Jak fungují menstruační kalhotky | Často kladené otázky

Jak fungují menstruační kalhotky | Bamboolik

Jak se používají menstruační kalhotky? Jak se perou? Jsou menstruační kalhotky vhodné pro silnou menstruaci? Existují ve variantě pro dívky? Zde najdete odpovědi na všechny vaše otázky o menstruačních kalhotkách.

Co jsou menstruační kalhotky?

Jednoduše spodní prádlo, které používáte během menstruace. Mají všitou savou a většinou i nepromokavou vrstvu, takže jde o plnohodnotnou menstruační pomůcku – spolehlivě nahradí vložky či tampony.

Jak fungují menstruační kalhotky?

V podstatě velmi podobně jako dámské vložky, až na to, že je po použití nevyhodíte. Menstruační kalhotky do sebe absorbují menstruační krev a nepropustí ji na oblečení. Menstruační kalhotky mají obvykle tyto tři vrstvy (v různých obměnách dle značky, typů a druhů):

  • Vrstva, která odvádí vlhkost od těla: zajišťuje, že se v kalhotkách cítíte komfortně. Spolehlivě odvede vlhkost do dalších vrstev kalhotek. Vhodný materiál pro tuto vrstvu je např. flís (Stay Dry) či merino. Příjemným bonusem je, pokud je tato vrstva navíc antibakteriální jako třeba u českých menstruačních kalhotek Underbelly.
  • Absorpční savá vrstva: Vrstva, která do sebe absorbuje menstruační krev a uzamkne ji uvnitř vložky. Vhodným materiálem pro tuto vrstvu je např. bavlna v úpravě froté či obdobné savé materiály, většinou přírodního původu.
  • Nepromokavá vrstva: Vrstva, která nepropustí vlhkost na oblečení. Typicky polyester s nepromokavým zátěrem (PUL). Narozdíl od jednorázových vložek bývá tato vrstva u menstruačních kalhotek prodyšnější, takže nehrozí nepříjemné zapaření. Prodyšné menstruační pomůcky jsou skvělou prevencí proti gynekologickým zánětům.

Jak se používají menstruační kalhotky?

Jako kterákoliv jiná vnější menstruační pomůcka. Oblečete si kalhotky, nosíte je a jakmile je třeba je vyměnit, převlečete si čisté. Interval výměny záleží na síle menstruace. Menstruační kalhotky jsou oblíbené hlavně pro dny se slabším menstruačním krvácením –  většinou totiž stačí je vyměnit ráno a večer. Jsou skvělé také pro ty, které praktikují tzv. volnou menstruaci, kdy se menstruační krve zbavujete primárně na toaletě – potom se menstruační kalhotky hodí i pro dny se silnějším krvácením. Více o volné menstruaci se dozvíte v našem článku na toto téma.

Jak prát menstruační kalhotky?

V podstatě úplně stejně jako jakékoliv jiné kalhotky. Pokud je vnitřní dotyková vrstva z materiálu, na kterém by mohlo zůstat zabarvení, doporučujeme kalhotky namočit na pár hodin do studené (až ledové) vody – tím předejdete případným skvrnám. Je to proto, že krevní barvivo hemoglobin se působením teplé vody rozloží tak, že látku trvale zabarví. Po odmočení už kalhotky perete jako běžné spodní prádlo. Jenom je nedávejte do sušičky – teplý vzduch by mohl poškodit nepromokavou vrstvu.

Jsou menstruační kalhotky vhodné pro dívky?

Absolutně ano! Je to skvělá první menstruační pomůcka –  vypadají a nosí se jako běžné spodní prádlo. České menstruační kalhotky Underbelly jsou pro mladé slečny jako dělané –  mají mladistvý design a spoustu barev na výběr.

Hodí se menstruační kalhotky pro silnou menstruaci?

Záleží samozřejmě na síle vaší menstruace. A také na tom, zda si chcete (nebo zda máte možnost) kalhotky během dne měnit. U silnější menstruace je výměna často nezbytná a např. v zimních měsících nemusí být úplně komfortní (musíte si vysvléct kalhotky nebo se i zout). Ze zkušenosti víme, že ženy se silnější menstruací rády používají menstruační kalhotky v létě, kdy je výměna pod sukní nebo šaty jednoduchá.

Pro silnou menstruaci vybírejte kalhotky, které mají vysoce absorpční savou vrstvu a prodlouženou nepromokavou vrstvu, ideálně vpředu i vzadu. Skvělé jsou například menstruační kalhotky Yuuki s vysokým pasem.

Další možností, jak vyzrát na silnou menstruaci, je používat menstruační kalíšek jako vnitřní menstruační pomůcku a spolu s ním menstruační kalhotky jako pojistku. To je oblíbené kombo mnoha žen, které chtějí být i během silné menstruace ‚‚v suchu‘‘.

Existují i menstruační kalhotky do vody?

To bohužel ne. Fyzika je neúprosná a ve vodě nezajistíte, že se krev vsákne do kalhotek. Kalhotky navíc nasáknou do svých savých vrstev i vodu samotnou.

Jak dlouho vydrží menstruační kalhotky?

Roky! Investice do menstruačních kalhotek se vám během pár menstruačních cyklů vrátí –  nemusíte už kupovat jednorázové menstruační pomůcky každý měsíc.

Jsou k dostání noční menstruační kalhotky?

Ano, jsou. Na noc vybírejte kalhotky, které mají silnou absorpční vrstvu po celé délce kalhotek. Důležitá je také nepromokavá vrstva – ideálně aby byla prodloužená vpředu i vzadu. Tak můžete v klidu spát na břiše i na zádech a vaše povlečení nepřijde k úhoně. Otestovali jsme na noc menstruační kalhotky Yuuki s vysokým pasem a vřele doporučujeme! Na ty se můžete 100% spolehnout.

Hodí se menstruační kalhotky po porodu?

Ano! Resp. jejich savost nejspíš nebude dostatečná pro první dny bezprostředně po porodu, ale v dalších týdnech šestinedělí vás ochrání naprosto spolehlivě. Navíc vám poskytnou komfort běžného spodního prádla.

Kde koupím české menstruační kalhotky?

Třeba přímo tady u nás – podívejte se na naši nabídku menstruačních kalhotek. Ryze české výroby jsou menstruační kalhotky Underbelly, které nabízíme ve variantě jak pro slabší, tak pro silnější menstruaci.

Potřebuji menstruační kalhotky s vysokým pasem.

Není problém, v tom případě vám nabídneme menstruační kalhotky Yuuki. Mají vyšší pas a silnou absorpční vrstvu, která vás podrží i během silné menstruace nebo v noci.

Srovnání menstruačních kalhotek

Menstruační kalhotky vybírejte nejen podle své velikosti, ale také podle jejich savosti. Například menstruační kalhotky Underbelly mají více variant podle své absorpční schopnosti. Pro snazší výběr velikosti jsme připravili podrobné velikostní tabulky:

Srovnání menstruačních kalhotek Underbelly | Bamboolik Srovnání menstruačních kalhotek | Yuuki | Bamboolik

Napadají vás další otázky na dámské menstruační kalhotky, které jsme nezodpověděli? Neváhejte nám napsat – můžete přímo zde na stránkách v chatovacím okně. Nebo volejte naši hotline či nám napište na sociálních sítích. Rádi se vám budeme věnovat. Všechny naše produkty máme osobně vyzkoušené.

Menstruační kalhotky od českého výrobce. Pro pohodlné a nenápadné nošení při menstruaci | Bamboolik