Jak sestavit výbavičku

Předpokládáme, že už jste rozhodnutí, že látkové pleny pro své miminko pořídit chcete. Už jste nabrali potřebné teoretické znalosti a nastává čas uvést teorii do praxe. Jak postupovat dál?

Jedním z nejčastějších dotazů bývá – co všechno a hlavně kolik toho budu potřebovat?
Tak v prvé řadě - budete potřebovat plenky.
Budete potřebovat je mít v čem uskladnit.
A v čem vyprat. 
Toť vše.

Žerty stranou, nyní vážně. Pokud ještě nevíte, jaká plenka je pro vás ta pravá, jak vlastně fungují systémy sad a jaké jsou Bamboolikovy plenkové řady, po kliknutí na odkazy budete mít jasno.

Takže plenky jste vybrali a nyní je třeba položit si otázku, kolik plen budu vlastně potřebovat? Abyste si mohli na tuto otázku odpovědět, je třeba si nejprve ujasnit následující:

  • Jak často máte v plánu plenky prát? (Někdo pere denně, jiný obden, další jednou za tři dny. Víc dní už plenky špinavé nenechávejte, mohly by se v nich příliš množit bakterie.)
  • Jak rychle vám budou pleny schnout? (Pokud máte sušičku, bude to pár hodin od začátku praní. Pokud sušičku nemáte, počítejte na schnutí vnitřních savých jader alespoň 24 hodin, po které musíte mít zásobu dalších plen. Pokud máte vlhký byt či dům, může to být i déle. V zimě schnutí urychlíte tím, že dáte savé vnitřky na topení, v létě na sluníčko.).

Počítejte s tím, že zpočátku budete miminko přebalovat častěji, v průměru tak 8x denně, časem klesne intenzita spotřebovaných plenek na průměrně 6 za den
Z toho všeho vám vyjde, že průměrná výbavička by měla činit 20-25 plen na jednotlivá přebalení. Může to být i méně, pokud máte sušičku a jste ochotni prát třeba i každý den.

Co počítat jako jedno přebalení? Možnosti jsou různé, podle typů plen. Může to být:
- jedna kapsová plena typu vše v jednom, 
- jedno jádro AI2 systému (svrchních kalhotek budete potřebovat mnohem méně, pokud kalhotky nenecháte úplně nasáknout, můžete je prát jednou za 2 až 3 týdny),
- jedna vícevrstvá plena nebo prefold (přes ně samozřejmě potřebujete svrchní kalhotky, které ale neperete po každém použití),
- jedna nebo dvě čtvercové pleny (přes ně svrchní kalhotky),
- jedna noční kalhotková plena (a opět svrchní kalhotky); ty nejspíš bude potřeba po celé noci vyprat, jak již bylo naznačeno výše),
- později budete ke zvýšení savosti potřebovat i vkládací plenky.

Výbavičku si můžete sestavit z jednoho typu plenek nebo si je různě nakombinovat.

Pokud stále váháte, nejsnazší je zakoupit předem sestavenou sadu. Bamboolik nabízí mnoho druhů sad, přičemž všechny z nich byly sestaveny na základě zkušeností několikanásobných matek a otestované na vlastních dětech. Bamboolikovy Velké sady jsou sestaveny jako kompletní výbavička, střední sady pokryjí zhruba polovinu plenkové potřeby a jsou proto určené pro kombinování (ať již s jinými látkovými plenkami či jednorázovými) a malé sady jsou určené hlavně k vyzkoušení nebo jako milý dárek.

A co příslušenství?

Pokud budete používat čtvercové nebo vícevrstvé plenky, nezapomeňte na snappi sponku. 
Dále jsou vhodné plenky separační, ať už ty flísové (počítejte jednu k jedné plence) nebo jednorázové. Separační plenky vám usnadní přebalování zejména v případě velké strany a zároveň ochrání plenku před různorodými zadečkovými krémy (s těmi doporučujeme hodně šetřit; ostatně brzy poznáte, že s látkovými plenkami riziko opruzenin podstatně klesá).

Na skladování plen doporučujeme kýbl nebo koš na pleny s víkem (použité plenky skladujte nasucho) či si můžete pořídit velký nepromokavý pytel na pleny. Mezi použité pleny doporučujeme kápnout pár kapek esenciálního oleje, např. levandullový či Tea Tree. Na procházky či kratší výlety se vám potom bude hodit malý pytlík na pleny.

K praní potřebujete v prvé řadě pračku a dále prací prostředek dle Vaší volby (viz článek Jak prát látkové pleny). 
 
A pokud stále tápete a máte spoustu doplňujících otázek, není nic snazšího, než si domluvit schůzku s některou z našich látkových poradkyň!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení