Aneb jak na zdravou pokožku zadečku pod plenkami

5 tipů, aby plenky neprudily. Aneb jak na zdravou pokožku zadečku pod plenkami   - Bamboolik    Bamboolik je v plenkách už skoro 10 let. A za tu dobu jsme nasbírali spoustu tipů, jak na jemnou pokožku dětského zadečku.

Plenky nemusí být vopruz! 

Jednoduché tipy a triky, jak se správně starat o jemnou pokožku zadečku miminka. 

1.     Vzduch. Zkuste si představit, že máte své intimní partie zabaleny po celý den (i noc!) v několika savých vrstvách. Pokud používáte konvenční jednorázové pleny, tak ty obsahují málo prodyšnou LDPE folii (lidově igelit), tak si asi dokážete představit, že prodyšné plenkové balení to opravdu nebude. Látkové pleny jsou na tom s prodyšností výrazně lépe (moderní nepromokavé materiály lze přirovnat k funkčnímu oblečení), nicméně i tak – pokud byste měli zadek stále zamotaný v několika vrstvách látky, asi byste se taky těšili, až se z toho na konci dne vysvlečete.  Co tím chceme říct? Větrejte. Při každém přebalení zkuste nechat své miminko nějakou dobu nahaté. Nebojte, za tu chvilku neprochladne, pokud tedy nepřebalujete venku v zimě, v takovém případě si větrání nechte až domů.  Tenhle přístup má kromě blahodárného vlivu na pokožku také další benefity – miminko si vesele prokope nožičky (prevence bolavého bříška a zároveň zdravá aktivita z hlediska správného psychomotorického vývoje).  Jenom doporučujeme při tom větrání položit miminko na nějakou nepromokavou přebalovací podložku. Ideálně pratelnou. 

2.   Nedráždivé materiály. Protože podrážděné miminko nikdo nechceme. Dětská pokožka bývá dost citlivá, u některých dětí víc, u některých méně. I u těch méně citlivých dětí bychom velmi doporučovali vždy sahat po přírodních, nedráždivých materiálech (u látkových plen bavlna, ideálně v bio kvalitě, případně bambus, u jednorázových plen se zkuste zaměřit na ty naparfemované a nebělené chlorem -  tyto látky mívají tendenci dětskou pokožku nejvíce dráždit). Doporučujeme se zaměřit také na druhotné faktory, kterou mohou potenciálně způsobovat podráždění. Jako např. prací prášek, ve kterém perete miminkovské věci (tady bychom preferovali nějaký ekologický, netoxický). I to může mít vliv na stav dětské pokožky (nejen na zadečku). Skvělé je taky u dětských věcí automaticky přidávat na pračce máchací cyklus navíc (eliminujete tím případné usazeniny pracího prostředku). 

3.     Přebalovací interval. O tom, jak často přebalovat, jsme psali nedávno. Znovu je však na místě zmínit, že dlouhodobé vystavení vlhku a moči citlivé dětské pokožce nesvědčí. Bez ohledu na pocit sucha v jednorázových plenkách z nich vyčuraná moč nikam zázračně nemizí a stále je v plence přítomna. Proto přebalujte nejpozději po 3 hodinách přes den či ihned po pokakání, bez ohledu na to, jaký druh plen používáte. V noci se může přebalovací interval protáhnout (jak na spánek v noci jsme probírali zase v tomto článku), ale zaměřte se na to, abyste zajistili zadeček v suchu (pomůže vám k tomu Stay Dry vrstva).  

4.     Rozumná míra krémů na zadeček. Nesnažte se miminku na zadečku vytvořit něco jako ochrannou omítku pod plenkou. Tím můžete dosáhnout i opačného efektu – pokožka může pod silnou vrstvou krému přestat dýchat a následně se zapaří. Na druhé straně uživatelé látkových plen nejspíš potvrdí, že pod látkové plenky většinou vůbec není potřeba mazat, látkové plenky jsou natolik prodyšné, že se pod nimi zadeček zapařuje minimálně. Když už mažou, tak jenom nejexponovanější místa, nebo jenom na noc, nebo jenom místečka, na kterých se vyskytl nějaký problém.   

5.     Důkladná, ale zároveň šetrná očista zadečku. Za nás je ideální kombo voda – jemné mýdlo – ručník. Nicméně ne vždy máte při přebalení možnost miminku zadeček umýt, potom je třeba volit jiné prostředky. Pokud zvolíte vlhčené ubrousky, doporučujeme sáhnout po těch neparfémovaných méně toxických. Ještě šetrnější variantou je pak olejíček Medvídek, který má kromě čistící funkce také funkci pečující a zvláčňující. Ten si můžete pořídit samostatně nebo v  Sadě pro čistý zadeček spolu s látkovými ubrousky (bambusovými nebo mušelínovými), ředící lahvičkou, síťkou na praní a praktickým nepromokavým pytlíkem na cesty.  

A po důkladné očistě zadečku nezapomeňte zopakovat bod 1 a nechat zadeček dostatečně vyvětrat. 

Takto se olejíček Medvídek používá: 

Na závěr bychom rádi dodali, že nenastává konec světa, pokud se nějaký kožní problém objeví.  

Třeba v parných letních dnech při delší cestách autem, to si zadek kolikrát zapaří i řidič či spolujezdec.  

V období růstu zoubků mívají děti agresivnější moč či stolici (vlastně přesně nechápeme, jak je to možné, ale děje se to), což se často projeví právě i na kůži.  

Vliv mohou mít také potravinové alergie. Neexistuje snad dítě, kterému by se někdy neobjevila vyrážka pod plenkami. V případě, že dodržujete našich 5 tipů, se jí nicméně určitě brzy zbavíte.  

Pro zdravou pokožku pod plenkami a spokojený dětský zadeček. 

Související zboží
Kapsová plenka Duo s vkládací plenkou, Zamilované vydry Kapsová plenka Duo s vkládací plenkou, Zamilované vydry Kód: 92063 Novinka
Připraveno k odeslání
Kapsová plenka se základní vkládací (absorbční) plenkou. Nejjednodušší a nejvšestrannější látková plenka na trhu!
602,5 Kč bez DPH
729,0 Kč
Detail
Látkový ubrousek z biobavlny sada 10ks, Bílý Látkový ubrousek z biobavlny sada 10ks, Bílý Kód: 99799
Připraveno k odeslání
Látkový ubrousek z biobavlny s certifikací GOTS, 20x20cm. Nepostradatelný pomocník v domácnosti s dětmi i všude tam, kde…
351,2 Kč bez DPH
425,0 Kč
Detail
Látkový ubrousek z biobavlny sada 5ks, Růžový Látkový ubrousek z biobavlny sada 5ks, Růžový Kód: 99800
Připraveno k odeslání
Látkový ubrousek z biobavlny s certifikací GOTS, 20x20cm. Nepostradatelný pomocník v domácnosti s dětmi i všude tam, kde…
186,0 Kč bez DPH
225,0 Kč
Detail
Medvídek - mycí olej na zadečky Medvídek - mycí olej na zadečky Kód: 91172 Nejoblíbenější
Připraveno k odeslání
Přírodní hydrofilní olej pro přípravu mycí emulze. Určený pro děti od nejrannějšího věku. Objem 100 ml.
156,2 Kč bez DPH
189,0 Kč
Detail
Pratelná přebalovací podložka, Rejnoci Pratelná přebalovací podložka, Rejnoci Kód: 92070 Novinka
Připraveno k odeslání
Znovupoužitelná přebalovací podložka 45 x 70 cm. Nepromokavá, prodyšná, ekologická, vyrobená v ČR.
371,1 Kč bez DPH
449,0 Kč
Detail
Sada pro čistý zadeček - ubrousek přírodní 20x20, Pytlík Květy Sada pro čistý zadeček - ubrousek přírodní 20x20, Pytlík Květy Kód: 92103 Novinka
Připraveno k odeslání
Praktická sada ubrousků a mycí emulze, plně nahrazující vlhčené ubrousky, včetně pytlíčků pro cestování i praní
619,0 Kč bez DPH
749,0 Kč
Detail
Ubrousek / Utěrka bambus 20x20 sada 5ks, Přírodní Ubrousek / Utěrka bambus 20x20 sada 5ks, Přírodní Kód: 98644
Připraveno k odeslání
Látkový ubrousek z velmi příjemného a savého materiálu. 20x20cm. Nepostradatelný pomocník v domácnosti s dětmi i všude…
164,5 Kč bez DPH
199,0 Kč
Detail
Ubrousek / Utěrka bambus 30x30 sada 5ks, Šedý Ubrousek / Utěrka bambus 30x30 sada 5ks, Šedý Kód: 98642
Připraveno k odeslání
Látkový ubrousek z velmi příjemného a savého materiálu. 30x30cm. Nepostradatelný pomocník v domácnosti s dětmi i všude…
296,7 Kč bez DPH
359,0 Kč
Detail